Migracje | Kreacje na Open’erze

Gdynia gości festiwal, festiwal gości Gdynię! Zapraszamy wszystkich gości tegorocznego Open’era do miejskiego sektora. Na fanów z Polski i Europy czeka wystawa o historii miasta, jakiej nie poznacie w żadnym podręczniku. Zobaczycie również instalację światowej sławy artysty, Krzysztofa Wodiczki oraz zrelaksujecie się, jak w najlepszym kurorcie.

Miejsce to jedna z najważniejszych rzeczy decydujących o atmosferze każdego letniego festiwalu. Gdynia i Open’er miały się już czas na dobre zaprzyjaźnić, czas aby fani jednego z najlepszych festiwali w Europie poznali miasto, w którym się odbywa. Na tegorocznej edycji imprezy przygotowana zostanie specjalna strefa, w której poznacie opowieść o 90 latach pasji i marzeń mieszkańców portowego miasta. Będzie o powstaniu największego portu II Rzeczypospolitej, narodzinach mody na sporty wodne i nocnym życiu dawniej i obecnie.

W strefie gdyńskiej będzie można zobaczyć – jak stało się dobrą tradycją festiwalu – sztukę współczesną w najlepszym wydaniu. Autorem instalacji jest jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich artystów, Krzysztof Wodiczko.

Gdynia to również synonim letniego wypoczynku nad morzem – nie zabraknie więc miejsca na małą sjestę. Na gości czekają hamaki w cieniu neonów, inspirowanych przedwojennymi i wśród morskich akcentów.

STREFA GDYNIA

Godziny otwarcia strefy: 15.00 – 1.00

Wystawa

GDYNIA. NOC | DZIEŃ

W dwóch kontenerach, nocnym i dziennym, przedstawiona zostanie historia portowego miasta, które stało się największym projektem urbanistycznym dwudziestolecia międzywojennego, a obecnie jest jednym z najprężniej rozwijających się miast w Polsce. Gdynia jako miejsce realizacji śmiałych planów urbanistycznych, niezwykłej architektury modernistycznej, okno na świat, miasto ciekawych osobowości, modnych miejsc, ale i ciemna strona miasta: przemytnicy, portowe mewki, zbrodnie, nocne życie portowych tawern i ekskluzywnych lokali.

Historia miasta opowiedziana obrazami, zdjęciami, materiałami historycznymi w formie atrakcyjnej dla openerowiczów.

Pawilon MIGRACJE | KREACJE

KRZYSZTOF WODICZKO, „GOŚCIE”

Bohaterami projekcji są imigranci, którzy nie będąc „u siebie” pozostają „wiecznymi gośćmi”. Pozbawieni praw, niemi i niewidoczni imigranci w projekcji Krzysztofa Wodiczko mają możliwość wypowiedzenia się i zaznaczenia swojej obecności w przestrzeni publicznej.

Projekcja pokazuje to, co dzieje się za iluzją okien, sceny przedstawiające imigrantów wykonujących różne prace, myjących okna, sprzątających, chwilami odpoczywających, rozmawiających ze sobą, oczekujących na pracę, wymieniających uwagi na temat trudnej sytuacji egzystencjalnej, niemożności dostania pracy, kłopotów z legalizacją pobytu.

Widoczność poszczególnych postaci jest dość ograniczona, lekko zamglony charakter obrazów ogranicza czytelność postaci i scen rozgrywających się za szybami. Gra z widzialnością imigrantów, znajdujących się niemal „na wyciągnięcie ręki” i jednocześnie „po drugiej stronie”, za oknami zamazującymi ich wizerunki, odsyła do dwuznacznego statusu imigrantów, ich społecznej niewidzialności.

Projekcja dotyczy jednego z najbardziej palących problemów współczesnego świata, zarówno w skali globalnej, jak w ramach Zjednoczonej Europy i polityki unijnej, w której dyskurs akceptacji i legalizacji łączy się z procedurami regulacji ruchów migracyjnych.

W realizacji projektu wzięli udział imigranci przebywający w Polsce i we Włoszech, ale pochodzący z różnych regionów świata: z Czeczenii, Ukrainy, Wietnamu, Rumunii, Sri Lanki, Libii, Bangladeszu, Pakistanu, Maroka.

Pierwsza wersja projekcji była prezentowana w 2009 roku w Pawilonie Polskim na Biennale Sztuki w Wenecji, druga wersja w Borusan Contemporary w Stambule w 2015.

Kurator projektu: Bożena Czubak

Strefa wypoczynku

KURORT GDYNIA

Gdyńska strefa zapewni openerowiczom przestrzeń relaksu. Inspirowane przedwojennymi neony, drewniane gretingi nawiązujące do pokładu statku, siedziska z kubików układających się w napis „GDYNIA”, wygodne hamaki i wszystko to w wakacyjnym klimacie nadmorskiego kurortu.

Share

Related posts:

Nadchodzące wydarzenia