„Long Walk czyli przez Dziki Wschód”

Od Jakucka na dalekiej Syberii po Kalkutę w Indiach. Pieszo, rowerem, łodziami oraz konno Tomasz Grzywaczewski wraz z dwójką kolegów odtwarzali trasę, którą przebyli bohaterowie poruszającej książki Sławomira Rawicza pt. „Długi Marsz”. 14 października o godz. 18.00 w Muzeum Emigracji w Gdyni Tomasz Grzywaczewski opowie o wyprawie śladami grupy więźniów, którzy w 1941 roku uciekli z sowieckiego łagru.

Zapraszamy na pierwsze z nowego cyklu spotkań podróżniczych. Co miesiąc będziemy gościć wyjątkowe osoby, które w swoich ekspedycjach odwiedzały miejsca związane z polską emigracją. Posłuchać będzie można opowieści zarówno o ekstremalnych nieraz aspektach ich egzotycznych podróży, a także o polskich śladach i historiach związanych z naszymi rodakami, na które goście cyklu natrafili w najodleglejszych zakątkach świata.

Sześciomiesięczna wyprawa „Long Walk Plus Expedition” Tomasza Grzywaczewskiego oraz jego towarzyszy zainspirowana została historią opisaną przez Sławomira Rawicza w książce „Długi Marsz”. Ucieczka grupy więźniów z sowieckiego łagru (zorganizowana przez Polaka), którzy w 1941 roku pieszo uciekali przez Syberię, pustynię Gobi, Tybet, aż do Indii stała się bardzo popularna również za sprawą hollywoodzkiej produkcji „Niepokonani”. Po siedemdziesięciu latach od „wielkiej ucieczki” współcześni podróżnicy zdecydowali się podjąć wyprawę tą samą trasą. O swoich doświadczeniach z podróży przez „Dziki Wschód” Tomasz Grzywaczewski opowie na spotkaniu w Muzeum Emigracji w Gdyni 14 października o godz. 18.00. Wstęp wolny.

Więcej informacji o wyprawie „Long Walk Plus Expedition”: www.longwalk.pl

Tomasz Grzywaczewski – dziennikarz, podróżnik i doktorant prawa międzynarodowego specjalizujący się w problematyce quasi-państw. Najmłodszy w Polsce członek prestiżowego amerykańskiego The Explorers Club. Pomysłodawca przedsięwzięć reportersko-podróżniczych, w tym m.in. Long Walk Plus Expedition – wyprawy z Syberii do Indii śladami polskich uciekinierów z Gułagu i Dead Road 1953-2013 – wyprawy na Transpolarną Magistralę Kolejową zwaną Drogą Umarłych. Stały współpracownik magazynu „Podróże”. W Mozambiku realizuje projekt poświęcony neokolonialnym praktykom wielkich korporacji. Jest autorem książki „Przez dziki Wschód” nagrodzonej nagrodą Magellana dla najlepszego reportażu podróżniczego 2012 r. Na jesieni 2015 r. ukaże się jego kolejna książka opowiadająca o Drodze Umarłych. Obecnie pracuje nad książką poświęconą post-sowieckim państwom nieuznawanym.

Informacje o kolejnych spotkaniach będą publikowane na naszej stronie internetowej, na Facebooku oraz rozsyłane w newsletterze.

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia