Teatr Gdynia Główna – Literackie Atelier
Plac Konstytucji 1, 81-354 Gdynia,
Dworzec PKP Gdynia Główna (peron -1)
piątek, 27 czerwca, od godz. 17:00
niedziela, 29 czerwca, od godz. 16:00
Podczas wyjątkowych dni Nagrody Literackiej, w piątek 27 czerwca oraz w niedzielę 29 czerwca Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza na najniższy poziom gdyńskiego Dworca PKP – do Teatru Gdynia Główna, gdzie powstanie jedyne w swoim rodzaju Literackie Atelier. Każdy odwiedzający będzie miał okazję poznać słuchowiska powstałe na podstawie scenariuszy nagrodzonych oraz wyróżnionych w konkursie „Horyzonty Wolności. Emigracja – Perspektywy”, który Muzeum zrealizowało we współpracy z Teatrem Polskiego Radia i radiową Trójką.
W wyjątkowej przestrzeni Teatru Gdynia Główna do dyspozycji gości oddane zostaną odtwarzacze mp3 z mistrzowskimi realizacjami scenariuszy zrealizowanych w ramach konkursu o tematyce emigracyjnej. Opowiadają one o najróżniejszych obliczach współczesnych migracji Polaków, ale i historie cudzoziemców, którzy w Polsce znaleźli nowy dom. Na stoisku Muzeum Emigracji w Gdyni goście znajdą również informacje o instytucji i realizowanych przez nią projektach. Z myślą o wszystkich miłośnikach literatury z najwyższej półki, specjalnie na tę okazję przygotowaliśmy zakładki do książek z cytatami z polskich pisarzy emigracyjnych.
Uwaga: wstęp do Literackiego Atelier odbywa się na podstawie specjalnych opasek wydawanych przez organizatorów Nagrody Literackiej GDYNIA. Umożliwia ona również wejście m.in. na spotkania autorskie czy koncerty. Liczba wejściówek ograniczona – zapraszamy na stronę Facebook Muzeum Emigracji, gdzie w trakcie tygodnia poprzedzającego będziemy je rozdawać.
O konkursie „Horyzonty wolności. Emigracja – Perspektywy”
Konkurs „Horyzonty wolności. Emigracja – Perspektywy” został zorganizowany w 2013 r. przez Muzeum Emigracji w Gdyni, wspólnie z Teatrem Polskiego Radia i Programem III PR. Jury w składzie: Janusz Kukuła – Dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia, Magdalena Jethon – Dyrektor Programu Trzeciego Polskiego Radia, Wojciech Pszoniak – wybitny aktor teatralny i filmowy, Karolina Grabowicz-Matyjas – Dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni oraz Adam Kamiński – poeta, prozaik i krytyk literacki, szukało prac, które powiedzą coś ważnego o Polakach poza krajem – nie tylko o środowisku i problemach dnia codziennego, ale i o uniwersalnym doświadczeniu emigracji, konfrontacji człowieka z własną wolnością, podążaniu za marzeniami i nadzieją. Stworzone scenariusze przyniosły najróżniejsze oblicza i wymiary emigracji, i właśnie ta różnorodność zadecydowała o przyznaniu dodatkowych wyróżnień dla scenariuszy, które dopełniały szeroką panoramę nakreśloną przez trzy nagrodzone teksty. Szerokie horyzonty zapewnili też autorzy całkiem dosłownie – śląc swoje scenariusze z Europy, Stanów Zjednoczonych czy Australii. Łącznie na konkurs wpłynęło blisko 70 prac.
Słuchowiska zrealizowano we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.
Nagroda Literacka GDYNIA
Nagroda Literacka GDYNIA, dzięki swojej niespotykanej dotąd formule równorzędnego wyróżniania poetów, prozaików, eseistów oraz tłumaczy, szybko stała się ważnym i unikalnym wydarzeniem w polskim środowisku literackim. W tym roku – po raz pierwszy w historii Nagrody Literackiej GDYNIA pojawiła się nowa, nagradzana kategoria, jaką jest przekład na język polski.
Nagroda Literacka GDYNIA została powołana do życia w 2006 roku przez Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, w celu uhonorowania wyjątkowych osiągnięć żyjących, polskich twórców. Jest przyznawana rokrocznie autorom najlepszych książek wydanych w poprzednim roku. NLG jest rozbudowaną inicjatywą miasta, skierowaną zarówno do polskich pisarzy, jak i odbiorców współczesnej literatury. NLG nieustannie ewoluuje i poszerza zakres swojej działalności. Pod szyldem „GDYNI” przyznawane są nie tylko laury, ale też organizowane liczne proczytelnicze, społeczne przedsięwzięcia.