Miasto z widokiem

Z okazji 88. urodzin Gdyni, nakładem Wydawnictwa Inne, ukazał się komiks opowiadający o jej początkach. Miasto z widokiem jest zbiorem pięciu łączących się ze sobą opowieści graficznych, których akcja umiejscowiona jest w Gdyni w latach 1926-1937. Autorką scenariuszy jest Elżbieta Żukowska – literaturoznawca, scenarzystka teatralna i publicystka. Twórcami rysunków są Jakub Babczyński, Paweł Garwol, Łukasz Godlewski, Tomasz Kleszcz i Łukasz Rydzewski.

Publikacja została objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gdyni Wojciech Szczurka, Muzeum Miasta Gdyni oraz Muzeum Emigracji w Gdyni. Patronem medialnym zostało Radio Gdańsk.

Utrzymane w konwencji noir opowieści przenoszą czytelnika do powstającego miasta i rodzącego się portu. Historie operują najróżniejszymi gatunkami – jest tu i kryminał, sensacja, romans – wszystko przepełnione sentymentem za światem międzywojnia.

Miejscem spotkań i mijań głównych bohaterów jest Gdynia, która w dwudziestoleciu pełniła rolę mitu zjednoczenia i stała się wcieleniem Polskiej Potęgi Morskiej. Decyzje o budowie portu i rozwoju struktury miejskiej w istotny sposób wpływają na podjęcie przez bohaterów życiowych postanowień oraz na ich relacje z bliskimi. Zmieniająca się z roku na rok gdyńska architektura koresponduje z ukazaną w fabule zmiennością losu bohaterów.

W opowieściach pojawiają się wątki migracji wewnętrznej oraz masowego napływu ludności, jak i emigracji. Wśród drobiazgowo rekonstruowanej przez grafików ówczesnej zabudowy miasta jednym z centralnych punktów jest Dworzec Morski w Gdyni, z którego setki tysięcy Polaków wypływało w świat.

Wykorzystany w publikacji gatunek opowieści graficznej pozwolił w subtelny sposób pokazać w warstwie wizualnej przedwojenną Gdynię i zmiany zachodzące w jej przestrzeni w latach 1926 – 1937. Plansze grafików, pracujących w różnych technikach rysunku i malarstwa, wydobywają z krótkich historii wyjątkowy urok dwudziestolecia.

Mimo, że w opowiadania są silnie zakotwiczone w realiach międzywojnia i wiernie oddają pod względem wizualnym i faktograficznym tamten czas, to celem Miasta z widokiem, nie jest to zilustrowanie podręcznika historii. Fabuła skupiona jest przede wszystkim na kolejach losu bohaterów.

Dołożono wielu starań aby zachowane zostały wszelkie realia epoki oraz zgodność ówczesnych lokalizacji. Historyczny komentarz znawczyni dziejów Gdyni, pani Dagmary Płazy-Opackiej, która przez ostatnich 14 lat pełniła funkcję dyrektora Muzeum Miasta Gdyni, dopełnia dziejowy obraz.

Publikacja opatrzona została również merytorycznym komentarzem dotyczącym formy autorstwa dr hab. Jerzego Szyłaka, profesora Uniwersytetu Gdańskiego, autorytetu w dziedzinie badań nad gatunkiem powieści graficznej.

Share

Related posts:

Nadchodzące wydarzenia