Kolej na Kulturę!

Dworzec PKP Gdynia Główna
Weekend 6-7 października 2012

Dworzec kolejowy to… początek wyprawy w nieznane, obiekt artystycznego śledztwa, malownicze gwiazdozbiory i stwory mitologiczne, podróże palcem po monumentalnej mapie, dreszczyk filmowych emocji, sceny jak z kina… Jeśli nie znasz takiego miejsca, wybierz się na wydarzenie KOLEJ NA KULTURĘ! do Dworca Gdynia Główna.
Muzeum Emigracji zamieni stację w przestrzeń działań kulturalnych, odkrywając przed mieszkańcami Trójmiasta tajemnice tego wyjątkowego miejsca, w tym unikalne na skalę europejską mozaiki i malarstwo. Projekt wyznaczy nowe, tymczasowe funkcje dla odrestaurowanego niedawno budynku – w pięknie dekorowanej, na co dzień jeszcze niedostępnej, dawnej sali restauracyjnej stworzymy kino dworcowe, a sam dworzec stanie się miejscem akcji sensacyjnej gry miejskiej.

Uczestnicy gry miejskiej POCIĄG DO SENSACJI wcielą się w rolę dociekliwych reporterów, którzy mają tylko dwie godziny na rozwiązanie zagadek testamentu ekscentrycznego milionera. Ostatnia wola tajemniczego jegomościa jest tym bardziej niezwykła, że podchwytliwe zagadki powstały przy udziale pomysłowej Józefiny, ulubionej kotki tego podróżnika i konesera sztuki. W trakcie sensacyjnego śledztwa drużyny będą odkrywać kolejne sekrety Dworca związane z jego historią, funkcją, twórcami projektu budowli i dekoracji. Wędrówka po Dworcu będzie jednocześnie wciągającą i edukacyjną podróżą przez historię sztuki i architektury. Przekonaj się, kto odziedziczy fortunę!

POCIĄG DO KINA przywołuje natomiast niegdysiejszą tradycję kin dworcowych – w Europie ostatnie takie miejsce przetrwało już tylko we Wrocławiu. Gdyńskie weekendowe kino zajmie dawną salę restauracyjną, którą zdobi niezwykły zbiór fantastycznych wyobrażeń wszystkich epok dotyczących podróżowania i nawigacji. Nawiązując do treści tych dekoracji oraz specyfiki przestrzeni samego dworca wybrane przez nas filmy prezentują motywy stacji kolejowych, przemieszczania się i podróży pociągiem, która zawsze jest początkiem nowej przygody. W kinie dworcowym przeżyjecie niebezpieczną historię zapoczątkowaną w pociągu (Nieznajomi z pociągu), zadziwią Was koleje losu bohatera, który próbuje zdążyć na pociąg, od czego zależy całe jego dalsze życie (Przypadek), zobaczycie przygody samotnika zafascynowanego koleją (Dróżnik) i poznacie trzech zwariowanych braci podróżujących dookoła Indii (Pociąg do Darjeeling).

Nie spóźnij się na pociąg do sensacji, nie przegap pociągu do kina!

POCIĄG DO SENSACJI
gra miejska

06.10.2012 | 11.00-13.00
rejestracja uczestników: 10.30-11.00
start: kolumnowe przejście między dworcem SKM i PKP

POCIĄG DO KINA
kino dworcowe
miejsce: dawna sala restauracyjna

06.10.2012 | sobota

Przypadek | reż. Krzysztof Kieślowski | godz. 18.00
Dróżnik | reż. Thomas McCarthy | godz. 20.15

07.10.2012 | niedziela

Nieznajomi z pociągu | reż. Alfred Hitchcock | godz. 18.00
Pociąg do Darjeeling | reż. Wes Anderson | godz. 20.00

wstęp wolny!

———————————————————————————————————

OPISY FILMÓW

Przypadek | 6 października | godz. 18.00
reż. Krzysztof Kieślowski, Polska, 1981, 122 min

Przypadek uznawany za jeden z najlepszych filmów Krzysztofa Kieślowskiego, to prawdziwy majstersztyk kinematografii będący wzorcem dla wielu współczesnych produkcji. Witek Długosz (według wielu krytyków najlepsza rola Bogusława Lindy) jest studentem medycyny. Poznajemy go w momencie śmierci ojca. Ostatnie słowa, które od niego słyszy to krótka porada życiowa przekazana telefonicznie: „– Nic nie musisz, synu. – Czego nie muszę, tato? – Niczego.” Witek decyduje się przerwać studia, które wybrał pod presją ojca i chce wyjechać do Warszawy. Usiłuje zdążyć na pociąg do stolicy – ten jakże krótki moment na peronie jest kluczowy dla całego filmu. Fabuła przedstawia trzy wersje życiorysu bohatera, które zależą od tytułowego przypadku – od tego czy Witkowi uda się wsiąść do pociągu…

Dróżnik | 6 października | godz. 20.15
reż. Thomas McCarthy, USA, 2003, 87 min

Samotnik Fin (Peter Dinklage) to karzeł zafascynowany wszystkim co jest związane z kolejnictwem – pociągami, torami i dworcami. Po śmierci właściciela sklepu z kolejkami dla dzieci – swego szefa – dziedziczy po nim małą, opuszczoną stację w zachodnim New Jersey. Miasteczko Newfoundland to dziura tak zapadła, że przyjazd Fina, ku jego przerażeniu, staje się ogromnym wydarzeniem dla jego mieszkańców. Nowy nabytek miał być dla niego oazą spokoju, pustelnią o której zawsze marzył. Tymczasem, przypadek sprawia, że zaprzyjaźnia się z równie jak on samotną malarką Olivią (Patricia Clarkson), oraz rozwrzeszczanym, spragnionym towarzystwa sprzedawcą hot – dogów – Joe (Bobby Cannavale).

Nieznajomi z pociągu | 7 października | godz. 18.00
reż. Alfred Hitchcock, USA, 1951, 103 min

Trzymający w napięciu dreszczowiec, nad którego scenariuszem pracował słynny autor kryminałów, Raymond Chandler. Młody tenisista Guy (Farley Granger) podczas podróży pociągiem poznaje tajemniczego mężczyznę (Robert Walker). Po niezobowiązującej wymianie zdań nieznajomy wychodzi z nieoczekiwaną, makabryczną ofertą: w zamian za zabójstwo żony Guya, ten ostatni ma zabić jego ojca. Propozycja zostaje odrzucona, lecz gdy niebawem małżonka tenisisty (Laura Elliot) zostaje zamordowana, u Guya pojawia się nieznajomy z pociągu. Mężczyzna żąda dotrzymania drugiej część umowy.
Hitchcock stosuje tu jedną ze swych słynnych technik zwiększania napięcia: widzowie wiedzą więcej niż bohaterowie i mogą przewidywać rozwój zdarzeń. Nominacja do Oscara za zdjęcia.

Pociąg do Darjeeling | 7 października | godz. 20.00
reż. Wes Anderson, USA, 2007, 91 min

Trzej bracia, skłóceni ze sobą od roku, wyruszają pociągiem w podróż dookoła Indii, by odnaleźć siebie i odnowić zerwane rodzinne więzi. Ich „duchowa podróż” nie obędzie się bez niespodzianek, w których główne role odegrają tabletki przeciwbólowe, indyjski syrop na kaszel i gaz pieprzowy. Wkrótce cała trójka dociera na sam środek pustyni, gdzie jedenaście walizek, drukarka i maszyna do laminowania posłużą im jako wyjątkowy survivalowy ekwipunek. Od tej chwili ich nieplanowana przygoda rozpoczyna się na nowo.
Znakomite kreacje w filmie stworzyli Owen Wilson, Adrien Brody i Jason Schwartzman.

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia