Festiwal architektury Open House Gdynia odbędzie się w dniach 10 – 11 października. Pasjonaci modernizmu i miłośnicy pięknych wnętrz będą mogli przez cały weekend nieodpłatnie zwiedzać unikatowe przestrzenie prywatnych mieszkań, kawiarni oraz obiektów publicznych. Muzeum Emigracji zaprasza na cztery spacery z przewodnikiem, podczas których będzie można odkryć pomieszczenia na co dzień niedostępne zwiedzającym.
Na festiwalowej mapie Open House Gdynia pojawi się Dworzec Morski, siedziba Muzeum Emigracji, zlokalizowana w portowej części miasta, przy ul. Polskiej 1. To właśnie w tym budynku znajdowało się centralne miejsce przedwojennego ruchu pasażerskiego. Tutaj cumowały legendarne polskie transatlantyki z MS „Batory” na czele. Kiedy w 1933 r. oddano Dworzec do użytku, był jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Jak go przystosowano do nowej roli – nowoczesnej instytucji kultury otwartej w maju tego roku? Będzie można to sprawdzić podczas specjalnych spacerów prowadzonych przez historyka, dr Marcina Szerle. Gościom Festiwalu udostępnione zostaną pomieszczenia takie jak czytelnia, restauracja, pokoje pracowników, czy gabinet dyrektora.
Godziny spacerów:
10.10: godz. 12.00 (45 min.), godz. 13.00 (45 min.)
11.10: godz. 12.00 (45 min.), godz. 13.00 (45 min.)
Spacery rozpoczynają się w holu Muzeum.
Jedna grupa może liczyć maksymalnie 20 osób. Rezerwacji należy dokonać pisząc na adres openhousegdynia@gmail.com lub dzwoniąc pod numer 787 731 609 w godzinach 12.00 – 18.00.
Festiwal Open House Gdynia jest częścią międzynarodowego stowarzyszenia Open House Worldwide, które powstało z inicjatywy londyńskiej architekt – Victorii Thornton. W dwudziestoletniej historii festiwalu organizatorzy umożliwili podziwianie unikatowych, niedostępnych na co dzień wnętrz ponad milionowi miłośników architektury w 30 miastach na całym świecie. Gdynia jest pierwszym miastem w Polsce należącym do rodziny Open House.
Misją Festiwalu jest promowanie wzornictwa najwyższej klasy poprzez prezentację wyjątkowych mieszkań prywatnych, w tym wnętrz zaprojektowanych przez lokalnych architektów i dekoratorów, którzy wcielą się w rolę przewodników-ekspertów. Ponadto organizatorzy chcą zwrócić uwagę mieszkańców na wartość historyczną gdyńskiej architektury poprzez wyeksponowanie budynków odrestaurowanych zgodnie z ich pierwotnym kształtem, w poszanowaniu ducha i stylu epoki.
Program festiwalu obejmuje nie tylko wnętrza wiernie odrestaurowanych przedwojennych kamienic, ale także najnowsze gdyńskie budownictwo mieszkaniowe, nietuzinkowe przestrzenie biurowe oraz nieznane zakamarki budynków użyteczności publicznej.
Więcej informacji i pełen program Festiwalu: www.ohgdynia.org