Pierwszy w Polsce społeczny Zespół ds. dostępności w Muzeum

Grafika, pomarańczowe tło. Od lewego górnego boku napis "zespół do spraw dostępności". Po prawej stronie na dole napis "

3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. W tym ważnym dniu ogłaszamy naszą kolejną inicjatywę zmierzającą do zwiększenia dostępności Muzeum Emigracji w Gdyni – powołaliśmy działający społecznie zespół do spraw dostępności. W jego skład wchodzą przedstawiciele środowisk działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Zadaniem zespołu będzie między innymi weryfikowanie, konsultowanie i pomoc w wyznaczaniu priorytetów związanych ze zwiększaniem dostępności muzeum. Członkowie zespołu będą wspierać bieżące działania naszej instytucji oraz zwracać uwagę na bariery utrudniające dostęp do kultury osobom z niepełnosprawnością.

– Staramy się, aby wszyscy w muzeum czuli się komfortowo. Mimo tego, że nasza dostępność jest oceniana dobrze, wiemy, że przed nami wciąż dużo do zrobienia. Do procesu zwiększania dostępności zdecydowaliśmy się więc włączyć osoby, które najlepiej wiedzą jakie są bieżące potrzeby i są w stanie zweryfikować, jakie rozwiązania rzeczywiście się sprawdzają – mówi koordynatorka ds. dostępności, Marta Otrębska.

Pierwsze spotkanie zespołu odbyło się 22 listopada. Kolejne spotkania odbywać się będą regularnie w zależności od potrzeb.

Przy okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami zapraszamy również na nasz kanał na Instagramie. Przez następnych pięć dni będziemy tam publikować relacje influencerów z niepełnosprawnościami. Wejdź i zobacz, jak według nich wygląda dostępność oraz, co każdy z nas może zrobić, aby ją zwiększyć! Do współpracy zaprosiliśmy: Idę Tymińską i Sabinę Markowską z kanału Neuroatypowe, Wojtka Sawickiego tworzącego pod szyldem Life on wheelz, Monikę Dubiel i Mikołaja Jabłońskiego tworzących duet VIP Team, Malwinę Łapińską znaną jako nie.pelnosprytna, Tomasza Olendra – członka zespołu ds. dostępności Muzeum i nauczyciela w Szkołach dla dzieci niedosłyszących i niesłyszących w Gdyni, Michała Milkę, znanego z programu Down the road i Katarzynę Szymurę, która mówi o kulturze Głuchych i naucza PJM w Migamy PJM-em.

Skład zespołu ds. dostępności:

 1. Magdalena Biegańska, prezes Stowarzyszenia Cool-awi
 2. Magdalena Borowska, przewodnicząca PSONI Koło w Gdyni
 3. Magdalena Kostrzewska, pracowniczka Centrum Współpracy Młodzieży
 4. Władysław Herman, specjalista ds. osób z niepełnosprawnością Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji
 5. Urszula Kubicka-Formela, prezes Fundacji Niebieski Szlak
 6. Monika Merkel, koordynatorka Centrum Integracja Gdynia, Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji
 7. Barbara Milewska, nauczycielka Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Gdyni
 8. Jakub Nowicki, wolontariusz Centrum Współpracy Młodzieży i Muzeum Emigracji w Gdyni
 9. Joanna Olejnik, nauczycielka Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Wejherowie
 10. Tomasz Olender, nauczyciel Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Gdyni
 11. Małgorzata Onasch, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Gdyni
 12. Beata Potocka, Klub Rodzica Gdynia 21

Szczegółowe informacje o dostępności Muzeum znajdziesz w zakładce Dostępność.

Jeśli masz jakieś sugestie, pomysły lub pytania dotyczące działania zespołu albo dostępności muzeum – skontaktuj się z nami!

Kontakt:

Marta Otrębska
Specjalistka ds. Edukacji i Koordynatorka ds. Dostępności
m.otrebska@muzeumemigracji.pl 
+48 58 670 41 56 
+48 539 998 937

Możesz do nas zadzwonić w polskim języku migowym klikając w ikonę: 

znak tłumacz-migam

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia