Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki

Plakat Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej „Ojce i Dziatki” 2025. Tło plakatu jest różowe, a centralną ilustrację stanowi duży, czarny, kotowaty stwór z przymkniętymi oczami, czerwonym nosem i niebiesko-białym szalikiem, który dzieli z małym, niebieskim pieskiem. Postacie mają bajkowy, nierealistyczny charakter. Tytuł festiwalu „Ojce i dziatki” zapisany jest dużymi, nieregularnymi literami w różnych odcieniach żółci, rozsypanymi po całym plakacie. Po lewej stronie pionowy tekst: „Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej”, a po prawej – rok „2025”. Na dole plakatu wymieniono miasta, w których odbywa się festiwal: Warszawa, Wrocław, Gdynia, Sopot, Katowice, Lublin. Widoczne są również logotypy organizatorów i partnerów, w tym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Styl plakatu jest radosny, artystyczny i pełen dziecięcej fantazji.

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki to największa impreza literacka dla dzieci w Polsce, która od lat wprowadza najmłodszych w fascynujący świat książek, poprzez inspirujące wydarzenia odbywające się poza bibliotekami i księgarniami, także w niezwykłych miejscach związanych z fabułą.

Publiczność spotyka się m.in. w lasach, ogrodach botanicznych, w zakamarkach zamków, na pokładach statków i okrętów, w obserwatoriach astronomicznych, galeriach sztuki, muzeach, a nawet w przestrzeni Giełdy Papierów Wartościowych. To nie tylko spotkania autorskie, czy warsztaty artystyczne, ale także interaktywne wystawy, rodzinne gry, happeningi i turnieje.

Skierowana do całych rodzin inicjatywa udowadnia, że książki mogą łączyć pokolenia, a czas inspirowany literaturą może być wspaniałą przygodą. Szczególną cechą festiwalu jest intertekstualność, która wpływa na atmosferę zaciekawienia i budowania trwałych wspomnień.

Festiwal wspólnie z najlepszymi autorami, ilustratorami oraz animatorami prezentuje precyzyjnie wyszukane fabuły oraz ważne idee odpowiadające pytaniom i wyzwaniom współczesności, w zaskakującej formie – atrakcyjnej nie tylko dla dzieci, ale też opiekunów.

Program

27 lipca 2025 | 10:00 -10:40
Pokaz animowanych filmów krótkometrażowych
Miejsce: Muzeum Emigracji | sala kinowa
Wiek: 6+

Zapraszamy na pokaz filmowy, podczas którego zobaczycie krótkometrażowe filmy dla dzieci.

  • „Carmen i drewniana łyżka” („Carmen and the wooden spoon”), reż. Carlos Gómez-Mira Sagrado, Hiszpania, Francja 2024, 20 min.
  • „Reven”, reż. Babey Hugo, Barreau Victor, Bossard Line, Hurard Chloé, Monnier Coralie, Morin Mathilde, Ripoche Lèna, Salaün Tanguy, Francja 2024, 7 min.
  • „#DoudouChallange”, reż. Julie Majcher, Alexandra Delaunay-Fernandez, Sixtine Emerat, Marine Benabdallah-Crolais, Scott Pardailhé-Galabrun, Noémie Segalowicz, Francja 2023, 6 min.

Pokazy filmów festiwalowych odbywają się w ramach Repliki Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży KINOLUB 2025.

 

27 lipca 2025 | 11:00-12:00
O współpracy i przyjaźni ponad podziałami – spotkanie warsztatowe z autorkami książki “Krab Kłębek” – Ludwiką Radacką-Majek i Joanną Gojżewską
Miejsce: Muzeum Emigracji | sala multimedialna
Wiek: 6+

Przygody Kłębka i jego przyjaciół to piękna historia o współpracy i przyjaźni ponad podziałami, a także okazja, by dowiedzieć się wielu ciekawostek o morskiej faunie i florze, o historii migracji gatunków oraz zagrożeniach, które czyhają na zwierzęta morskie. Podczas spotkania wspólnie zanurzymy się w historii tytułowego Kraba i wykonamy małe aktywności, które pozwolą nam poczuć atmosferę morskiej głębi.

Książka powstała we współpracy wydawnictwa Widnokrąg oraz działu edukacji Muzeum Emigracji w Gdyni. W muzeum została przygotowana również specjalna ścieżka dla dzieci, po której prowadzi nas tytułowy Krab Kłębek.

Wydarzenie zorganizowane we współpracy z wydawnictwem Widnokrąg.

 

27 lipca 2025 | 12:00-13:00
Krab Kłębek – bałtycka fauna i flora – warsztaty artystyczne z ilustratorką Martą Domagałą
Miejsce: Muzeum Emigracji | przestrzeń muzeum
Wiek: 6+

Warsztaty artystyczne dla pasjonatów bałtyckiej fauny i flory z ilustratorką Martą Domagałą.

Wydarzenie zorganizowane we współpracy z wydawnictwem Widnokrąg.

 

27 lipca 2025 | 13:00-16:00
Ostry Dyżur Literacki w księgarni w Muzeum Emigracji
Miejsce: Księgarnia w Muzeum Emigracji, ul. Polska 1
Wiek: b.o.

Drodzy Rodzice, Dziadkowie!

Ostry Dyżur Literacki to uwielbiana akcja promująca czytelnictwo w zaskakującej happeningowej formie, utrzymującej balans pomiędzy zabawą a autorytetem eksperta. Skierowana głównie do dzieci do 12. roku życia i rodziców. W scenografii i konwencji gabinetu lekarskiego merytoryczni specjaliści literatury dla dzieci w kitlach lekarskich rekomendują wartościowe książki, indywidualnie dobrane do wieku i preferencji oraz dotychczasowych doświadczeń czytelniczych, ze szczególnym uwzględnieniem wartościowych nowości.

Tytuły książek i ich dawkowanie przepisywane są na receptach. Akcja ma za zadanie uzdrowić tych, którym wydaje się, że czytanie jest nudne i zarekomendować kolejne wartościowe tytuły dzieciom, które od książek nie stronią.

Młody Poszukiwaczu Przygód!

Czy zdarza się, że przy lekturach szkolnych wszystko Cię swędzi, oczy same Ci się zamykają i podejrzewasz, że masz uczulenie na nudne historie? Jeśli tak, przyjdź i odbierz receptę literacką na fantastyczne książki lub audiobooki!

Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „Ostry dyżur literacki w księgarniach niezależnych” finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Partnerstwo dla książki 2025 r.

Rezerwacja nie jest wymagana – można przyjść w dowolnym momencie w godzinach 13:00 – 16:00.

 

27 lipca 2025 | 15:00-15:40
Pokaz animowanych filmów krótkometrażowych
Miejsce: Muzeum Emigracji, sala kinowa
Wiek: 9+

Zapraszamy na pokaz filmowy, podczas którego zobaczycie krótkometrażowe filmy dla dzieci:

  • „Bzyczenie” („Ronzio”), reż. Niccolò Donatini, Włochy 2024, 12 min.
  • „Two Breaths”, reż. Kateryna Kurganska, USA 2024, 18 min.
  • „Na wodzie” („Float”), reż. Lydia Matata, Kenya 2025, 12 min.

Pokazy filmów festiwalowych odbywają się w ramach Repliki Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży KINOLUB 2025.

 

27 lipca 2025 | 18:30-20:00
Niekończąca się przygoda – spotkanie z Agnieszką Stelmaszyk
Miejsce: Dar Pomorza, al. Jana Pawła II 1
Wiek: 8+

Agnieszka Stelmaszyk od zawsze kojarzy się czytelnikom z podróżami i barwnymi bohaterami, którzy przeżywają zapierające dech w piersiach przygody. Wystarczy przywołać choćby serię o Mazurskich w podróży – właśnie ukazał się najnowszy tom „Mazurscy w podróży. Klątwa mumii”, którego akcja rozgrywa się w upalnym Egipcie, czy detektywistyczną serię Klub przyrodnika, która z miejsca wrzuca dzieciaki w wir przygód i tajemnic. Autorka opowie nie tylko o książkach, ale też o tym, skąd czerpie inspiracje do tworzenia coraz to nowych opowieści, wrzucających bohaterów w niekończące się przygody.

Wstęp bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja: TUTAJ

Share

Related posts:

Nadchodzące wydarzenia