Nagrody im. Macieja Płażyńskiego przyznane

Czworo dziennikarzy, między innymi z Radia Kraków, uhonorowanych Nagrodami imienia Macieja Płażyńskiego. Przyznano je przedstawicielom mediów, którzy służą Polonii.

W kategorii dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne laureatką jest Ewa Szkurłat-Adamska z Radia Kraków, nagrodzona za reportaże „Krakowianka” oraz „Puste stepy”. Pokazała w nich, jak powracający do ojczyzny Polacy z Ukrainy i Kazachstanu zderzają się z biurokratyczną niemożnością.

W kategorii dziennikarz medium polonijnego nagrodę przyznano Dorocie Krzywickiej-Kaindel. Jest ona autorką cyklu publikacji w wydawanym w Austrii miesięczniku „Polonika” o zachowaniu przez emigrantów polskiej tożsamości przy jednoczesnej potrzebie otwierania się przez nich na nową kulturę ich nowej ojczyzny.

W kategorii dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii laureatką jest Kasia Madera, brytyjska dziennikarka o polskich korzeniach, pracująca w BBC World. Nagrodzono ją za regularne prezentowanie wartościowych materiałów o Polsce i Polakach w jednej z najważniejszych telewizji informacyjnych na świecie.

W kategorii redakcja medium polonijnego laureatem został „Kurier Galicyjski” – największa polska gazeta na Ukrainie, której wydawcą i redaktorem naczelnym jest Mirosław Rowicki. Nagrodę przyznano za odważną publicystykę dotyczącą polskiej tożsamości na Ukrainie oraz za wnikliwą analizę procesu tworzenia się państwowości ukraińskiej i aspiracji Ukraińców do budowania państwa opartego na europejskich wartościach.

Nagrody w każdej z trzech kategorii dziennikarskich stanowią: statuetka oraz nagroda finansowa w wysokości dziesięciu tysięcy złotych, zaś nagrodę w kategorii redakcja medium polonijnego stanowi statuetka. Jury wybrało zwycięzców spośród kilkudziesięciu nominacji nadesłanych z kilkunastu krajów. Nagroda im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii powstała z inicjatywy Press Clubu Polska, Jakuba Płażyńskiego, prezydentów Gdańska, Sopotu i Gdyni, marszałka województwa pomorskiego oraz Fundacji Pomorskiej. Patron nagrody – Maciej Płażyński – był działaczem opozycji antykomunistycznej, pierwszym niekomunistycznym wojewodą gdańskim, marszałkiem Sejmu i wicemarszałkiem Senatu. Kierował też Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska”. Zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem. Wręczenie nagród odbędzie się w czerwcu w Muzeum Emigracji w Gdyni.

Share

Related posts:

Nadchodzące wydarzenia