Mam moc, żeby… | Wystawa Marty Frej na 16 dni akcji przeciwko przemocy ze względu na płeć

25-26 listopada w Muzeum Emigracji w Gdyni odbędzie się wyjątkowe wydarzenie organizowane przez International Rescue Committee – wystawa prac Marty Frej na 16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze Względu na Płeć.

Przemoc to nie tylko czyn, to także cisza. W tym roku razem z International Rescue Committee zapraszamy wszystkie kobiety i osoby sojusznicze, aby rozmawiać o przemocy i sposobach jej przeciwdziałania. Aby zmienić narrację obwiniania ofiar, należy kwestionować błędne przekonania i dekonstruować mity dotyczące przemocy ze względu na płeć. I zapewnić, że głosy kobiet i dziewcząt będą słyszane. Każda z nas ma w sobie moc – niezależnie od tego, czego doświadczyła, skąd przyjechała i kim jest. I każda zasługuje na życie bez przemocy.

International Rescue Committee poprosiło uchodźczynie odwiedzające Centrum Społecznościowe „Vchasno” prowadzone przez IRC w Gdyni, żeby dokończyły zdanie „Mam moc, żeby…”. Na podstawie ich wypowiedzi artystka i aktywistka Marta Frej przygotowała ilustracje, które 25 i 26 listopada będzie można obejrzeć w Muzeum Emigracji w Gdyni.

Patronat medialny: Radio Gdańsk.

Wystawie będą towarzyszyły wydarzenia:

📍25 listopada, 15:00 – 18:00

Przekreśl przemoc, podkreśl moc. Wernisaż wystawy i rozmowa z udziałem gościń: Niko Doroshenko (Fundacja Martynka), Marta Frej (artystka, aktywistka i autorka wystawy), Foteini Vrontaki (IRC). Rozmowę moderuje Ana Matusevič (IRC). 

Po rozmowie zapraszamy na networking.

Niko Doroshenko ma ponad 5-letnie doświadczenie w działalności na rzecz praw człowieka, w tym w udzielaniu pomocy osobom uchodźczym i migranckim w Polsce. Jest osobą wyszkoloną przez UNHCR i WHO z zakresu udzielania wsparcia osobom, które doświadczyły przemocy domowej i seksualnej, oraz posiada certyfikat edukatora menstruacyjnego. Obecnie koncentruje się na zapewnianiu wsparcia w ramach działalności Fundacji Martynka oraz koordynowaniu kursów języka polskiego dla osób uchodźczych.

Marta Frej – malarka, ilustratorka animatorka kulturalna, aktywistka. Skończyła ASP w Łodzi. Laureatka Okularów Równości 2015, nagrody przyznawanej przez Fundację im. Izabeli Jarugi-Nowackiej. Memy Marty Frej, które przybrały formę obrazów, były wystawiane w różnych galeriach w Polsce. Razem z Agnieszką Graff napisała książkę „Memy i Graffy”, w której autorki z humorem komentują sytuację kobiet w Polsce.

Foteini Vrontaki specjalizuje się we wspieraniu osób doświadczających przemocy ze względu na płeć. Od 2017 roku pracuje w sektorze humanitarnym pomagając uchodźcom z różnych krajów. W IRC Polska pracuje w programie Women Protection & Empowerment, gdzie skupia się na przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet oraz analizowaniu trendów i zagrożeń.

 

26 listopada, dzień warsztatowy

📍12:00-15:00 | Mam Moc. Warsztaty dla szkół (uczniowie 15+). Warsztaty potrwają ok. 1,5h. Zapisy ana.matusevic@rescue.org. Nauczycieli prosimy o kontakt, żeby ustalić konkretne godziny warsztatów.

Zapraszamy grupy uczniów i uczennic w wieku 15+ na warsztaty, podczas których porozmawiamy o osobistych granicach, oraz o stereotypach prowadzących do przemocy ze względu na płeć oraz zainspirowani dyskusją wspólnie wymyślimy hasła „Mam moc, aby…”.

📍15:00 – 16:30 | Warsztaty 5D – Sprzeciw się molestowaniu w miejscach publicznych.

Warsztaty przeznaczone dla osób 16+. Udział bezpłatny, prosimy o wcześniejsze zgłoszenie udziału: ana.matusevic@rescue.org

Warsztaty z metodologii 5D to trening skutecznych sposobów reagowania na molestowanie w miejscach publicznych. Podczas warsztatów trenerki Feminoteki uczą, jak zachować się w sytuacjach molestowania, a także jak nie pozostać bezradnym świadkiem/bezradną świadkinią i zadbać o bezpieczeństwo swoje i osoby doświadczającej molestowania. 5D to zestaw prostych narzędzi, które są dostępne praktycznie dla każdej osoby. Dzięki tej metodzie podkreślamy, że nie ma zgody na molestowanie i pokazujemy uczestnikom i uczestniczkom szkoleń, że mają w zasięgu ręki możliwości, aby uczynić swoją społeczność bezpieczniejszą. Wszystkie nasze osoby trenerskie przeszły certyfikowane szkolenie prowadzone przez Right To Be – amerykańską organizację, która wypracowała metodę 5D i ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu treningów.

Warsztaty poprowadzi Dominika Kasprowicz, feministyczna queerowa działaczka społeczna i edukatorka, od 2016 r. zaangażowana w aktywizm na rzecz praw człowieka, walkę o prawa kobiet i osób LGBT+, w szczególności praw reprodukcyjnych. Koordynatorka protestów Strajku Kobiet w Iławie, w latach 2020-2022 członkini zarządu fundacji i zespołu komunikacyjnego fundacji Ogólnopolski Strajk Kobiet. Z wykształcenia dziennikarka i filolożka angielska, dyplomowana nauczycielka angielskiego i lektorka, dziennikarka radiowa i reporterka Meloradia, autorka audycji i podcastów z cyklu „To jest wojna” w Resecie Obywatelskim. Obecnie prowadzi warsztaty z zakresu myślenia krytycznego i systemowego, komunikacji i wystąpień publicznych i medialnych, edukacji antydyskryminacyjnej i komunikacji empatycznej w duchu Porozumienia bez przemocy. We współpracy z Feminoteką szkoli z reagowania na przemoc i molestowanie w miejscach publicznych.

📍17:00 – 19:00 | Co robić, jeżeli ja lub ktoś z moich bliskich doświadczyłx przemocy w Polsce?

Udział bezpłatny, prosimy o wcześniejsze zgłoszenie udziału: ana.matusevic@rescue.org. Warsztaty w języku polskim z tłumaczeniem na jęz. ukraiński

Przemoc to temat, o którym często nie chcemy myśleć. Warto jednak wiedzieć, gdzie szukać pomocy i jak reagować w sytuacjach kryzysowych. Warsztaty skierowane są do wszystkich osób, które chcą zdobyć wiedzę, jakie formy wsparcia są dostępne w Polsce dla osób doświadczających przemocy oraz jak wspierać osoby z doświadczeniem przemocy.

Warsztaty poprowadzi Niko Doroshenko z Fundacji Martynka. Niko jest osobą członkowską zarządu Fundacji Martynka. Ma ponad 5-letnie doświadczenie w działalności na rzecz praw człowieka, w tym ponad rok w udzielaniu pomocy osobom uchodźczym i migranckim w Polsce. Jest osobą wyszkoloną przez UNHCR i WHO z zakresu udzielania wsparcia osobom, które doświadczyły przemocy domowej i seksualnej, oraz posiada certyfikat edukatora menstruacyjnego. Obecnie koncentruje się na zapewnianiu wsparcia w ramach działalności Fundacji Martynka oraz koordynowaniu kursów języka polskiego dla osób uchodźczych.

Share

Related posts:

Nadchodzące wydarzenia