Konkurs dla nauczycieli

Kim były „dzieci z Pahiatua”? Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza nauczycieli klas ponadgimnazjalnych do konkursu na najlepszy konspekt 45-minutowej lekcji poświęconej historii polskich dzieci, które podczas II wojny światowej znalazły schronienie w Nowej Zelandii. W ramach konkursu do 1900 szkół w całej Polsce zostaną rozesłane egzemplarze książki „Dwie Ojczyzny”, wydanej przez gdyńskie muzeum.

W 1944 roku, na zaproszenie premiera Petera Frasera do Nowej Zelandii przybyło 733 polskich dzieci, w dużej części sierot, które przeszły koszmar deportacji w głąb ZSRR. Opiekę zapewniono im w niewielkim miasteczku Pahiatua. Zorganizowano im tam warunki do godnego życia i edukacji w języku polskim. Nad „Małą Polską” powiewała polska flaga. Polskie dzieci były pierwszymi uchodźcami, których przyjęła Nowa Zelandia.

Gościnność mieszkańców Nowej Zelandii oraz ich troska o los małych tułaczy jest jednym z najważniejszych elementów wspomnień „dzieci z Pahiatua”. Ich relacje znaleźć można w książce „Dwie Ojczyzny. Polskie dzieci w Nowej Zelandii. Tułacze wspomnienia” pod redakcją jednego z mieszkańców obozu – Stanisława Manterysa. W związku z jej powtórnym wydaniem przez Muzeum Emigracji, placówka ogłasza konkurs dla nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych.

Aby wziąć udział w konkursie, należy opracować konspekt 45-minutowej lekcji dotyczącej historii „dzieci z Pahiatua” i zrealizować ją z uczniami. Celem konkursu jest przybliżenie uczniom szkół ponadgimnazjalnych nie tylko historii „Małej Polski” w Pahiatua, ale także tematu ewakuacji polskich więźniów po 1942 roku oraz jej szlaku, obejmującego m.in. Iran oraz Indie.

Autor zwycięskiego konspektu wygra dwudniową wycieczkę do Gdyni dla swojej klasy, w całości zorganizowaną i opłaconą przez organizatorów konkursu. Wycieczka obejmować będzie nocleg, przejazd, wyżywienie oraz pobyt w muzeum, gdzie dla klasy zrealizowany zostanie przygotowany specjalnie na tę okazję program edukacyjny.

Zgłoszenia konkursowe należy wysyłać listownie do 14 kwietnia 2017 na adres Muzeum Emigracji w Gdyni, ul. Polska 1, 81 – 339 Gdynia z dopiskiem „Dzieci z Pahiatua”.

Szczegóły konkursu znajdują się w Regulaminie.

Projekt „Dwie Ojczyzny” został sfinansowany ze środków Fundacji PZU oraz Fundacji PKO Banku Polskiego.

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia