#muzealniaki Muzeum nie tylko dla dużych!

Muzeum Emigracji w Gdyni bierze udział w zainicjowanej przez Muzeum Pana Tadeusza kampanii społecznej #muzealniaki, która pokazuje, że na interakcję z kulturą nigdy nie jest za wcześnie, a wizyta w muzeum czy w galerii sztuki może być ciekawa także dla rodziców z najmłodszymi dziećmi. Wspólnie stwórzmy modę na muzea!

Wielu rodziców, planując weekendowe rozrywki, staje przed dylematem: czy dzieci w muzeum nie będą się nudzić? Czy przypadkiem nie zniszczą eksponatów lub nie zakłócą wizyty innym zwiedzającym? Czy z niemowlakiem można w ogóle przyjść do muzeum czy galerii sztuki? Czy znajdzie się tam miejsce, by dziecko przewinąć czy nakarmić? W końcu: czy trzeba się do takiej wizyty wcześniej przygotować? Celem akcji #muzealniaki, którą inicjuje Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu, jest udowodnienie, że wizyta w muzeum czy galerii sztuki może być dla rodziców z dziećmi niezwykle interesującą przygodą. Niemowlę może być znakomitym towarzyszem podczas zwiedzania, zaś starsze pociechy, odpowiednio zaktywizowane do obcowania z kulturą, na pewno w pełni skorzystają z takiej wizyty. Tym samym akcja #muzealniaki nabiera pozytywnego, społecznego wymiaru.

Do akcji #muzealniaki przystąpili partnerzy, którzy deklarują przyjazne nastawienie do wizyt dzieci – w tym my!

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami o akcji oraz listą muzeów i galerii sztuki przyjaznych dla dzieci, która jest dostępna na stronie internetowej Muzeum Pana Tadeusza: http://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/programy_edukacyjne/muzealniaki/

JAK PRZYSTĄPIĆ DO AKCJI?

Po prostu przyjdź z dzieckiem do dowolnego muzeum lub galerii sztuki.

Zrób zdjęcie z wizyty, dodaj je na swój profil w serwisie Facebook lub Instagram i otaguj #muzealniaki.

Oznacz muzeum lub galerię sztuki, w której zdjęcie zostało zrobione:
#muzeumemigracji, @muzeumemigracji

Pokaż innym rodzicom, jak dobrze się bawiliście. Zachęć znajomych do podjęcia wyzwania!

#muzealniaki pokazują, że w muzeach i galeriach sztuki jest miejsce dla rodziców z dziećmi
#muzealniaki zachęcają do wspólnego poznawania kultury i sztuki
#muzealniaki to dzieci w każdym wieku: niemowlaki, przedszkolaki i uczniowie
#muzealniaki tworzą modę na muzea!

 

Udogodnienia w Muzeum Emigracji w Gdyni dla rodzin z małymi dziećmi:

– Pod Muzeum Emigracji w Gdyni dojeżdżają niskopodłogowe autobusy komunikacji miejskiej. W budynku znajdują się windy, nie ma w nim progów. W holu głównym Dworca Morskiego, w Magazynie Tranzytowym oraz w restauracji znajdują się toalety wyposażone w przewijaki. Nasi pracownicy dokładają wszelkich starań, aby rodziny z dziećmi czuły się u nas swobodnie.

– Wystawa jest zaprojektowana w taki sposób, aby także najmłodsi mogli poczuć się dobrze w muzeum. Elementy naszej muzealnej ekspozycji można poznawać nie tylko poprzez zmysł wzroku, ale także dotyku. Na wystawie znajdują się miejsca w których można usiąść i odpocząć, a także toaleta z przewijakiem.

– Muzeum jest przyjazne matkom karmiącym. Na wystawie znajduje się wiele wygodnych miejsc.

– Wystawa wyposażona jest w multimedia, poza tym angażuje takie zmysły jak zapach czy słuch. Nasi najmłodsi odwiedzający jako najciekawsze miejsca/ rzeczy na wystawie, najwyżej oceniają: ścianę pokrytą imitacją ziemniaków, pokład transatlantyku (przykładowa kajuta), salę z wnętrzem samolotu, samochód fiat 125 p oraz imitację wielkiego radio z czasów PRL-u. Ponadto ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszy się opowieść o rodzinie Sikorów, która wyemigrowała na przełomie wieków do Stanów Zjednoczonych. Narracja ta prowadzona jest przez większą część wystawy, zwiedzający mają możliwość na przykładzie rodziny Sikorów dowiedzieć się jak wyglądała emigracja w dawnych czasach. Oprócz tego, na wystawie znajdziemy miejsca zaprojektowane z myślą o najmłodszych zwiedzających: ruchome kubiki – puzzle, ruchomą zabawkę poruszaną siłą rąk pokazującą szybkość wybranych środków transportu, liczne wizjery umieszczone w ścianach wystawy.

– Wydawnictwa dla dzieci (przewodniki, foldery, ulotki informacyjne)

– Publikacja rodzinna: ,,Książka otwarta na świat” nagrodzona tytułem „Wydarzenia Historycznego Roku 2018″ w kategorii „Edukacja i Multimedia” (konkurs organizowany przez Muzeum Historii Polski)

– Plansze: ,,Jak działa muzeum”, ,,Jak działa sala małego podróżnika”, zaprojektowane we współpracy z dziećmi

– Broszura przeznaczona dla dzieci, zawierająca zadania dotyczące wystawy stałej

– Rodziców z maluchami zachęcamy do spędzania czasu w Sali Małego Podróżnika, gdzie czekają m.in. ciekawe książki dotyczące emigracji, podróży i kultur świata, edukacyjna aplikacja multimedialna, wyjątkowy model transatlantyku MS Batory i miękkie poduchy, na których można odpocząć. Poza tym w kasach muzealnych na dzieci czeka plansza z informacją na temat tego, jak działa muzeum. Jest to alternatywa dla tradycyjnego regulaminu, był współtworzony przez dzieci i pracowników instytucji. W holu muzeum prezentujemy również film, który powstał z myślą o dzieciach: w prosty sposób ukazuje jakie atrakcje czekają na najmłodszych zwiedzających.

Nasza oferta dla rodzin z dziećmi:

https://polska1.pl/pl/edukacja/oferta_dla_rodzi….

 

Share

Related posts:

Nadchodzące wydarzenia