Listopad w Muzeum Emigracji w Gdyni upłynie pod hasłem corocznego cyklu Spotkań Literackich. To piąta edycja wydarzenia, która tym razem zostanie zorganizowana w całości online. Nauczycieli klas VI-VIII oraz szkół ponadpodstawowych zapraszamy ponadto na webinar, podczas którego premierowo zaprezentujemy spot antydyskryminacyjny zrealizowany we współpracy z pedagogami oraz Centrum Rozwoju Jump.
W związku z zagrożeniem epidemicznym i wprowadzeniem czerwonej strefy w Gdyni wszystkie wydarzenia stacjonarne w Muzeum zostają zawieszone do odwołania. Zapraszamy do odwiedzania wystawy stałej oraz czasowej, które pozostają otwarte dla zwiedzających. Przed wizytą prosimy o zapoznanie się z nowym regulaminem zwiedzania.
5 listopada | 18:00 | online
Carboland | Circular economy – ekologia w start-upach i biznesie
Circular economy – gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ) – rewolucjonizuje wszystkie dziedziny naszego życia. Według jej założeń wartość materiałów i zasobów ma być utrzymywana w gospodarce tak długo, jak to możliwe, by w efekcie ograniczyć wytwarzanie odpadów. Jak w tym zakresie rozwija się technologia w Polsce? Czy przedsiębiorcy zwracają uwagę na proekologiczne rozwiązania? Jak możemy pomóc planecie w skali mikro, wprowadzając dobre nawyki w naszym domu i w życiu od zaraz? Zapraszamy na spotkanie z Martyną Sztabą – CEO i współzałożycielką firmy Syntoil, specjalizującej się w przywracaniu produktów z procesu przetwarzania opon oraz odpadów gumowych, i ich ponownym wykorzystaniu w produkcji gumy. Wydarzenie tłumaczone na PJM. Transmisja na YouTube Muzeum Emigracji w Gdyni.
Spotkanie organizowane w ramach cyklu wydarzeń towarzyszących wystawie „Carboland. Historia emigracji Polaków do pracy w kopalniach węgla we Francji i Belgii w latach 1919-1939”. Dowiedz się więcej.
6-8 listopada | online
Spotkania literackie à l’antenne
Jak spędzić przyjemnie czas w chłodne, listopadowe wieczory? Posłuchajcie wywiadów z autorami literatury non-fiction w ramach jesiennego cyklu spotkań literackich. Przygotowaliśmy 6 podcastów książkowych, które premierowo zaprezentujemy na YouTube lub Spotify. Proponujemy dwa scenariusze: wieczór pod kocem w domowym zaciszu z kubkiem herbaty w ręce lub spacer w ciepłej czapce i ze słuchawkami w uszach.
Do udziału w tegorocznej edycji zaprosiliśmy autorów zajmujących się tematyką francusko-belgijską. Z polskimi korespondentami w Paryżu i Brukseli porozmawiamy o kulturotwórczej roli obu krajów. Poznamy losy dwóch Polaków, którzy z różnych powodów zdecydowali się na emigrację do Francji i Belgii. Autorki dwóch wydawniczych premier tej jesieni – Ludwika Włosek i Anna Pamuła – opowiedzą o problemach jakich doświadczają we Francji przedstawiciele drugiego i trzeciego pokolenia imigrantów z Algierii. Dowiedz się więcej.
7 listopada | 18:00 | online
Chopin w mandze, Skłodowska na TikToku – tropem Polaków na świecie z Muzeum Emigracji w Gdyni
Jak wygląda polonijna mapa świata? Czy w moim mieście znajdę ślady polskości? Muzeum Emigracji w Gdyni wraz z Fundacją Edukacji Polonijnej zaprasza uczniów szkół polonijnych w wieku 13 – 16 lat na webinarium, podczas którego wspólnie porozmawiamy o znanych Polkach i Polakach – emigrantach. Obowiązują zapisy: https://polonia.edu.pl/wirtualna-jesien-w-muzeum/.
13 listopada | 18:00 – 21:00 | online
#nauczsięreagować | szkolenie online dla nauczycieli klas VI-VIII oraz szkół ponadpodstawowych
We współpracy z doświadczonymi pedagogami oraz Centrum Rozwoju Jump, ze specjalnym udziałem Przemysława Staronia, stworzyliśmy spot pt. #nauczsięreagować. Wideo wraz z pakietem edukacyjnym pomoże Wam i Waszym uczniom podjąć wspólne działanie, aby szkoła stała się bezpiecznym miejscem, gdzie każdego traktuje się z szacunkiem i serdecznością.
Zapraszamy na szkolenie, podczas którego premierowo zaprezentujemy spot oraz pokażemy, jak korzystać z materiałów, przyczyniając się do tworzenia świadomych i otwartych społeczności szkolnych. Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy: l.radacka-majek@muzeumemigracji.pl. Prosimy podać: imię i nazwisko, nazwę szkoły.
24 listopada | 19:00 | online
Spotkania z książką. Z kim tak Ci będzie źle jak ze mną?
Kalina Jędrusik. Stanisław Dygat. Uwodziciele. Hipnotyzerzy. Królowie życia. Byli dla siebie stworzeni. I byli dla siebie przekleństwem. Zapraszamy na spotkanie z Remigiuszem Grzelą, autorem reportażu o burzliwej relacji łączącej jedną z najsłynniejszych par PRL. Transmisja na YouTube Muzeum Emigracji w Gdyni.
Kalina przez całe życie była wpatrzona w ojca libertyna, który żył w trójkącie z żoną i jej siostrą. Stanisław pod względem obyczajów bardzo go przypominał. Dygat wiódł podwójne życie, nie licząc się z nikim. Jędrusik przedstawiał jako swoją żonę, choć był jeszcze mężem Władysławy Nawrockiej. Kiedy Kalina poroniła, w tajemnicy przed nią pogrzebał dziecko. Godził się na jej romanse, a ona opiekowała się nim po zawałach. W kręgach artystycznych i towarzyskich Kalina i Stanisław byli tak wpływowi, że gdyby żyli dzisiaj i mieli konta w mediach społecznościowych, jednym wpisem mogliby wspomóc lub złamać czyjąś karierę. Remigiusz Grzela tworzy wielowymiarową opowieść o pięknej, ale i niszczycielskiej miłości. Przygląda się karierom obojga, ich związkom, brzemiennym w skutkach decyzjom i wyborom. Zastanawia się, dlaczego nie poznano się na talencie Kaliny i z jakich powodów pisarz tak wybitny i aktualny jak Dygat przebywa obecnie w literackim czyśćcu.