Sztuka o Poli Negri, hollywoodzkiej gwieździe filmowej, ikonie popkultury pierwszych dekad XX wieku, zostanie wystawiona w Muzeum Emigracji w Gdyni 8 czerwca o godz. 19.00. W rolę słynnej Polki-emigrantki wcieli się Agata Pilitowska z Salonu Poezji, Muzyki i Teatru w Toronto. Spektakl największego teatru polskiego na emigracji to zapowiedź wystawy o historii Polaków w Kanadzie, którą Muzeum Emigracji otworzy 1 lipca.
Pola Negri (wł. Apolonia Chałupiec pochodząca z Lipna pod Toruniem) to trzecia wielka Polka-emigrantka, która została bohaterką monodramu Kazimierza Brauna, po Helenie Modrzejewskiej i Marii Skłodowskiej-Curie. Autor „Opowieści Poli Negri” rysuje portret nie tylko artystki i bohaterki skandali, ale przede wszystkim nietuzinkowej osobowości.
Sztuka napisana przez reżysera-emigranta o Polce-emigrantce jest grana przez aktorkę-emigrantkę. Agata Pilitowska, odtwórczyni roli Poli Negri to absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie. Od 1986 roku mieszka w Toronto w Kanadzie, a od roku 1992 związana jest z założonym w Toronto przez Marię Nowotarską Salonem Poezji, Muzyki i Teatru, w którym zagrała w ponad 100 produkcjach. Do najważniejszych należą dramaty napisane specjalnie dla niej i Marii Nowotarskiej: „American Dreams”, „Tamara L.”, „Promieniowanie” i właśnie „Opowieści Poli Negri”. Spektakle grane były w wielu miastach Kanady i Stanów Zjednoczonych oraz w Europie. 8 czerwca „Opowieści Poli Negri” będzie można obejrzeć w Muzeum Emigracji w Gdyni.
Bilety na spektakl w cenie 10 zł dostępne w kasie Muzeum, w gdyńskim CultureBoxie oraz na interticket.pl.
Teatr Polski w Toronto, czyli w pełnym brzmieniu Salon Poezji, Muzyki i Teatru im. Jerzego Pilitowskiego przy Polsko-Kanadyjskim Towarzystwie Muzycznym powstał w 1990 roku z inicjatywy Jerzego Pilitowskiego i Marii Nowotarskej, aktorki mającej w swoim dorobku współpracę m.in. z Erwinem Axerem i Kazimierzem Dejmkiem. Dzięki zaangażowaniu i wysiłkowi twórców Teatr z roku na rok umacniał swoją pozycję artystyczną, a obecnie jest jedynym teatrem emigracyjnym na świecie, który od ponad 20 lat rokrocznie wystawia kilka premier. Wyprodukował już ponad 100 spektakli i odbył ponad 250 międzynarodowych podróży promując w ten sposób kulturę polską na świecie. Strona teatru: www.teatrpolskitoronto.com.
Wizyta artystów z Kanady zapowiada przygotowywaną przez Muzeum Emigracji wystawę pt. „Polacy w kanadyjskiej mozaice. 150 lat historii”. W 150. rocznicę narodzin Kanady Muzeum we współpracy z Ambasadą Kanady w Warszawie przygotowuje ekspozycję ukazującą obecność Polaków w historii i współczesności Kanady. Wernisaż 1 lipca. Więcej informacji o wystawie wkrótce.
„Opowieści Poli Negri” | spektakl Salonu Poezji, Muzyki i Teatru w Toronto
8 czerwca, czwartek | godz. 19.00
Muzeum Emigracji w Gdyni, ul. Polska 1
Bilety: 10 zł | kasa Muzeum Emigracji, CultureBox Gdynia, interticket.pl
Tekst i reżyseria: Kazimierz Braun
Obsada: Agata Pilitowska, Maria Nowotarska
Opracowanie muzyczne: Jerzy Boski
Scenografia: Ewa i Michał Monka
Czas trwania spektaklu: 105 minut, 1 przerwa
Dojazd do Muzeum Emigracji
DODATKOWE AUTOBUSY ZKM W DNIU SPEKTAKLU:
Dojazd do Muzeum Emigracji
- linia 133
Plac Kaszubski – Jana z Kolna | 18:36
Gdynia Dworzec Gł. PKP – Hala 06 | 18:38
Węzeł Ofiar Grudnia 70 | 18:39
Dworzec Morski – Muzeum Emigracji | 18:44
Powrót z Muzeum Emigracji
- linia 740
Dworzec Morski – Muzeum Emigracji | 21:32
Węzeł Ofiar Grudnia 70 | 21:36
Gdynia Dworzec Gł. PKP – Hala 06 | 21:40
z dogodną przesiadką na pociąg SKM o godz. 21:46 do Gdańska!
Razem ze stałymi kursami, dojazd będzie zapewniony:
- z przystanku Dworzec Gł. PKP – Hala 06 o godz. 18:36 (linia 133) i 18:46 (linia 133)
- Powrót: 21:22 (linia 133), 21:32 (linia 740, tylko do Dworca Gł. PKP)