Muzeum na dobrej drodze

Muzeum Emigracji w Gdyni kontynuuje projekt stworzenia unikatowych drogowskazów kierujących do jego przyszłej siedziby w Dworcu Morskim. W ramach II edycji warsztatów „Gdynia – Design for All”, studenci trójmiejskich kierunków projektowych, pod okiem Peta Kerchera – wybitnego doradcy strategicznego ds. designu, stworzyli trzy koncepcje oznakowania trasy wiodącej do placówki. Po konsultacjach w gronie reprezentantów różnych instytucji: Muzeum Emigracji w Gdyni, Centrum Designu Gdynia, Politechniki Gdańskiej oraz Urzędu Miasta Gdyni wybrano najciekawszą pracę, w której mieszkańców do historycznego Dworca, pod adres Gdynia, Polska 1, poprowadzą historie i postacie emigrantów. Koncepcja stworzenia rozwiązań projektowych powstała dzięki formule warsztatów opracowanej przez Centrum Design Gdynia.

Zadanie studentów polegało na zaproponowaniu projektów koncepcyjnych, które wejdą w artystyczny dialog z portowym otoczeniem Dworca, jak i historycznym kontekstem miejsca. Dzięki uatrakcyjnieniu przestrzeni przedłużony zostanie naturalny szlak spacerowy od centrum miasta aż po Dworzec Morski. Takie działania pozwolą zachować wyjątkowy charakter terenów industrialnych, a jednocześnie uczynią ten portowy fragment miasta bardziej przyjaznym dla mieszkańców i turystów. Całkowity budżet na realizację projektu to 100 tysięcy złotych, w związku z czym rozwiązania muszą mieć charakter trwały, ale niskobudżetowy.

Wyróżniona koncepcja uczestników warsztatów zakładała rozstawienie na szlaku ażurowych, metalowych figur postaci z bagażami w rękach. Odwiedzający Muzeum „szedłby” wspólnie z nimi do Dworca Morskiego – miejsca w którym razem zaczną podróż. W drodze do muzeum towarzyszylibyśmy ludziom opuszczającym miasto, moglibyśmy nawet posłuchać ich historii wypisanych na figurach lub pojawiających się na telefonach z użyciem kodu QR. Dla dzieci natomiast przygotowano serię mini-gier, polegających na rozwiązywaniu bardzo prostych zagadek, umieszczonych w pobliżu metalowych sylwetek.

Pomysły studentów posłużą za inspirację i punkt wyjścia dla docelowego projektu muzealnych drogowskazów. Zawiązał się zespół projektowy, w ramach którego dr Piotr Czyż z Politechniki Gdańskiej, wspólnie z zaproszonymi do prac studentami oraz przy konsultacji z Muzeum Emigracji oraz Centrum Designu Gdynia rozwinie wstępną koncepcję w projekt wykonawczy. W opublikowanym na stronie Muzeum raporcie z warsztatów Gdynia Design for All [CZYTAJ] zapoznać się można z opisem i oceną ekspercką wszystkich trzech wizji powstałych na warsztatach. Warto dodać, że znaczący wpływ na ich kształt mieli sami mieszkańcy miasta, którzy aktywnie i chętnie dzieli się swoimi uwagami, opiniami i pomysłami podczas specjalnych, moderowanych spacerów po terenie portu zorganizowanych w październiku 2013 r.

Raport z warsztatów Gdynia Design for All

Share

Related posts:

Nadchodzące wydarzenia