Kryzys migracyjny – czy w Trójmieście trudno znaleźć dom?

Co oznacza bycie imigrantem w Trójmieście? Na ten temat będą dyskutować przedstawiciele trójmiejskich samorządów, społeczności imigrantów oraz organizacji działających na rzecz integracji cudzoziemców na spotkaniu organizowanym przez Muzeum Emigracji w Gdyni. Na debatę zapraszamy do Gdyńskiego Centrum Filmowego w niedzielę, 22 maja o godz. 18.00 po pokazie filmu dokumentalnego „Znaleźć dom” w ramach festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

Udział w debacie wezmą: Marta Siciarek, prezeska Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek, Julia Szavlovskaya reprezentująca środowisko imigrantów osiadłych w Trójmieście oraz Anna Fedas z działu projektów obywatelskich Europejskiego Centrum Solidarności. Obecność zadeklarowali także Michał Guć, Wiceprezydent Gdyni ds. innowacji oraz Maciej Azarewicz, pracownik socjalny sopockiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Moderatorem spotkania będzie dr Rafał Raczyński z Muzeum Emigracji w Gdyni.

Uczestnicy spotkania przybliżą z różnych perspektyw obecną sytuację obcokrajowców, którzy wybrali Trójmiasto, jako miejsce zamieszkania. Zaprezentują także jak wygląda oferta skierowana do imigrantów osiadłych w tym regionie i wspólnie zastanowią się, co mogłoby sprzyjać ich integracji.

Dowiemy się także jakiej pomocy i wsparcia przybyli zza granicy potrzebują obecnie. Odwołując się do tej wiedzy zaproszeni goście spróbują zaproponować rozwiązania na przyszłość, zarówno dla tych którzy już są naszymi sąsiadami i dla tych którzy wkrótce się nimi staną.

Zwycięski dokument festiwalu IDFA w Amsterdamie, który będzie punktem wyjścia do rozmowy, opowiada historię dzieci imigrantów, przybyłych do Europy z rożnych zakątków świata. Pomimo wielu różnic, ich wspólnym wyzwaniem staje się przystosowanie do nowych warunków życia. Ten uniwersalny problem dotyczy wszystkich miejsc, gdzie pojawia się zjawisko migracji.

Wstęp na dyskusję jest bezpłatny (pierwszeństwo mają posiadacze biletów na film „Znaleźć dom”).

Bilety na seans: 12 zł, karnet 10 zł (przy zakupie dla 10 osób).

Program spotkania:

godz. 17.00 – projekcja filmu dokumentalnego pod tytułem „Znaleźć dom”

godz. 18.00-20.00 – dyskusja z udziałem publiczności

Udział wezmą:

Marta Siciarek – prezeska Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek

Julia Szavlovskaya – reprezentująca środowisko imigrantów osiadłych w Trójmieście

Anna Fedas – specjalistka ds. edukacji obywatelskiej, Europejskie Centrum Solidarności

Michał Guć – Wiceprezydent Gdyni ds. innowacji

Maciej Azarewicz – pracownik socjalny sopockiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej

Debatę poprowadzi dr Rafał Raczyński z Muzeum Emigracji w Gdyni.

Znaleźć dom, At Home in the World, reżyseria: Andreas Koefoed, Dania, 2015, 59 min

Magomed, Ali, Sehmus, Heda i Amal chodzą do duńskiej szkoły dla uchodźców, czekając aż ich wnioski o azyl zostaną w końcu rozpatrzone. Są pięciorgiem z tysięcy dziecięcych emigrantów, którzy samotnie lub z rodzicami ubiegają się o wizy humanitarne w Europie. Film śledzi ich losy w Danii, pokazując, czym naprawdę jest dla dziecka ciągła tułaczka i budowanie nowego domu w obcym kraju. Ali pochodzi z Afganistanu. Ma 10 lat i mieszka w domu dla uchodźców. Niewiele pamięta z Afganistanu. Po ucieczce z rodzicami z własnego kraju przebywał w Iranie, Turcji, Francji, Włoszech, Danii i Norwegii, aby w końcu osiąść znów w Danii. Jego rodzina kilka razy była o krok od deportacji, raz zamieszana była w nią policja. Ali bardzo to przeżywa i ma problemy psychiczne. Miewa halucynacje: widzi uzbrojonych w noży mężczyzn, którzy przychodzą, aby pobić jego ojca na oczach płaczącej matki. Nie wie, czy będzie mógł zostać w Danii i najwyraźniej nie radzi sobie z tą perspektywą. Lepiej znosi to Magomed, kolega Aliego ze szkoły, który świetnie się uczy, ale jest nieśmiały i wycofany. Nie chce przejść do normalnej szkoły, bo musi najpierw poradzić sobie z bolesnymi wspomnieniami i wizją deportacji ojca. Z kolei Heda, uchodźczyni z Czeczenii, jest już gotowa do zmiany szkoły i wytrwale się do niej przygotowuje. Obserwacyjny, niezwykle poetycki film śledzi losy dzieci z klasy Aliego. Widzimy, jak śpiewają, bawią, kłócą się i uczą. Z pozoru zachowują się normalnie, ale żyją w zupełnie nienormalnych warunkach. Każde z nich jest mocno straumatyzowane i nosi w sobie trudny do oswojenia ciężar. To ciężar niepewności jutra i rozrywających serce wspomnień. (opis Millenium Docs Against Gravity)

Festiwal Millennium Docs Against Gravity to ponad 40 premier najlepszych filmów dokumentalnych z całego świata w kilku sekcjach, spotkania z twórcami, debaty oraz edukacja dla dzieci i seniorów. Największy festiwal kina dokumentalnego w Polsce w tym roku po raz pierwszy odbędzie się w Trójmieście, w Gdyńskim Centrum Filmowym (18-25 maja).

Program szczegółowy Millennium Docs Against Gravity FF Gdynia: http://docsag.pl/pl/?dist=gdynia

Bilety do kupienia na poszczególne seanse: http://gcf.org.pl/kino_studyjne/

Share

Related posts:

Nadchodzące wydarzenia