Jedna ekspozycja, dwa wernisaże

Jedna ekspozycja, dwa wernisaże. Wystawa „Polacy w kanadyjskiej mozaice. 150 lat historii” – otwarta!

29 czerwca w Ambasadzie Kanady w Warszawie i 1 lipca w Muzeum Emigracji w Gdyni odbyły się wernisaże nowej ekspozycji czasowej „Polacy w kanadyjskiej mozaice. 150 lat historii”.

Wernisaż w siedzibie Ambasady Kanady w Warszawie, był jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom 150. urodzin Kanady. Polacy mieli ogromny wkład w historię i współczesność Kraju Klonowego Liścia, dlatego na wernisaż przybyło wiele osób żywo zainteresowanych tematyką polskiej emigracji i niejednokrotnie bezpośrednio związanych z emigracją do Kanady: Polaków-emigrantów, polskich Kanadyjczyków i ich rodzin oraz przedstawiciele organizacji polonijnych i polskich organizacji naukowych w Kanadzie.

Wernisaż 1 lipca w Muzeum Emigracji, to również wielkie wydarzenie. 1,5 roku badań i poszukiwań, 2 wizyty studyjne w Kanadzie, setki zdjęć i pozyskanych danych historycznych oraz odbytych spotkań. To sukces badaczy i historyków Muzeum Emigracji w Gdyni oraz naukowców instytucji współpracujących z muzeum przy tworzeniu wystawy. Całe przedsięwzięcie nie powstałaby bez cennego wsparcia Ambasady Kanady w Warszawie, jak również merytorycznego prof. Anny Reczyńskiej z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego i dr Michaliny Petelskiej z Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego.

Począwszy od czasów zasiedlania prerii, budowy i rozwoju miast i infrastruktury, po czasy emigracji opozycjonistów czasów „Solidarności” i współczesność – życie w Kanadzie, to wszystko można zobaczyć na kilku odsłonach wystawy: na terenie Ambasady Kanady w Warszawie, w Muzeum Emigracji w Gdyni oraz w kilkunastu miejscach na terenie całej Kanady, na początek, już 6 lipca w Hamilton, jednym z najważniejszych centrów polonijnych w Kanadzie.

Efekt poszukiwań przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania! Kilkaset osób – polskich Kanadyjczyków, Polaków-emigrantów oraz ich rodzin uczestniczyło w wernisażach w Warszawie i Gdyni. Wystawa prezentuje kompleksowo temat emigracji do Kanady, której historia jest mocno związana z Polską. Losy Kanady to również 150 lat polskiej emigracji. A my w Muzeum Emigracji w Gdyni łączymy te historie – mówi Sebastian Tyrakowski, zastępca dyrektora Muzeum Emigracji w Gdyni.

Wystawę „Polacy w kanadyjskiej mozaice. 150 lat historii” można oglądać do 15 grudnia 2017 r.

Wystawa czynna:

1 lipca – 15 grudnia 2017

pon.: nieczynna
wt.: 12:00-20:00
śr.- niedz.: 10:00-18:00

Wstęp wolny

Wydarzenie na Facebooku

„Polacy w kanadyjskiej mozaice. 150 lat historii”

Koncepcja wystawy: Sebastian Tyrakowski

dr Michalina Petelska

Scenariusz wystawy: prof. Dr hab. Anna Reczyńska,

dr Michalina Petelska,

Sebastian Tyrakowski

Projekt ekspozycji: Studio K

Projekt graficzny: Anita Wasik

Współpraca i tłumaczenia: Ambasada Kanady w Warszawie

PROGRAM TOWARZYSZĄCY:

Warsztaty edukacyjne dla dzieci – uczestnicy poznają ciekawostki z Kraju Klonowego Liścia.

Tytuły warsztatów: „W kanadyjskim lesie”, „Perypetie jednego znaczka”, „Transatlantykiem w wielki rejs”i wiele innych.

Zapraszamy dzieci w wieku 6-11 lat oraz ich opiekunów.

Na warsztaty obowiązują zapisy: warsztaty@muzeumemigracji.pl

Zajęcia odbywają się w sali multimedialnej, na wystawie czasowej oraz przestrzeni muzeum w wakacyjne wtorki w godz. 12.00 – 15.00

Koszt: 10 zł, rodzeństwo + 5 zł

Wakacyjna Strefa Twórcza – kreatywne zajęcia plastyczne dla całych rodzin. To świetna rozrywka dla całej rodziny!

Zapraszamy dzieci w każdym wieku wraz z opiekunami.

Zajęcia odbywają się od 11 lipca – 31 sierpnia w Magazynie Tranzytowym.

Śr., czw., pt., sob., niedz.: 11.00 -15.00

Wt.: 12.00-15.00

Wstęp wolny

Więcej informacji: czytaj

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia