Miniatura M/S Batory przy Muzeum Emigracji

Kluby Rotary Gdynia, Klub Rotary Gdynia Orłowo, Klub Rotary Gdańsk-Sopot-Gdynia oraz Lions Club Gdynia zapraszają na uroczystość odsłonięcia miniatury statku pasażerskiego M/S Batory (w skali 1:50 z brązu).

Uroczystość odbędzie się w środę 15 listopada 2017 r. o godz. 12.00 na skwerze im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, w pobliżu Muzeum Emigracji (ul.Polska 1)

Data uroczystości nie jest przypadkowa, bowiem w listopadzie 1933 roku „Gdynia-Ameryka Linie Żeglugowe S.A.” podpisały umowę z włoską stocznią na budowę Batorego, który od 1936 r. do wybuchu II wojny światowej przewiózł tysiące emigrantów, poszukujących za oceanem lepszego życia. W czasie wojny „Batory” otrzymał przydomek „Lucky Ship”, gdyż szczęśliwie służył jako statek transportowy w konwojach przewożąc głównie żołnierzy. Wsławił się jednak przewiezieniem 480 dzieci z Anglii do Australii i skarbów wawelskich oraz rezerw złota Banku Anglii do Kanady.

Klub Rotary International Gdańsk – Sopot – Gdynia od 2012 roku realizuje program dla osób niewidomych „Pomóżmy Zobaczyć Świat Rękoma”, polegający na budowie miniatur z brązu najbardziej znanych zabytków historycznych Trójmiasta. Celem projektu jest zmniejszanie barier wynikających z niepełnosprawności, a także kultywowanie pamięci o wydarzeniach ważnych dla regionu i kraju.

Projekt miniatury m/s „Batory” został sfinansowany przez Rotary Klub Gdynia, Rotary Klub Gdynia Orłowo oraz Rotary Klub Gdańsk – Sopot – Gdynia, ze środków własnych klubów oraz dzięki wsparciu miasta Gdyni, a także firm i osób prywatnych. Autorzy miniatury (projekt i wykonanie) to Stanisław oraz Michał Wysoccy. Koszt to około 95 000 zł.


M/s „Batory” to statek pasażerski, który od 1936 roku do wybuchu II wojny światowej przewiózł tysiące emigrantów, poszukujących za oceanem lepszego życia. W czasie wojny „Batory” otrzymał przydomek „Lucky Ship”. A to dlatego, że szczęśliwie służył jako statek transportowy w konwojach, wożąc głównie żołnierzy. Najbardziej wsławił się jednak przewiezieniem 480 dzieci z Anglii do Australii i skarbów wawelskich oraz rezerw złota Banku Anglii do Kanady.

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia