Nagrody wręczone!

2 grudnia podczas gali Wielkiego Splendoru w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Lutosławskiego w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie na scenariusz słuchowiska o tematyce emigracyjnej „Horyzonty wolności. Emigracja – Perspektywy”. Laureaci odebrali je z rąk Karoliny Grabowicz-Matyjas, dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni oraz aktora i zarazem członka Jury, Wojciecha Pszoniaka.

Zwyciężył scenariusz Piotra Subbotko „Stella”, którego autor został uhonorowany nagrodą 3.500 zł. Drugie miejsce zajęła praca „Niewysłane listy” Damiana Słowioczka, który otrzymał nagrodę wysokości 2.500 zł, trzecia natomiast, wraz z 2.000 zł, za sprawą scenariusza „Agent wolności”, powędrowała do Anny Nasiłowskiej i Magdaleny Wleklik. Wyróżnione zostały ponadto „12 miesięcy, czyli scenariusz jak z bajki” Macieja Wojtasa i „Jeden mglisty poranek”, autorstwa Hanny Kowalewskiej. Oboje autorów otrzymało po 1.000 zł. Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace zostaną zrealizowane w formie słuchowisk i będą emitowane na antenie Programu III PR – już od stycznia!

Konkurs został zorganizowany przez Muzeum Emigracji w Gdyni, wspólnie z Teatrem Polskiego Radia i radiową Trójką. Zadaniem postawionym przed uczestnikami było opowiedzenie o współczesnej, często młodej emigracji, o jej życiu i perspektywom, które sama przed sobą rysuje. Jurorzy: Janusz Kukuła – Dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia, Magdalena Jethon – Dyrektor Programu Trzeciego Polskiego Radia, Wojciech Pszoniak – wybitny aktor teatralny i filmowy, Karolina Grabowicz-Matyjas – Dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni oraz Adam Kamiński – poeta, prozaik i krytyk literacki, szukali prac, które powiedzą coś ważnego o Polakach poza krajem – nie tylko o środowisku i problemach dnia codziennego, ale i o uniwersalnym doświadczeniu emigracji, konfrontacji człowieka z własną wolnością, podążaniu za marzeniami i nadzieją. Autorzy nie zawiedli tych oczekiwań – stworzone scenariusze przyniosły najróżniejsze oblicza i wymiary emigracji, i właśnie ta różnorodność zadecydowała o przyznaniu dodatkowych wyróżnień dla scenariuszy, które dopełniały szeroką panoramę nakreśloną przez trzy nagrodzone teksty. Szerokie horyzonty zapewnili też autorzy całkiem dosłownie – śląc swoje scenariusze z całego prawie świata. Wiele napłynęło z Europy, ale również i ze Stanów Zjednoczonych, czy Australii. Łącznie wpłynęło blisko 70 prac.

A nie zdradzając nic z fabuł, aby nie psuć przyjemności przyszłym słuchaczom, można powiedzieć, że słuchowiska mogą być interesujące zarówno dla ludzi, którzy emigrację poznali osobiście, jak i tych, dla których jest ona tylko szeroko komentowanym zjawiskiem społecznym, gospodarczym, czy historycznym. Mamy szczerą nadzieję, że staną się one powodem do dyskusji, wymiany opinii i własnych osobistych przeżyć oraz, że spotkają się z uwagą na jakie zasługują i one, i podejmowany temat.

Więcej o konkursie:

Mocny rezonans konkursu na słuchowisko!

Konkurs: Horyzonty wolności. Emigracja – Perspektywy”

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia