Ósmy numer Polskiego Przeglądu Migracyjnego

[17:20] Adrianna Lasinkiewicz Kolorowe zdjęcie okładki ósmego numeru Przeglądu Migracyjnego. Na górze okładki czarny napis: polski przeglądmigracyjny, the polish migration review. Pod spodem duże zdjęcie kolejki i tłumu ludzi z lotu ptaka.

Z wielką przyjemnością składamy na Państwa ręce ósmy numer „Polskiego Przeglądu Migracyjnego”. W najnowszym wydaniu naszego popularnonaukowego czasopisma skupiamy się na codzienności w kontekście indywidualnego i kolektywnego doświadczenia migracyjnego. Temat ten przybliżą również planowane na 2023 rok projekty Muzeum Emigracji w Gdyni. 

Podejmiemy w nich próbę wydobywania nowych znaczeń z zastanej codziennej rzeczywistości społecznej, nierzadko pozbawionej medialnego rozgłosu i publicznego zaangażowania. Skupimy się także na codzienności przerywanej gwałtownymi zdarzeniami, złożonej z wielkich strategii, jak również z drobnych taktyk przetrwania.

Co w nowym numerze?

W ósmym numerze „Polskiego Przeglądu Migracyjnego” rozważania w obrębie wspomnianych tematów podejmują m.in. badaczki, publicystki, działaczki i aktywistki: Agata Sikora, Anna Horolets, Magdalena Ślusarczyk, Olga Gitkiewicz, Nina Boichenko, Natalia Judzińska oraz Janina Ochojska. 

Teksty ich autorstwa poruszają wiele aspektów związanych z fenomenem codzienności oraz doświadczeniem migracji – od traumy zburzonej codzienności i potrzeby konstruowania jej na nowo, poprzez wpływ na tożsamość kulturową migrantów, aż po wyzwania, które stoją przed światem w przyszłości bliskiej i dalekiej.

Zapraszamy do lektury naszego czasopisma, licząc, że wywoła wiele cennych refleksji. Wierzymy, że niezależnie od uprawianej dyscypliny każdy z Państwa znajdzie coś dla siebie. Niecierpliwie wyczekujemy również spotkania w Muzeum Emigracji w Gdyni, by wspólnie dzielić się przemyśleniami.

Spis treści

Wstęp, Karolina Grabowicz-Matyjas

Otworzyć (nie)przewidywalne, Agata Sikora

(Nie)codzienność przyrody w doświadczeniu migracyjnym, Anna Horolets

Gdy migruje rodzina… Wsparcie dzieci migranckich w adaptacji w nowym kraju, Magdalena Ślusarczyk

Powikłana codzienność, Olga Gitkiewcz

Badaczki i Badacze na Granicy: poza gabinetem, czyli nauka od kuchni w czasach kryzysu, Nina Boichenko, Natalia Judzińska

Wywiad z Janiną Ochojską, rozmawia Marta Otrębska.

Gdzie kupić Polski Przegląd Migracyjny?

Ósmy numer Polskiego Przeglądu Migracyjnego dostępny w wersji papierowej i elektronicznej:

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia