Na pokładzie „Stefana Batorego”

10 września zapraszamy na wystawę zdjęć Witolda Węgrzyna „Ameryka-Gdynia. Rejs powrotny statkiem ts/s „Stefan Batory”. Dokumentują one powrót Polaków z Kanady na pokładzie słynnego polskiego transatlantyku w 1972 roku. Ekspozycję można obejrzeć bezpłatnie przy okazji Europejskich Dni Dziedzictwa w naszej siedzibie przy ul. Polskiej 1.

Witold Węgrzyn, Sen o Ameryce, 1972, zdjęcie ze zbiorów Muzeum Emigracji w Gdyni

Bohaterami prezentowanej kolekcji zdjęć Witolda Węgrzyna są pasażerowie „Stefana Batorego” wracający na stałe w 1972 roku z Zachodu do Polski. Wystawa jest prezentowana w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku zajmują się tematem: „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią. Świątynie/ arcydzieła/ pomniki”. Pojawi się ona w niezwykłej przestrzeni Magazynu Tranzytowego, przez który wchodziło się na pokład statku lub – jak w przypadkach uchwyconych na zdjęciach – wracało do kraju.

Prezentowane na wystawie fotografie, zostały wykonane z okazji 50-lecia Portu Gdynia na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, z myślą o zorganizowaniu wystawy „eksportowej” o Polsce. Każdy artysta, zaproszony do udziału w wystawie, wybrał temat, który najlepiej jego zdaniem opowiadał o kraju. Witold Węgrzyn – autor przedstawionych na wystawie fotografii – uchwycił na swoich pracach moment przypłynięcia z Montrealu do Gdyni statku ts/s „Stefan Batory” w 1972 r.

Witold Węgrzyn (ur. 1945) jest artystą fotografikiem z bogatym dorobkiem artystycznym, który w swojej karierze miał 27 wystaw indywidualnych, a także brał udział w 360 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Na wielu z nich został nagrodzony oraz wyróżniony. Jego działalność artystyczna była poza tym wielokrotnie doceniana i nagradzana m.in. przez Ministra Kultury i Sztuki, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, władze PWSSP i ASP w Gdańsku, Związek Polskich Artystów Fotografików. Był wieloletnim kierownikiem Pracowni Fotografii oraz założycielem i kierownikiem Wyższych Zaocznych Studiów Fotografii na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą, w kolekcji m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Muzeum Sztuki Współczesnej w Łodzi i w Muzeum Fotografii w Krakowie.

Wystawa będzie dostępna do 31 października 2016 roku.

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia