Pamiątki od Wicemarszałka Senatu Bogdana Borusewicza w zbiorach Muzeum Emigracji w Gdyni

Kolorowe zdjęcie. Dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni Karolina Grabowicz-Matyjas i wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz pozują do zdjęcia. Stoją obok siebie. Uśmiechają się. Trzymają wspólnie w dłoniach obraz znajdujący się między nimi. Obraz jest oprawiony w złotą ramę. Na obrazie namalowany żaglowiec Otago płynący po morzu. Pod obrazem złota tabliczka. W tle schody i spocznik w holu Dworca Morskiego.

Zbiory Muzeum Emigracji w Gdyni wzbogaciły się o nowe obiekty. Pamiątki przekazał Muzeum Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

Wicemarszałek przekazał pamiątki podczas osobistej wizyty w Muzeum Emigracji w Gdyni. Wśród ofiarowanych obiektów znalazły się osobiste pamiątki ze spotkań z Polonią m.in. w Wierszynie oraz print przedstawiający żaglowiec „Otago”. Historia żaglowca łączy się z losami Polonii w Nowej Zelandii, odkrytymi przy udziale marszałka Borusewicza.

Otago to nie tylko nazwa żaglowca, którym dowodził pisarz i publicysta polskiego pochodzenia Józef Conrad Korzeniowski, autor „Jądra ciemności”. To także nazwa regionu położonego w południowej części Nowej Zelandii. Właśnie stamtąd pochodziła Katherin Rich, nowozelandzka parlamentarzystka, którą o zbieżność nazw podczas spotkania w 2008 roku zapytał senator. Dzięki ciekawości Bogdana Borusewicza i wspólnym badaniom udało się dotrzeć do cennych archiwów pierwszego kapitana statku Otago, Angusa Camerona, który nadzorował jego budowę oraz był właścicielem jednostki.

Więcej na ten temat można przeczytać pod linkiem:

http://b-borusewicz.pl/index.php/2014/07/29/gdzie-nas-ponioslo-czyli-polskie-slady-w-nowej-zelandii/

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia