Miasto dla wszystkich. Rodzinne ćwiczenia z dostępności

Jak rozmawiać z dziećmi o sytuacji osób z niepełnosprawnościami? Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami przygotowaliśmy ilustrowaną publikację online do pracy warsztatowej w domu, skierowaną do rodzin z dziećmi.

„Miasto dla wszystkich” powstało we współpracy z [U]czynnymi Kulturalnie – Wolontariuszami i Wolontariuszkami Muzeum oraz z Centrum Współpracy Młodzieży w Gdyni. Opowieść zawartą w publikacji przygotowała Katarzyna Witt, a ilustracje – młody rysownik, Franciszek Witt.

„Miasto dla wszystkich” opowiada historię małego Panosika, który zdecydował się na życie w mieście. Bohater jednak, z pewnej przyczyny, zmaga się codziennie z wieloma trudnościami. Jego historia staje się pretekstem do rozmowy o innych bohaterach, dla których z różnych powodów codzienność jest ogromnym wyzwaniem.

Ważnym elementem przygotowania publikacji była współpraca z osobami o szczególnych potrzebach. Muzeum Emigracji w Gdyni chce w ten sposób wzmacniać głos grup defaworyzowanych. Cieszymy się, że Muzeum może pełnić rolę pośrednika w przekazywaniu tak ważnych informacji i szerzeniu wiedzy na ten temat.

Działanie ma również na celu oswajanie kwestii dostępności i uwrażliwianie społeczne. Czujemy, że temat różnorodności potrzeb wciąż nie jest do końca wyczerpany – Nadal potrzebujemy przedsięwzięć, które pokazują, że jesteśmy różni, a mimo to – a może dzięki temu – potrafimy tworzyć miejsca dla wszystkich.

Chcemy być instytucją dostępną, a jednocześnie mówić o dostępności i jej wadze w różnych aspektach życia miasta i jego mieszkańców.

 

Pobierz publikację: MIASTO DLA WSZYSTKICH

 

Koncepcja: Marta Otrębska, Rafał Lis, Katarzyna Witt
Tekst: Katarzyna Witt
Ilustracje: Franciszek Witt
Projekt graficzny: Piotr Chuchla
Ekspertki i eksperci:
Magdalena Kokot
Magdalena Kostrzewska
Magdalena Maternicka
Jakub Nowicki
Joanna Olejnik
Daria Potocka

© Muzeum Emigracji w Gdyni, 2020

 

 

 

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia