Muzyczne atrakcje podczas Nocy Muzeów w Muzeum Emigracji 

Kolorowe zdjęcie. W centrum gitara w futerale w muzealnym magazynie.

Tegoroczna Noc Muzeów w Muzeum Emigracji zabrzmi muzycznie! „Zjednoczeni przez Muzykę” to zarówno hasło Eurowizji, jak i nocnego zwiedzania z muzycznymi akcentami. Po raz pierwszy zobaczymy wyjątkową pamiątkę – gitarę barda Solidarności, Jacka Kaczmarskiego. Eksponat trafi do gabloty „Rzecz z Historią”, a po wydarzeniu stanie się stałym elementem wystawy stałej.   

„Codzienne przedmioty wiele mówią o właścicielach i stają się świadkami ich historii. W Muzeum Emigracji docieramy do tych artefaktów i ocalamy je od zapomnienia –  wyjaśnia dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni, Karolina Grabowicz – Matyjas. 

Rzecz z Historią

Uczestnicy Nocy Muzeów jako pierwsi zobaczą legendarny instrument, podarowany Muzeum Emigracji przez Akcję ANIMAGitara posiada charakterystyczne zadrapanie od intensywnego używania – służyła Jackowi Kaczmarskiemu od 1988 roku. W pudle gitary można przeczytać: „HAND MADE IN SPAIN Vicente Sanchis LUTHIER Mod A-2, Ano 1988”. Dźwięk instrumentu można usłyszeć m. in. na płytach Dwie Skały i Mimochodem. 

Nazywany bardem Solidarności Jacek Kaczmarski jest autorem piosenki „Mury”, która stał się hymnem zrywu antykomunistycznego w 1980 roku.  Gdy w Polsce wybuchł stan wojenny artysta w ramach trasy koncertowej przebywał we Francji i zdecydował się pozostać za granicą. Występował na całym świecie, a od 1984 roku pracował w Radiu Wolna Europa. Ostatecznie osiadł w Australii. Zmarł 10 kwietnia 2004. 

Symbol Solidarności

Gitara akustyczna była nieodłącznym elementem jego wizerunku. Przez 25 lat działalności artystycznej muzyk grał tylko na dwóch gitarach, o których opowiadał:  

„Ja miałem w życiu dwie gitary ważne dla mnie, obie były prezentami. […]Obie były hiszpańskie. Ta, na której w tej chwili gram, jest hiszpańska, ręcznie robiona, ale pod amerykańską firmą Luthiera”. 

W części wystawy stałej Muzeum Emigracji poświęconej Solidarności można posłuchać muzyki z czasów cenzury. Już niedługo trafi tam instrument, z którego ta muzyka się wydobywała i poruszała ludzkie serca. Gitara barda Solidarności stanie naprzeciwko zabytkowej maszyny do pisania, która również była elementem opozycyjnej codzienności w czasach PRL. 

Europejska Noc Muzeów w Muzeum Emigracji w Gdyni

13 maja to wyjątkowa ważna data nie tylko dla wielbicieli Europejskiej Nocy Muzeów, ale także dla fanów Eurowizji! Z tej okazji szykujemy dla zwiedzających wiele atrakcji: klimatyczną noc z widokiem na morze, DJ-a, roztańczoną kolejkę i zwiedzanie wystawy z muzycznymi wątkami. 

Przygotowaliśmy kilka przestrzeni, w których zwiedzający będą mogli się zrelaksować, pobawić w eurowizyjnych klimatach i przygotować flagi do kibicowania. Zachęcamy to wystąpienia w eurowizyjnej, przyciągającej wzrok kreacji – najciekawsze stylizacje będą nagradzane! 

Nie zabraknie również miejsca do zdjęć na tarasie z widokiem na port. Noc Muzeów to świetna okazja na #fotoday – zachęcamy do oznaczania @muzeumemigracji na zdjęciach w mediach społecznościowych. 

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia