Muzeum Emigracji w Gdyni zostało otwarte. Przy ul. Polskiej 1 w dawnym Dworcu Morskim powstała unikatowa i nowoczesna placówka dokumentująca dzieje polskiej emigracji od XIX wieku do dziś.
Nie sposób zrozumieć historii Polski bez zrozumienia historii polskiej emigracji, którą chcemy w naszym muzeum opowiedzieć. Mam także nadzieję, że stanie się ono płaszczyzną dialogu Polaków mieszkających w kraju i na obczyźnie – powiedziała podczas ceremonii otwarcia dyrektor Muzeum Emigracji, Karolina Grabowicz-Matyjas.
Pomysł, by muzeum ulokować w budynku Dworca Morskiego, chwalił Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Emigracja jest częścią historii Polski, ale także ważną częścią historii Gdyni – podkreślił marszałek. Podziękował także twórcom muzeum za rewitalizację budynku, a do emigrantów zaapelował o przekazywanie placówce pamiątek.
Specjalne przesłanie z okazji otwarcia muzeum skierował prof. Zbigniew Brzeziński, gość honorowy, który jednak nie mógł przybyć do Polski ze względów zdrowotnych. Jestem przekonany, że otwierane dziś muzeum stanie się bardzo ważną instytucją, która przyczyni się do kształtowania dobrej przyszłości kraju – powiedział prof. Brzeziński. Przed południem, na nabrzeżu przy Dworcu Morskim odsłonięto tablicę, upamiętniającą odpłynięcie w 1938 roku rodziny Brzezińskich wraz z 10-letnim wówczas Zbigniewem do Kanady. Natomiast kilka dni temu prof. Brzeziński przekazał muzeum szczególny dar – swoją korespondencję z papieżem Janem Pawłem II.
Inicjator powstania muzeum, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek przypomniał, że dziś poza granicami kraju żyje blisko 20 mln Polaków. To z Gdyni wielu Polaków wyruszało Polacy na swój emigracyjny szlak, a powstanie Dworca Morskiego było elementem świadomej polityki ówczesnego państwa – by tych, którzy wyruszali na emigracyjny szlak, otoczyć opieką. Dziś, gdziekolwiek żyją Polacy, tworzą wspólnotę, która powinna się wspierać.
Muzeum Emigracji w Gdyni zostanie udostępnione zwiedzającym w sobotę 16 maja od godziny 18:00. Do końca maja wstęp do muzeum jest bezpłatny.