Otwarcie Muzeum Emigracji w Gdyni

Zapraszamy na inaugurację jedynego w Polsce Muzeum Emigracji. W sobotę 16 maja o godz. 18.00 nastąpi uroczyste przecięcie wstęgi i otwarcie drzwi Dworca Morskiego. Podczas Nocy Muzeów oraz w niedzielę 17 maja każdy będzie mógł wziąć udział w premierowym zwiedzaniu wystawy opowiadającej o historii wyjazdów mieszkańców ziem polskich od XIX wieku aż do dziś. Weekendowi otwarcia towarzyszy bogaty program wydarzeń – spektakl audiowizualny Łączymy historie, koncert Miki Urbaniak, projekcje w kinie muzealnym, wykłady, spotkania, warsztaty genealogiczne i wiele innych atrakcji. To szczególny moment, wyjątkowe miejsce – spotkajmy się więc na Polskiej 1!

Muzeum powstaje w ważnym i symbolicznym dla polskiej emigracji miejscu. To właśnie przez Dworzec Morski począwszy od lat 30. XX wieku przeszły tysiące Polaków, którzy opuszczali kraj na legendarnych transatlantykach – na czele z m/s Batory. Dziś gruntownie odrestaurowany budynek został przystosowany do roli nowoczesnej placówki muzealnej. 16 maja po raz pierwszy zostanie otwarty dla szerokiej publiczności.

Najważniejszym wydarzeniem sobotniego wieczoru i niedzielnego dnia otwartego będzie premierowe zwiedzanie wystawy stałej, która przybliży dzieje emigracji z ziem polskich od wieku XIX do czasów współczesnych. Pełna multimediów podróż przez wieki i kontynenty przybliży jak wyglądało życie codzienne oraz jak i dokąd podróżowano. Starannie przygotowane scenografie odtworzą szlak morski od Bremy do Nowego Jorku, i dalej do Chicago. Zobaczyć będzie można jak wyglądał oceaniczny rejs z perspektywy pokładu, jak i spod niego, zwiedzający przyjrzą się warunkom podróży koleją – nie zabraknie również najnowszych środków transportu. Na wystawie będzie można spotkać zarówno sylwetki sławnych, jak i anonimowych emigrantów z Polski. Będą również i bohaterowie kultury masowej, którzy kształtowali przez lata wyobrażenia na temat najróżniejszych obliczy zjawiska emigracji – takich jak postaci grane przez Charliego Chaplina, czy swojski Kazimierz Pawlak. Opowieść wzbogacą najnowsze rozwiązania technologiczne. Wśród wielu atrakcji goście muzeum znajdą m.in. jedyne w Polsce muzealne trójwymiarowe kino 360°, kilkumetrową multimedialną instalację globu poświęconą polskiej obecności w innych krajach czy projekt Batory w budowie – w ramach którego powstaje największa na świecie makieta statku pasażerskiego.

Z myślą o osobach, które odwiedzą Muzeum 16 maja przygotowany bogaty program wydarzeń kulturalnych i rozrywka na najwyższym poziomie. Po uroczystym przecięciu wstęgi przed Dworcem Morskim zaprosimy na koncert w sercu portu. Wystąpią Mika Urbaniak duecie z Victorem Daviesem oraz znani z koncertów w całej Europie Hatti Vatti gościnnie z Misią Furtak. Kiedy zaś zajdzie słońce – na fasadzie Dworca Morskiego rozegra się niepowtarzalny spektakl audiowizualny Łączymy historie. Będzie to opowieść o historii miejsca oraz idei muzeum – łączeniu historii Polaków z różnych czasów i miejsc.

W oba dni szczególnie zapraszamy miłośników srebrnego ekranu, którzy w sali kinowej muzeum będą mogli zobaczyć wiele unikalnych filmów – jak Zew morza z 1927 roku. Wiele atrakcji czeka na najmłodszych oraz wszystkich, którzy chcieliby spróbować swoich sił w grach pokładowych z legendarnych polskich transatlantyków. W niedzielę przez cały dzień goście będą mieli okazję uczestniczyć w warsztatach genealogicznych, wykładach i spotkaniach. Szczegóły wydarzeń już niedługo na naszej stronie.

Na wszystkie wydarzenia 16-17 maja wstęp wolny!

Patronat Honorowy nad ceremonią otwarcia objął Prezydent Rzeczypospolitej Bronisław Komorowski.

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia