NOTATKI Z INNEGO ŚWIATA: Wojciech Jagielski

W cyklu „Notatki z innego świata” zapraszamy na spotkanie z Wojciechem Jagielskim, autorem książki „Wszystkie wojny Lary”. 16 kwietnia o godz. 16.00 jeden z najbardziej znanych polskich reportażystów opowie, dlaczego historia niepozornej kobiety z zapomnianej gruzińskiej doliny pozwala zrozumieć, jak rodzi się fundamentalizm.

Wojciech Jagielski specjalizuje się w tematyce dotyczącej Azji Środkowej, Kaukazu i Afryki. Jego reportaże o Afganistanie („Modlitwa o deszcz”) i Ugandzie („Nocni wędrowcy”) były nominowane do Nagrody Literackiej NIKE, a „Wszystkie wojny Lary” – najnowsza książka, wydana we wrześniu zeszłego roku – do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej i Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Opisywana jako „reportaż o palących problemach XXI wieku” publikacja to mający charakter przypowieści zapis rozmowy z byłą gruzińską aktorką Larą, Czeczenką z kaukaskiej doliny Pankisi. W jej historii można znaleźć odpowiedzi na pytania, które sobie współcześnie zadajemy: jak rodzi się fundamentalizm i na czym polega jego magnetyczna siła, sprawiająca, że wychowani w kulturze zachodniej mężczyźni i kobiety potrafią ruszyć do Syrii, by znaleźć się w szeregach bojowników Państwa Islamskiego. Jedynym pragnieniem Lary było uchronienie synów przed wojną i radykalizmem. Jednak Szamil i Raszid po latach życia na emigracji w Szwajcarii sami wybierają świętą wojnę. Pokazując zderzenie wielkiej historii z codziennością w osobistej tragedii Lary, Wojciech Jagielski pomaga zrozumieć, jakie są źródła przekonań dżihadystów.

„Notatki z innego świata” to nowy cykl spotkań w Muzeum Emigracji poświęcony reportażom poruszającym tematy przymusowej emigracji ich bohaterów, poszukiwania swojego miejsca na ziemi, bycia obcym w nowym środowisku czy bycia uchodźcą. Pierwszym gościem cyklu był Dariusz Rosiak („Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan”), a kolejnymi gośćmi będą inni wybitni polscy reporterzy, m.in. Bartek Sabela (14 maja) oraz Małgorzata Nocuń i Andrzej Brzeziecki (18 czerwca). Na wszystkie spotkania wstęp wolny.

Wojciech Jagielski – polski pisarz, dziennikarz i reportażysta. Jako zagraniczny korespondent współpracował m.in. z Polską Agencją Prasową, „Gazetą Wyborczą”, BBC i „Le Monde”. Zajmuje się problematyką Afryki, Azji Środkowej, Kaukazu i Zakaukazia, był obserwatorem konfliktów zbrojnych w Afganistanie, Tadżykistanie, Czeczenii i Gruzji. Jest autorem reportaży literackich: „Modlitwa o deszcz” (nominacja do Nagrody Literackiej NIKE 2003), „Wieże z kamienia” (książka września Warszawskiej Premiery Literackiej 2004), „Nocni wędrowcy” (nominacja do Nagrody Literackiej NIKE 2010), „Wypalanie traw”, „Trębacz z Tembisy”, „Wszystkie wojny Lary” (nominacja do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej i Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 2015).

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia