2.05 | Od ucha do ucha. Majówka w Muzeum Emigracji

Odkryjmy wspólnie historie rodzinne, otrzepmy z kurzu anegdoty, wyciągnijmy z lamusa zapomniane opowieści. Zapytajmy Mamę, Tatę, Dziadka, Babcię co robili w czasach swojej młodości.

2 maja od godz. 11:00 do 17:00 w Muzeum Emigracji w Gdyni będziemy pielęgnować rodzinne historie i przekazywać je od ucha do ucha.

Przygotowaliśmy mnóstwo rodzinnych atrakcji!

Historie z Archiwum Emigranta

Opowieści można przekazywać na tysiące sposobów – można je wyśpiewać, odegrać, zapisać, nagrać, narysować, a nawet zamknąć w butelce! Zachęcamy by w majówkę wypróbować chociaż część z nich w Muzeum Emigracji. Tego dnia głos ma przede wszystkim Polonia mieszkająca w różnych zakątkach świata. Spacerując po Dworcu Morskim wirtualnie spotkamy 13 emigrantów, którzy opowiedzą nam swoją historię – czasem dramatyczną, czasem zabawną, ale zawsze poruszającą. Na nagrania w wersji audio i wideo będzie można się natknąć w nietypowych miejscach Muzeum.

Poszukiwania genealogiczne

Dla tych, którzy poszukują korzeni swojej rodziny, ale nie wiedzą od czego zacząć, przygotowaliśmy prelekcję z ekspertami od badań genealogicznych. Dowiemy się, jak rozpocząć poszukiwania, jak przeszukiwać archiwa i jakie dokumenty są szczególnie przydatne w badaniach. Uruchomimy dodatkowe stanowiska z dostępem do portalu Ancestry.com – największej i najbardziej popularnej na świecie genealogicznej bazy danych. Zapewniamy też obecność konsultantów, którzy pomogą odnaleźć się w gąszczu dokumentów.Może zacznie się tu odkrywanie zapomnianej rodzinnej historii?

Otwarte rodzinne warsztaty kreatywne

Chcemy by 2 maja był przede wszystkim okazją do wspólnego snucia rodzinnych opowieści i twórczego spędzenia czasu. Dlatego Dworzec Morski zamieni się tego dnia w przestrzeń kreatywnych, rodzinnych warsztatów, które pomogą pielęgnować i przekazywać wspomnienia. Będziemy pisać do siebie listy, które zamkniemy w samodzielnie udekorowanych butelkach. Zabierzemy je do domu i za pół roku odczytamy słowa, jakie kierowaliśmy do siebie w przeszłości. Źródłem wiedzy o losach rodziny bardzo często są też pamiętniki. Odnajdywane po latach inspirują do zadawania pytań i odkrywania kolejnych wątków historii dziadków czy rodziców, a często i dopisywania własnych. Podczas warsztatu powstaną okładki pamiętnika udekorowane metodą decoupage lub wypalania, które będziemy wypełnimy dowolnymi opowieściami. Pokażemy też, jak komunikować się za pomocą obrazków. Wspólnie stworzymy rysunkową historyjkę, która udowodni, że nie tylko słowem można budować narrację.

Nauka języka migowego

Mowa nie jest jedynym sposobem komunikacji. W Polsce ponad 40 tysięcy osób posługuje się językiem migowym. Opowiadanie historii za pomocą gestów będzie wyzwaniem, z którym zmierzymy się podczas interaktywnego warsztatu. Aby przełamać barierę komunikacyjną każdy będzie miał okazję nauczyć się podstaw języka migowego w praktyce. Warsztat odbywać się będzie co godzinę.

Strefa gier i zabaw

Ważna jest też wspólna zabawa! Powrócimy do czasów dzieciństwa grając w ogromną wersję Story Cubes, czyli zabawy, która uczy kreowania historii na podstawie obrazków wyrzuconych na kostkach. Zagramy też w Muzealne Historie, dzięki którym poznamy losy słynnych emigrantów. Gracze wcielą się w role poszukiwaczy, którzy przeprowadzą śledztwo zadając odpowiednie pytania Mistrzowi Tajemnic. Dzięki współpracy uda się ustalić, co przytrafiło się emigrantom. Do świata nieskrępowanej dziecięcej wyobraźni przeniesie nas zabawa w chińską pocztę. Na rozgrywki w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni tworzącej klimat współczesnego, rodzinnego domu, będą też czekały gry bazujące na opowiadaniu historii jak Dixit czy Story Cubes.

Opowiadacze historii

To jeszcze nie wszystko! Posłuchamy też, jak mogą brzmieć historie, kiedy opowiadają je kreatywni profesjonaliści. Specjalnie dla Muzeum Emigracji widowisko narracyjne przygotuje Grupa Studnia O., czyli pierwsze w Polsce stowarzyszenie opowiadaczy. Występy dotyczące wątków emigracyjnych będą dostosowane do 3 grup wiekowych – najmłodszych, młodzieży i dorosłych. Dzieci wysłuchają opowieści o tym, jak Wiesio z Równego znalazł dom w Indiach u Dobrego Maharadży, młodzież: o byciu w drodze i spotkaniach, jakie się w podróży przytrafiają, a dla dorosłych przygotowano historie polskich piłkarzy, którzy zdecydowali się na sportową emigrację. Od 12:00 co dwie godziny będziemy mogli zanurzyć się w opowieści inspirowane tradycyjnymi formami przekazywania historii, ale mocno osadzone we współczesnym kontekście.

Muzyka, światło, słowo i gest będą współdziałały tworząc niesamowite narracje.

Szczegółowy program wydarzenia:

1. Historie z Archiwum Emigranta:

 • przestrzeń Muzeum Emigracji, godz. 11:00-17:00

2. Prelekcja i konsultacje genealogiczne:

 • prelekcja: godz. 11:00 – 12:00, sala kinowa
 • konsultacje: godz. 12:00 – 14:00, stanowiska z dostępem do bazy ancestry.com, Magazyn Tranzytowy

3. Otwarte, kreatywne warsztaty rodzinne:

 • godz. 11:00 – 17:00
 • List w butelce, Hol Dworca Morskiego
 • Pamiętnik, Magazyn Tranzytowy
 • Historie obrazkowe, Magazyn Tranzytowy

4. Nauka podstaw języka migowego – warsztat interaktywny:

 • 5×15 minut, Hol Dworca Morskiego (obok księgarni)
 • godz. 11:30, 12:30, 13:30, 14:30 i 15:30

5. Strefa gier i zabaw:

 • planszówki i gry fabularne w muzeum: wielkie Story Cubes, Muzealne Historie, Chińska Poczta, Dixit i wiele innych, Hol Dworca Morskiego

6. Opowiadacze historii:

 • dla Dzieci – jak Wiesio z Równego znalazł dom w Indiach u Dobrego Maharadży, Pasarelka
 • dla Młodzieży: o wędrówce i spotkaniach, sala kinowa
 • dla Dorosłych: o footballowych emigrantach, sala multimedialna
 • godz. 12:00, 14:00, 16:00
Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia