Lato na Polskiej 1

W sierpniu Muzeum Emigracji w Gdyni otwiera swoje podwoje dla wszystkich poszukujących wytchnienia od upalnych plaż, bulwarów i skwerów. Zapraszamy na cykl koncertów „Z widokiem na świat”, podczas których wybierzemy się w muzyczną podróż wraz z artystami, dla których wspólnym mianownikiem jest migracja, multikulturowość i poszukiwanie inspiracji w otaczającym świecie. Usłyszymy znakomitych muzyków z zagranicy, którzy realizują swoje muzyczne wizje w Polsce, jak pochodzącego z Portugalii João de Sousa & Fado Polaco, czy niemiecko-polską formację Eric Shoves Them in His Pockets. Zobaczymy także rodzimych twórców, którzy rewolucjonizują alternatywną scenę poza granicami – w piątek, 21 sierpnia o godz. 20.00 zagra obsypana nagrodami KARI, która zaprezentuje utwory z nowego albumu powstałego w Londynie „Wounds And Bruises”. Widok na barwny muzyczny świat dopełni sceneria tarasu muzeum, z perspektywą na gdyński port. Zapraszamy na sentymentalne seanse retro w muzealnej sali kinowej, gdzie pokażemy m.in. jeden z pierwszych filmów niemieckich w karierze Poli Negri – Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów z 1918 roku (5.08, godz. 16.00). Pokazy filmów odbędą się również w Magazynie Tranzytowym, obejrzeć będzie można dokumenty Uciekinier z Nowego Jorku (11.08, godz. 20.30) i Sztuka znikania (18.08, godz. 20.30). W każdy wakacyjny czwartek natomiast do muzeum zapraszamy dzieci, dla których przygotowany został cykl warsztatów, dzięki którym odbędą podróże w czasie i przestrzeni razem z bohaterami naszej wystawy.

Aby zamknąć wakacyjny sezon i przygotować się na jesienną szarugę, zapraszamy na huczne „Pożegnanie lata”. Warsztaty dla dzieci, dedykowane spacery po wystawie stałej, muzealna gra familijna, spotkania z twórcami – to tylko niektóre z zaplanowanych z tej okazji atrakcji. Finałem wydarzenia będzie międzypokoleniowa potańcówka w rytmie swinga, na którą zaprosimy wraz z legendarnym zespołem jazzowym „The Warsaw Dixielanders”. Będzie gorąco, tanecznie i kolorowo!

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia. Na warsztaty „Wpakuj się w przygody!” obowiązują wcześniejsze zapisy: warsztaty@muzeumemigracji.pl. Koszt pojedynczych zajęć to 10 zł, jeśli w zajęciach będzie uczestniczyło rodzeństwo, to dla kolejnej osoby – 5 zł. Do kina obowiązują bezpłatne wejściówki, do odebrania w kasie muzeum w dniu seansu.

{„MODULE”:{„page”:”galleries”,”module”:”gallery”,”id”:114}}
Program

KONCERTY Z WIDOKIEM NA ŚWIAT

-> João de Sousa & Fado Polaco

czwartek | 6.08, godz. 19.00

João de Sousa pochodzi z Porto w Portugalii. Od 10 lat mieszka i tworzy we Wrocławiu, wspólnie z zespołem Fado Polaco. Współpracował ze Smolikiem oraz zespołem Micromusic. Gwiazda programu X Factor. Jego koncerty to żywiołowa kombinacja południowego temperamentu i poetyckiej wrażliwości. Choć korzenie portugalskie mają znaczenie dla twórczości João, inspiruje się różnorodnymi gatunkami muzycznymi. Śpiewa także po polsku – na przykład utwór „Miłość ci wszystko wybaczy” do tekstu Juliana Tuwima z muzyką Henryka Warsa, który nazywa „polskim fado”. Trzeba tworzyć i pisać o rzeczach, które się zna, a fado mówi bardzo dużo o tęsknocie za swoim krajem. Fado znaczy dla mnie przede wszystkim przeznaczenie, nie gatunek muzyczny, a moim przeznaczeniem jest Polska.

W Muzeum Emigracji w Gdyni João wystąpi z trębaczem Dominikiem Gawrońskim.

-> Eric Shoves Them in His Pockets

piątek | 14.08, godz. 20.00

Trio Huberta, Christopha i Szymona, dwóch kuzynów z Warszawy i Berlińczyka, którego poznali w liceum. Muzyka „Eric Shoves Them In His Pockets” to nawiązanie do tradycji rockowej z przełomu dekad z zachodnio-północnego wybrzeża USA. Zespół prezentuje jedno z najciekawszych nowych brzmień alternatywnych na polskiej scenie muzycznej.

Na wiosnę 2013 roku własnym nakładem wydali debiutancki minialbum „Lay Down”. Pół roku później Thin man Records wydało ich pierwszą płytę długogrającą „Walk It Off”.Grali m.in. na OFF Festival, Open’er Festival, Pikniku Co Jest Grane, czy na deskach Teatru Dramatycznego. Ich muzyka znalazła się na ścieżce dźwiękowej do filmu „Wszystko Płynie”. Zespół jest w trakcie tworzenia swojej nowej, drugiej płyty długogrającej.

-> KARI

piątek | 21.08, godz. 20.00

KARI – polska artystka, producentka i songwriter’ka, uznana przez dziennikarzy za objawienie i nadzieję polskiej sceny alternatywnej. Po dwóch latach od sukcesu debiutanckiej płyty „Daddy Says I’m Special”, którą wydała jako Kari Amirian, artystka powróciła z nowym albumem „Wounds And Bruises”, który zaprezentuje podczas koncertu w Muzeum Emigracji w Gdyni. Charyzmatyczny wokal KARI miesza się z szeroką gamą dźwięków, od tribalowych beatów, po elektro i brzmienia lat 80. Album został wyprodukowany przez KARI i Jon’a Headley’a w Wielkiej Brytanii.

KARI zdobyła główną nagrodę magazynu HIRO 2012 oraz nominację do Fryderyka w kategorii Debiut Roku. Artystka zagrała wiele koncertów na największych festiwalach takich jak Open’er Festival, Free Form Festival, Męskie Granie, Slot Art Festival, Malta Festival, i wielu innych. W marcu br. utwór „The One” został umieszczony na tydzień na playliście BBC Radio 1 w ramach cyklu „BBC Introducing”, co zaowocowało występem KARI na BBC Radio’s Big Weekend w Glasgow.

FILMOWA POLSKA 1 | Pokazy dokumentów

-> Uciekinier z Nowego Jorku, reż. Michael Obert, Niemcy 2013, 98 min.

wtorek | 11.08, godz. 20.30

Amerykański muzykolog, etnolog i globtroter Louis Sarno w młodości usłyszał w radiu pewną piosenkę, która wyjątkowo poruszyła jego wyobraźnię i zafascynowała tak bardzo, że postanowił prześledzić jej historię. Zaprowadziło go to do środkowoafrykańskiego tropikalnego lasu, gdzie odnalazł plemię Pigmejów o nazwie Bayaka. Nigdy już nie wrócił do rodzinnego domu.

Ten niezwykły obraz, wyróżniony nagrodą główną na festiwalu IDFA w Amsterdamie jest debiutem reżyserskim niemieckiego dziennikarza Michaela Oberta, który poznał historię Louisa Sarno dzięki przyjaźni z Jimem Jarmuschem.

-> Sztuka znikania, reż. Bartek Konopka, Piotr Rosołowski, Polska 2013, 52 min.

wtorek | 18.08, godz. 20.30

Nieznana historia haitańskiego kapłana vodou, Amona Frémona, który na zaproszenie Jerzego Grotowskiego w 1980 roku odwiedził Polską Rzeczpospolitą Ludową. Polska była dla Amona dziwnym miejscem. Amon obserwując wydarzenia stanu wojennego przywołuje, podobnie jak Adam Mickiewicz w „Dziadach”, duchy przodków. Odprawia ceremonię vodou, aby uwolnić Polaków od złych mocy. Rozpoczyna się bój, w którym żywi i umarli jednoczą się we wspólnej walce. Duch polskiego romantyzmu łączy się z haitańskim Loa, dokładnie tak, jak 200 lat temu w czasie wielkiej rewolucji na Haiti.

FILMOWA POLSKA 1 | Kino retro

Z pieczołowitością odrestaurowane izdygitalizowane w ramach projektu Nitrofilm perły przedwojennej kinematografii z zasobów Filmoteki Narodowej. Morskie motywy, sensacyjna akcja, wielkie miłości oraz sławy polskiego i światowego kina zaprezentowane zostaną na dużym ekranie w sali kinowej muzeum.

-> Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów, reż. Eugen Illes, Niemcy 1918 r., 85 min.

środa | 5.08, godz. 16.00

Jeden z pierwszych filmów niemieckich w karierze Poli Negri. Nakręciła go w roku 1918, tuż po wyjeździe z Polski i zerwaniu kontraktu z wytwórnią Sfinks.

W roku 2006 prywatny kolekcjoner z Czech zwrócił się do Filmoteki Narodowej z ofertą sprzedaży kopii wczesnego filmu z Polą Negri. Okazało się, że jest to film Mania. Fakt, że archiwa zagraniczne nie posiadają tego tytułu, a także nieliczne i lakoniczne wzmianki o filmie w źródłach o historii kina tego okresu wskazują, że prawdopodobnie jest to jedyna kopia tego filmu na świecie.

-> Zew morza, reż. Henryk Szaro, Polska 1927 r., 123 min.

środa | 12.08, godz. 16.00

Film Zew morza to najwcześniejszy zachowany film Henryka Szaro, jednego z najważniejszych reżyserów polskiego kina przedwojennego, absolwenta słynnej szkoły przy Teatrze Narodowym w Piotrogrodzie.

Film zrealizowany według scenariusza popularnego wówczas powieściopisarza, Stefana Kiedrzyńskiego, jest przykładem filmu przeznaczonego dla szerokiej publiczności. Wątek miłosny splata się z sensacyjną akcją, która rozgrywa się, po raz pierwszy w polskim kinie, na morzu. Dodatkowym walorem są liczne sceny plenerowe m.in. w Gdańsku, w Gdyni i w Pucku. W obsadzie znane i lubiane gwiazdy – Maria Malicka, Jerzy Marr, Nora Ney.

-> Jadzia, reż. Mieczysław Krawicz, Polska 1936 r., 74 min.

Środa | 19.08, godz. 16.00

Znakomity film z udziałem największej polskiej gwiazdy dwudziestolecia międzywojennego, królowej srebrnego ekranu – Jadwigi Smosarskiej. W obsadzie najpopularniejsi aktorzy przedwojennej polskiej kinematografii – m.in. Mieczysława Ćwiklińska, Aleksander Żabczyński, Stanisław Sielański, Michał Znicz. Doskonale napisany scenariuszporusza modną w II połowie lat 30-tych tematykę sportową.

-> Dziewczyna szuka miłości, reż. Romuald Gantkowski, Polska 1938 r., 71 min.

środa | 26.08, godz. 16.00

Znany film Romualda Gantkowskiego, w którym znalazło się wiele oryginalnych sekwencji lotniczych, nakręconych przez trzech znakomitych operatorów. Możemy podziwiać w nim samolotRWD-10 według projektu Jerzego Drzewieckiego, który uważany był za najbardziej rasowy polski samolot akrobacyjny. Bohaterem filmu jest konstruktor lotniczy, pasjonat, który pracuje nad nowym modelem samolotu. W roli konstruktora – wynalazcy – Mieczysław Cybulski, jeden z najbardziej oryginalnych przedwojennych amantów. W roli jego ukochanej – piękna i utalentowana Tamara Wiszniewska. W jednej z głównych ról – Stanisława Wysocka, najwybitniejsza polska aktorka pierwszej połowy XX wieku, nazywana „nową Modrzejewską”.

WPAKUJ SIĘ W PRZYGODY!

Warsztaty edukacyjne dla dzieci | Magazyn Tranzytowy

Każdy czwartek sierpnia, godz. 10.00 i 12.00

Wakacje to najlepszy moment na przygody, dlatego też Muzeum zaprasza dzieci w wieku od 3 do 10 lat na warsztaty, dzięki którym odbędą podróże w czasie i przestrzeni razem z bohaterami naszej wystawy. To propozycja dla tych, którzy marzą o podróżowaniu jak Paweł Strzelecki lub aby zostać budowniczym kolei górskich jak Ernest Malinowski. Przez cały lipiec i sierpień, co czwartek zapraszamy na kolejną porcję wrażeń i nowych wyzwań.

W takie przygody każdy chce się wpakować!

Na wszystkie warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy: warsztaty@muzeumemigracji.pl.

POŻEGNANIE LATA

Sobota | 29 sierpnia

POTAŃCÓWKA W RYTMIE SWINGA

The Warsaw Dixielanders | godz. 18.00

Muzyka na żywo | Magazyn Tranzytowy

The Warsaw Dixielanders – to obecnie jeden z najlepszych polskich zespołów jazzu tradycyjnego, specjalizujący się w interpretacji standardów jazzowych rodem z Nowego Orleanu i Chicago, a także szlagierów polskiej muzyki lat 30-stych i 40-stych ubiegłego wieku. Muzycy tworzący tę formację to nestorzy polskiego jazzu, grający w takich zespołach jak Vistula River Brass Band, Blues Fellows, Old Timers, HAGAW i wielu innych. Koncertują w kraju i za granicą (m.in. Holandia, Szwajcaria, Niemcy).

Zapraszamy na szaloną międzypokoleniową potańcówkę, podczas której przeniesiemy się w niepowtarzalny świat kultowych przebojów w rytmie roztańczonego swinga, który niegdyś bawił także pasażerów polskich transatlantyków.

BOBKOWSKI, CO DALEJ?

Spotkanie z Angeliką Herta i Filip Jacobson

spotkanie | sala multimedialna | godz. 16.00

Dwa rowery, dwie kamery i książka, wideo-pamiętnik z podróży rowerowej po Francji śladami „Szkiców piórkiem” Andrzeja Bobkowskiego. Angelika Herta i Filip Jacobson przejechali, jak autor, ponad 2300 km, publikując na bieżąco filmy, fragmenty książki, zdjęcia oraz spostrzeżenia. Porównywali, podważali i skonfrontowali swoje doświadczenia z tymi opisanymi w „Szkicach piórkiem” sprzed 70 lat. Jak sami podkreślają: Ta podróż to sposób na konfrontacje naszej fascynacji dziennikiem Bobkowskiego z rzeczywistością, którą opisuje. Daje szanse na odczytanie książki tak, jak została napisana – w drodze. www.bobkowski-co-dalej.pl

WARSZTATY DLA RODZIN | MAGAZYN TRANZYTOWY

Odstaw się na bal! | godz. 16.30

W trakcie imprezy, nie zapomnij odwiedzić kreatywnego stanowiska. Prowadzący pokażą Ci, jak stworzyć pamiątkowy kotylion – obowiązkowy dodatek balowej kreacji!

WARSZTATY TANECZNE | MAGAZYN TRANZYTOWY

Prosimy do tańca! | godz. 17.00-18.00

Tuż przed potańcówką organizatorzy zapraszają do wspólnego swingowania podczas warsztatów tanecznych pod okiem Bartosza Przybylskiego, doświadczonego instruktora Lindy Hop. Warto przyjść punktualnie, żeby dotrzymać kroku grupie.

SPACERY PO WYSTAWIE STAŁEJ Z PRZEWODNICZKAMI | MAGAZYN TRANZYTOWY

  • Architektura w cieniu emigracji. Emigracja w cieniu architektury. Dominika Piluk | godz. 13.00
  • Z galicyjskiej chaty do Ameryki, czyli historia jednej podróży. Dominika Roter | godz. 14.00
  • Wiek pary i elektryczności. Michalina Petelska | godz. 15.00

Oprowadzanie jest bezpłatne, maksymalna liczba uczestników wynosi 20 osób. Obowiązują wcześniejsze zapisy w kasie Muzeum.

GRA MUZEALNA

Muzeum Emigracji w Gdyni od niedawna można zwiedzać w nowy, rozrywkowy sposób – rozwiązując grę muzealną, której bohaterem jest wspaniały Frycek Munchausenowicz. Frycek – wielki podróżnik, poszukiwacz przygód i awanturnik, był swego czasu jednym z najciekawszych polskich emigrantów i mieszkańców Gdyni, który często miał niesamowite szczęście uczestniczyć w najważniejszych momentach historii. W dużej mierze przyczynił się do tego eliksir młodości kupiony przez Frycka na bazarze w Kairze. Jego przygody układają się w ciąg zagadek i łamigłówek, które nie tylko zaznajomią Was z pasjonującą historią Frycka, ale także pokażą Wam nieznane oblicze naszej wystawy, budynków Dworca Morskiego oraz Magazynu Tranzytowego.

W grze wziąć udział mogą zarówno dzieci jak i dorośli, najlepiej jednak rozwiązuje się ją razem – rodzinnie, bądź w grupie przyjaciół.

Gra „Frycek Munchausenowicz łączy historie” dostępna jest w kasach Muzeum w cenie dwóch złotych, a jej rozwiązanie gwarantuje nagrodę. Zapraszamy do rozgrywki!

Share

Related posts:

Nadchodzące wydarzenia