Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza w niedzielę, 2 kwietnia, na oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Augustus F. Sherman. Atlas Imigranta”. To pierwsza w Polsce tak obszerna ekspozycja portretów imigrantów, sfotografowanych na początku XX wieku, na słynnej wyspie Ellis.
Augustus Francis Sherman (1865-1925) – autor prezentowanych zdjęć, nie był profesjonalnym fotografem, ale urzędnikiem państwowym, pracownikiem Biura Rejestracyjnego Stacji Imigracyjnej Ellis Island w latach 1892-1925. Mając kontakt z tysiącami ludzi przybywającymi z innych kontynentów i reprezentującymi różne kultury, religie i obyczaje, stworzył niezwykłą dokumentację. Jako utalentowany fotograf-amator pozostawił ponad 200 indywidualnych i grupowych portretów przybyszów do Ameryki z jej najintensywniejszego migracyjnie okresu. Imigranci, stając przed obiektywem w charakterystycznych dla swoich tradycji strojach, pozwolili Shermanowi stworzyć wielokulturowy obraz ówczesnego świata.
Dorobek Shermana jest rodzajem atlasu imigrantów pierwszych dekad XX wieku. Wystawa prezentuje ponad sto portretów uchodźców i migrantów z Azji, Afryki i Europy – w tym z ziem polskich. Współcześnie zbiór ten stanowi dokument o wielkiej wartości badawczej między innymi dla antropologii, etnologii, socjologii i etnografii. Przybliżenie postaci Shermana i jego dzieła życia, stwarza okazję do wytworzenia nowej perspektywy na ruchy migracyjne w przeszłości i dziś. Jest też zaproszeniem do refleksji nad warunkami masowego przemieszczania się, jak i uniwersalnością samego zjawiska. Przez amerykańską Ellis Island w latach 1892-1954 przeszło 12 milionów ludzi. Miejsce to od 1990 roku należy do National Park Service i jest siedzibą Narodowego Muzeum Imigracji, które opiekuje się spuścizną fotograficzną Shermana.
2 kwietnia o godz. 12 po wystawie oprowadzi jej kuratorka, Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka. Jest historyczką sztuki, kuratorką wystaw, animatorką wydarzeń kulturalnych a z wykształcenia fotografką. Jest również absolwentką muzealnictwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 2000-2008 była kuratorką w CSW Łaźnia.Od 2009 roku kieruje Gdańską Galerią Fotografii, która jest częścią Muzeum Narodowego w Gdańsku. Jej publikacje można znaleźć w takich czasopismach jak: w Kwartalnik Rzeźby Polskiej, Arteon, Praesens Central European Art Review, Mare Articum; Obiegu, w katalogach: Dorota Nieznalska, suka; Dialog Loci. Sztuka w zagubionym miejscu; Erwin Olaf. Choreografia Emocji; Barbara Yoshida, 80 portretów. Czas oprowadzania: ok. 1 godziny.
fot. Bogna Kociumbas