NOTATKI Z INNEGO ŚWIATA: Dariusz Rosiak

Zanim w mediach pojawiło się hasło „kryzys uchodźców”, Dariusz Rosiak ruszył w podróż, żeby z pierwszej ręki poznać sytuację bliskowschodnich chrześcijan. O swoich spotkaniach z ludźmi, dla których zagrożenie jest codziennością, a emigracja często jedynym sposobem na przeżycie opowie w sobotę, 19 marca o 16.00 w sali kinowej Muzeum Emigracji w Gdyni. Spotkanie poprowadzi dr Wojciech Grabowski z Zakładu Studiów Pozaeuropejskich Uniwersytetu Gdańskiego. Rozmowa z autorem książki „Ziarno i krew. Śladami bliskowschodnich chrześcijan” otwiera cykl spotkań autorskich z reporterami pn. „Notatki z innego świata”.

Dariusz Rosiak jest dziennikarzem radiowym i prasowym, prowadzi audycję „Raport o stanie świata” w Trójce, współpracuje z redakcją publicystyki międzynarodowej Polskiego Radia. W grudniu został laureatem prestiżowej Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż „Raport z Kurdystanu” dotyczący napiętych stosunków między Kurdami a samozwańczym Państwem Islamskim. „Ziarno i krew. Śladami bliskowschodnich chrześcijan” – jego najnowsza książka, która ukazała się w listopadzie zeszłego roku – jest zapisem sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie i ich ucieczki z miejsc, w których żyli przez stulecia. Rosiak swoją podróż zaczął od Szwecji, w której żyje kilkadziesiąt, głównie chrześcijańskich uchodźców prześladowań na południu Turcji, później odwiedził Irak, Liban, Egipt i Izrael. Chrześcijaństwo powstało na Wschodzie, ale dziś, w czasach konfliktu z Państwem Islamskim, życie chrześcijan w tym rejonie staje się niemożliwe. Poprzez historie zwykłych ludzi Rosiak opowiada o powolnym zanikaniu świata, w którym powstały fundamenty naszej cywilizacji. „Ziarno i krew” pokazuje również, jak różnorodna jest sytuacja chrześcijan – od zagrożenia życia w Syrii i Iraku do bycia częścią elit rządzących w Libanie – i jak różnorodne jest samo chrześcijaństwo jako religia.

Spotkanie poprowadzi dr Wojciech Grabowski (UG).

NOTATKI Z INNEGO ŚWIATA to nowy cykl spotkań organizowanych przez Księgarnię Muzeum Emigracji poświęcony najgłośniejszym reportażom poruszającym tematy przymusowej migracji ich bohaterów, poszukiwania swojego miejsca na ziemi czy doświadczenia uchodźstwa. Kolejnymi gośćmi comiesięcznych spotkań będą wybitni polscy reporterzy, m.in. Wojciech Jagielski („Wszystkie wojny Lary”), Bartek Sabela („Wszystkie ziarna piasku”). Na wszystkie spotkania wstęp wolny.

Dariusz Rosiak – dziennikarz radiowy i prasowy, prowadzi program „Raport o stanie świata” w Trójce, współpracuje z redakcją publicystyki międzynarodowej Polskiego Radia. Przez wiele lat był związany z „Rzeczpospolitą”, gdzie publikował w dodatku „Plus Minus”. Zaczynał jako radiowiec w Radio France Internationale w Paryżu, później przez całe lata 90. pracował w BBC w Londynie. Stamtąd pisał m.in. do „Życia Warszawy”, „Tygodnika Powszechnego”, „Architektury” i „Machiny”. Po powrocie do Polski w 1999 roku był zastępcą redaktora naczelnego w PAP, „Newsweeku” i „Forum”, szefem działu w „Przekroju”, jednym z założycieli tygodnika „Ozon”. Jest autorem książek: „Oblicza Wielkiej Brytanii”, „Żar. Oddech Afryki”, „Człowiek o twardym karku. Historia księdza Romualda Jakuba Wekslera-Waszkinela” i „Wielka odmowa. Agent, filozof, antykomunista”.Jego najnowsza książka „Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan” ukazała się w listopadzie 2015 roku nakładem Wydawnictwa Czarne. Laureat prestiżowej Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego w 2015 roku za reportaż „Raport z Kurdystanu” dotyczący napiętych stosunków między Kurdami a samozwańczym Państwem Islamskim.

Share

Related posts:

Nadchodzące wydarzenia