Kolosy i Nomadzi

13 marca rozpoczyna się kolejne święto polskich podróżników, żeglarzy i alpinistów – KOLOSY na których obecne będzie również Muzeum Emigracji w Gdyni. Pierwszego dnia imprezy – w piątek o godz. 19:00 w Dużej Sali – będziemy mieli okazję zaprosić wszystkich uczestników i gości festiwalu podróżniczego na uroczyste wręczenie nagród w tegorocznej edycji naszego konkursu na najlepszy reportaż poświęcony migracji – „Człowiek ponad granicami”.

Nagroda Strzeleckiego przypadła w tym roku Władysławowi Labudzie, za film „Nomadzi” oddający głos ludziom, którzy są doskonałym przykładem tego, jak dynamiczny jest współczesny, wielokulturowy świat. Jury doceniło opowieść o wielokulturowości, lekcję szacunku dla drugiego człowieka i ponadczasową historię o tym, że nasze marzenia o wolności są jednakowe, bez względu na kraj pochodzenia. Co ważniejsze – wszyscy uczestnicy KOLOSów będą mogli tego wieczoru zobaczyć zwycięski obraz.

Tego samego dnia odbędzie się spotkanie z jurorką konkursupodróżniczką Moniką Witkowską. Opowie ona o swojej wyprawie śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego, legendarnego polskiego badacza i odkrywcy. Ten wyjątkowy eksplorator, który poprowadził pierwszą polską indywidualną podróż naukową dookoła świata, zasłynął zwłaszcza ze swoich pionierskich dokonaniach w Australii. Tam właśnie leżą dwie góry zdobyte przez Monikę Witkowską – Mount Strzelecki i Mount Kościuszko. O swoim odkrywaniu pięknej historii i tradycji podróżniczych, podróżniczka opowie w Sali Seminaryjnej o godz. 19:50. Serdecznie zapraszamy!Podczas spotkania w Dużej Sali wręczone zostaną również wyróżnienia – dla filmu „Wyspa” w reżyserii Justyny Gładysz oraz fotoreportażu „Ślady” Krzysztofa Pierzgalskiego.

Czytaj także: Nagroda Strzeleckiego przyznana!

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia