Muzeum Emigracji gościło ministrów kultury państw Grupy Wyszehradzkiej​

1 czerwca w Muzeum Emigracji w Gdyni odbyło się spotkanie ministrów kultury państw Grupy Wyszehradzkiej (V4). Przedstawiciele rządów Polski, Czech, Słowacji i Węgier rozmawiali o budowaniu spójnego wizerunku i tożsamości kulturowej państw członkowskich.

Podczas rozmów i obrad w Gdyni, Polskę reprezentował prof. Piotr Gliński, wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz Jarosław Sellin, Sekretarz Stanu w MKiDN. Z ramienia Czech obecni byli – Minister Kultury Daniel Herman i Sekretarz Stanu Patrik Košicky. Słowację reprezentował wiceminister kultury Ivan Sečík, a z Węgier Péter Hoppál, Sekretarz Stanu ds. Kultury w Ministerstwie Zasobów Ludzkich.

– To wielki zaszczyt dla Gdyni móc gościć przedstawicieli rządów państw Grupy Wyszehradzkiej. V4 to symbol udanej inicjatywy na rzecz realizacji wspólnych interesów oraz ważny element budowania współpracy w Europie Środkowej. Dla naszego miasta to ogromne wyróżnieniepoza Warszawą i Krakowem spotkanie po raz pierwszy odbywa się w innym mieście – podkreślił prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Grupa Wyszehradzka jest nieformalną regionalną formą współpracy czterech państw Europy Środkowej – Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Łączy je nie tylko sąsiedztwo i podobne uwarunkowania geopolityczne, ale przede wszystkim wspólna historia, tradycja, kultura oraz wyznawane wartości. Ideą utworzenia Grupy była intensyfikacja współpracy w zakresie budowy demokratycznych struktur państwowych oraz wolnorynkowej gospodarki, a w dalszej perspektywie uczestnictwo w procesie integracji europejskiej.

Od 1 lipca 2016 r. do 30 czerwca 2017 r. prezydencję w Grupie sprawuje Polska. Następnie rolę państwa przewodniczącego obejmą Węgry.

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia