Noc Muzeów już za nami!

Noc Muzeów to święto kultury, podczas którego każdy może znaleźć coś dla siebie – dorośli i dzieci, miłośnicy sztuki i entuzjaści historii oraz wielbiciele rodzinnych pikników. W tę jedyną w swoim rodzaju noc 17 maja można było wspólnie z Muzeum Emigracji w Gdyni odkrywać Amerykę śladami Polaków! Na zaproszenie odpowiedziało blisko tysiąc osób.

W gdyńskim Infoboxie, odbył się wykład „Hollywood czy Pollywood?” dr Piotra Kurpiewskiego. Słuchacze zostali zabrani w podróż przez świat filmowców-emigrantów, która rozpoczęła się od powstania wytwórni Warner Bros, dziś kojarzonej z wielkimi filmowymi hitami, takimi jak „Harry Potter”. Uczestnicy wykładu mogli zobaczyć również wystawę zdjęć Jacka Laskusa przedstawiającą polskich emigrantów, którzy zasłynęli w amerykańskim przemyśle filmowym. Fotografie zostały wykorzystane w książce Agnieszki Niezgody „Hollywood PL”, której prezentacja także odbyła się tego wieczoru.

Polak został ogłoszony honorowym Obywatelem USA? Czyja interpretacja Szekspira wzbudziła zachwyt amerykańskiej publiczności? Było to tylko kilka pytań, na które uczestnicy gry miejskiej ruszyli szukać odpowiedzi w gdyńskich zakamarkach. Na uczestników rodzinnej zabawy czekało wiele nagród. W trakcie gry w centrum Infoboxu goście mieli niepowtarzalną okazję pod okiem wyszkolonych wolontariuszek nauczyć się tworzyć własne przypinki. Chętnych nie brakowało!

Ostatnią atrakcją było kino na trawie. Widzów nie zniechęcił wietrzny i chłodny wieczór. Na plażowych leżakach, pod ciepłym kocem, młodzi i starsi mieli okazję zobaczyć film Romana Polańskiego pod tytułem „Nieustraszeni pogromcy wampirów” z 1967 roku. Nie zabrakło dreszczyku strachu, ale i sporej dawki humoru. Dla wielu ta Noc Muzeów pozostanie niezapomniana.

Martyna Jagucka, wolontariuszka Muzeum Emigracji w Gdyni

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia