26.05 | Open House Gdynia. Międzynarodowy Festiwal Architektury

Open House to festiwal, który w ciągu jednego weekendu w roku chce zwrócić uwagę odbiorców na świetną architekturę, dobrze zaprojektowaną przestrzeń i nowoczesne rozwiązania designerskie. Przez dwa dni 26 i 27 maja, publiczność będzie miała okazję zobaczyć niedostępne zazwyczaj budynki i mieszkania, posłuchać opowieści ich lokatorów i wziąć udział w architektonicznych warsztatach dla najmłodszych. Chcemy zwrócić szczególną uwagę na pierwszy dzień festiwalu, kiedy to Dworzec Morski odegra jedną z głównych ról podczas spaceru „Drogą Emigranta.”

„Droga Emigranta” to trasa, która pozwoli odtworzyć ścieżkę, jaką przebywali emigranci sprzed kilkudziesięciu lat. Oprowadzanie rozpocznie się od dawnego Obozu Emigracyjnego na gdyńskim Grabówku. Po raz pierwszy, zwiedzającym zostanie udostępniony budynek Dywizjonu – kompleksu, który miał zostać wzorcowym punktem na mapie obsługi ruchu migracyjnego w Polsce. O założeniach Etapu Emigracyjnego i ich realizacji, opowie Anna Posłuszna. Spod Dywizjonu, zwiedzający ruszą autobusami do Dworca Morskiego – kolejnego etapu na „Drodze Emigranta”.

Dworzec był ściśle powiązany z innymi częściami miasta, w których znajdowały się obiekty o strategicznym znaczeniu dla ruchu pasażerskiego. Z Grabówkiem i Etapem Emigracyjnym łączyły go tory kolejowe, a specjalnie przygotowana do tego celu łódź zwana „Samarytanką” woziła chorych migrantów do szpitala na Babich Dołach. Modernistyczny, nowoczesny budynek Dworca Morskiego był chlubą i nieodłącznym elementem tożsamości Gdyni. Zniszczony podczas bombardowania w 1943 roku dawny blask i świetność odzyskał dopiero w 2013 roku, kiedy stał się siedzibą Muzeum Emigracji. Zwiedzający poznają historię budynku. Będą mieli także okazję poczuć atmosferę emigracji podczas spaceru po wystawie stałej. Przewodnikami po Dworcu Morskim oraz ekspozycji będą wolontariusze muzeum.

To jednak nie koniec sobotnich atrakcji! Historyczny budynek Dworca Morskiego pokaże swoje nowoczesne oblicze i o godzinie 20:30 zmieni się w scenę, na której wystąpią muzycy z trójmiejskiej grupy The Shipyard. Zespół odwiedził szereg festiwali, zdobył Grand Prix na festiwalu In Memoriam Grzegorza Ciechowskiego, a przez wielu dziennikarzy, ich debiutancka płyta „We will sea” została okrzyknięta krążkiem roku. Gitarowe, post-punkowe, alternatywne brzmienie The Shipyard to koncertowa petarda, ale przekonać można się o tym tylko podczas bezpłatnego, niebiletowanego koncertu na schodach głównych w holu Dworca Morskiego.

Szczegóły:

Zwiedzanie: Sobota 26.06, godz: 10:00-12:15, 11:00 – 13:15, 12:00-14:15

Zapisy przez stronę: http://ohgdynia.org/kontakt

Uwaga! Ze względu na skomplikowane i długotrwałe procedury sprawdzające wstęp na teren Dywizjonu będzie możliwy wyłącznie dla osób posiadających polskie obywatelstwo. Na zwiedzanie obowiązują zapisy. Warunkiem uczestnictwa w oprowadzaniu będzie okazanie dokumentu potwierdzającego tożsamość, którego numer został podany podczas rezerwacji.

Koncert: Sobota 26.06, godz. 20:30 – 22:00, hol Dworca Morskiego

Wstęp: wolny

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia