Październik 2020 | Muzeum online i offline

Rozpoczynamy jesień w Muzeum Emigracji w Gdyni. W październiku opublikujemy raport projektu badawczego o planach edukacyjnych absolwentów i absolwentek III LO w Gdyni, którzy chcą podjąć studia za granicą. Będziemy kontynuować znane cykle wydarzeń. Po dłuższej przerwie wracają warsztaty dla dzieci: Wystawa – MEGa sprawa oraz Teatr+. Nowy miesiąc to również nowy projekt – startujemy z cyklem zajęć integracyjnych dla kobiet z doświadczeniem migracji.

Zapraszamy do zapoznania się z programem październikowych wydarzeń stacjonarnych i online. Do zobaczenia w Muzeum oraz w sieci!


3 października | 9:00-10:30 | sala kinowa

Edukacja w nowej rzeczywistości. Spotkanie dla nauczycieli

Odkąd ogłoszono stan pandemii, nasza codzienność zupełnie się zmieniła. Szczególny wymiar przybrała edukacja, która została nagle oddzielona od szkolnej ławki, a bezpośredni kontakt uczniów z nauczycielami zastąpiła komunikacja online. Chcemy dowiedzieć się, co było największym wyzwaniem nauczania zdalnego oraz jakiego wsparcia my – instytucje kultury – możemy udzielić profesjonalistom, którzy podjęli ten trud. Obowiązują zapisy. Dowiedz się więcej.


3 października | 12:00-13:30 | sala kinowa, sala multimedialna

Gdynia Language Swap. Punkt wymiany językowej

Chcesz poćwiczyć języki obce, a przy okazji poznać nowych ludzi? Dołącz do naszego punktu wymiany językowej! Zapraszamy zarówno obcojęzycznych mieszkańców Trójmiasta, jak i osoby, które w zamian za konwersacje w wybranym języku, mogą pomóc w ćwiczeniu języka polskiego. Stwarzamy przestrzeń do spotkań, wymiany doświadczeń i nauki języka obcego zupełnie za darmo. Obowiązują zapisy. Dowiedz się więcej.


3 i 4 października | 9:00-12:00 | sala multimedialna

Zostań detektywem. Rodzinne warsztaty genealogiczne

Zapraszamy na bezpłatne międzypokoleniowe warsztaty genealogiczne dla rodzin. Zajęcia prowadzone będą przez Kingę Urbańską i Karolinę Szlęzak ze Stowarzyszenia Twoje Korzenie w Polsce. Warsztaty mają zwrócić uwagę na istotę poznania i zachowania historii rodzinnej, a także pokazania jak bardzo jest ona związana z historią lokalną. Rodzinne drużyny poznają własne korzenie i ciekawostki na temat swoich przodków, a wynikiem tego będzie zbudowanie przez nich drzew genealogicznych.


4 października | 11:00-12:30 | sala multimedialna

Wystawa – MEGa sprawa. Warsztaty dla rodzin z dziećmi powyżej 5. roku życia

Czy wybierzecie się z nami w świat dalekich podróży, niesamowitych wynalazków i fascynujących opowieści? Wszystko to znajdziemy na naszej muzealnej wystawie! Zapraszamy Was do wspólnej podróży w czasie przez nieznane zakamarki historii. Wspólnie sprawdźmy, jakie jeszcze tajemnice skrywa Muzeum Emigracji. Obowiązują zapisy. Koszt uczestnictwa to 10 zł, rodzeństwo + 7 zł. Dowiedz się więcej.


8 października | 18:00-19:30 | Magazyn Tranzytowy

Carboland | Jeśli nie węgiel, to co?

Jakie źródła energii są w tej chwili dostępne? Jak ich pozyskiwanie i wykorzystywanie wpływa na otoczenie? Co jest szansą dla współczesnej energetyki? Bartłomiej Derski, ekonomista, ekspert i dziennikarz zajmujący się powiązaniami w obszarach gospodarka-energia-zasoby-środowisko, odpowie na pytania dlaczego węgiel nazywany jest czarnym złotem, oraz jakie konsekwencje ekologiczne może nieść za sobą jego eksploatacja w przyszłości. Wstęp wolny. Wydarzenie tłumaczone na polski język migowy. Transmisja online na YouTube Muzeum Emigracji w Gdyni.

Spotkanie organizowane w ramach cyklu wydarzeń towarzyszących wystawie „Carboland. Historia emigracji Polaków do pracy w kopalniach węgla we Francji i Belgii w latach 1919-1939″. Dowiedz się więcej.


10 października | 11:00-12:30 | sala multimedialna

Teatr+ Wielojęzyczne warsztaty dla dzieci z doświadczeniem migracji

Zapraszamy do udziału w cyklu wielojęzycznych warsztatów dla dzieci w wieku 9-12 lat, posługujących się językiem rosyjskim, ukraińskim, polskim lub angielskim. Wybierz się z nami w podróż po zakamarkach historii, poznaj muzeum od podszewki i odkryj wątki wystawy w trakcie wyjątkowych warsztatów teatralnych. Będą one okazją do włączenia się we współtworzenie oferty muzeum i dostosowanie jej do potrzeb osób posługujących się językami innymi niż polski. Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy: m.otrebska@muzeumemigracji.pl.


11 października | 10:00-11:00 i 12:00-13:00 | sala multimedialna, sala wystaw czasowych

Warsztaty towarzyszące wystawie „Carboland”. Zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku 5-12 lat

Jak kiedyś wyglądały wyjazdy za granicę? Czy bardzo różniły się od tych współczesnych? Poznajmy wspólnie wątki z wystawy „Carboland”, do której przygotowaliśmy ścieżkę dedykowaną najmłodszym odwiedzającym. Odkryjemy historie o poszukiwaniu pracy daleko od domu oraz życie codzienne dziecięcych bohaterów wystawy: Marysi i Kazika. Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy: warsztaty@muzeumemigracji.pl. Prosimy o podanie imię i nazwiska dziecka, jego wieku oraz numeru telefonu opiekuna.


13 października | 18:00-20:30 | sala multimedialna

emiGRACJE. Ruchowe zajęcia integracyjne dla kobiet z doświadczeniem migracji

Czas epidemii i przymusowej izolacji był nowym doświadczeniem dla nas wszystkich. Szczególnie ważną potrzebą okazała się kwestia podtrzymania i nawiązywania relacji. Stwarzamy więc przestrzeń do spotkań i wymiany doświadczeń, która pozwoli na swobodny kontakt oraz nawiązanie relacji ze sobą i innymi. Zapraszamy do udziału w cyklu warsztatów ruchowych skierowanych zarówno do obcojęzycznych mieszkanek Trójmiasta, jak i Polek. Poprzez taniec, ruch, oddech, ćwiczenia medytacyjne oraz pracę z ciałem będziemy szukały możliwości spotkania i tworzenia kobiecej społeczności. Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy: https://forms.gle/GhRvAHhrRMV7cifFA.


17 października | 18:00-19:00 | online

Warsztaty genealogiczne online. Webinar VIII: Między genealogią a etnografią

Dlaczego historia przodków jest aż tak interesująca? O mechanizmach pamięci rodzinnej, problematyce refleksji nad historią lokalną oraz roli pamiątek rodzinnych opowie gość specjalny webinaru Michał Gerapich – antropolog, autor książki „Dzieci Kazimierza”. Dowiedz się więcej


22 października | online

Raport projektu badawczego pn. GDYŃSKA TRÓJKA I CO DALEJ? EMIGRACYJNE PLANY EDUKACYJNE MATURZYSTEK I MATURZYSTÓW Z III LO IM. MARYNARKI WOJENNEJ RP W GDYNI

Jedną z najszybciej rozwijających się form mobilności osób w przestrzeni międzynarodowej są w ostatnich latach migracje edukacyjne, które obejmują głównie studentów szkół wyższych. Dział Historyczno-Badawczy Muzeum Emigracji w Gdyni zrealizował projekt, który ma na celu poznanie planów edukacyjnych absolwentów i absolwentek III LO w Gdyni, planujących podjąć studia za granicą, oraz głównych uwarunkowań związanych z tymi zamiarami. Raport przedstawi wyniki przeprowadzonych w ramach projektu badań empirycznych, zaprezentuje również zarys współczesnej międzynarodowej mobilności studentów, uwarunkowania formalnoprawne migracji studenckich młodych Polaków w ramach Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych oraz szkic historyczny dotyczący III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.


Share

Related posts:

Nadchodzące wydarzenia