Tak nagłówki gdyńskich gazet mogły witać Jana Kiepurę – króla tenorów – gdy ten odwiedził miasto w lipcu 1939 roku. Mogły, bo lokalnie ostało się ich tylko kilka a historia jest niebywała. Kto jej jeszcze nie zna, niech przygotuje się na jedną z najbardziej brawurowych kart polskiej estrady. Do tych, którzy znają tę historię doskonale, Muzeum Emigracji w Gdyni apeluje, by podzielili się swoimi wspomnieniami. Koniecznie.
lipiec 1939
Kiepura był już wtedy śpiewakiem wielkiej, międzynarodowej sławy, odnosił sukcesy na Broadwayu, oklaskiwała go publiczność Metropolitan Opera. Odwiedził Gdynię w trudnym czasie, kiedy większość mieszkańców żyła obawami związanymi z coraz wyraźniejszą groźbą wojny. Gwiazdorowi udało się jednak na chwilę odegnać od ludzi strach, tchnąć w nich entuzjazm i patriotycznego ducha. I to w brawurowym stylu! Wystąpił na Placu Grunwaldzkim z niezapomnianym koncertem, który był szeroko relacjonowany nie tylko przez polskie, ale i zagraniczne media. Przez kilka dni, które spędził w Gdyni, kilkukrotnie dawał spontaniczne występy dla przechodniów na ulicach miasta. Obraz gwiazdy największych oper świata, śpiewającej z dachu samochodu na zawsze zapisał się w pamięci mieszkańców.
kwiecień 2013
Pracownicy Muzeum Emigracji w Gdyni odnaleźli w tej historii ponadczasową, zachwycającą postać Polaka – emigranta, który kochał kraj w autentyczny i bezpretensjonalny sposób. Kiepura, by potwierdzić swoją niezachwianą wiarę w młode polskie państwo, zdecydował się – na przekór groźbie wojny – kupić kilka dużych działek pod przyszłe inwestycje. Wszystkie pieniądze, które zarobił swoim występem również przeznaczył na Fundusz Obrony Narodowej. Muzeum Emigracji pragnie rozbudzić pamięć o tym zuchwałym, pełnym odwagi, ale i fantazji patriotycznym geście. Ostało się kilka fotografii z tej wizyty, jednak prawdziwy duch tamtych wydarzeń jest tylko we wspomnieniach gdynian!
Czy uda nam się dotrzeć do magii tamtych dni i ducha jego sławy? Może w Waszej rodzinie lub gronie przyjaciół krążą opowieści związane z koncertem? A może rozpoznają się Państwo na archiwalnych fotografiach? Bądź są oddanymi miłośnikami jego talentu i pragną się podzielić swoimi wspomnieniami?
Opowiedzmy razem tę historię! Dla młodych Polaków w Gdyni, Warszawie, Łodzi, ale i… Londynie, Brukseli, Nowym Jorku!
Szukamy relacji, zdjęć, pamiątek. Jak Jan Kiepura przed kilkudziesięciu laty zaprosił Gdynian do wspólnego śpiewania, tak my, dzisiaj zachęcamy do wspólnych poszukiwań, tak aby pamięć o tamtych ludziach i ich emocjach uwolnionych w szczególny letni dzień nie zaginęła. Zapraszamy do podzielenia się swoimi wspomnieniami drogą telefoniczną: 58 623 31 79, mailową: biuro@muzeumemigracji.pl, bądź – odwiedzając nas w gdyńskim biurze przy ul. Armii Krajowej 24. Wśród wszystkich, którzy włączą się do naszej akcji, rozlosujemy atrakcyjne nagrody.
Akcja towarzyszy projektowi Polska zdaje szyku! w ramach, którego 2 maja Muzeum Emigracji w Gdyni prezentuje sylwetki emigrantów, którzy zdobyli światowe uznanie na polu mody, opery, kina i sztuki.