Podcast Stacja Emigracja. Muzyczna emigracja Polaków do USA

podkast stacja emigracja grafika z napisami

Ile polskich nut jest w tradycyjnej muzyce Teksasu? Dlaczego o polce częściej słyszymy zza oceanu niż w naszym kraju? Czy wiecie, że to potomek polskich emigrantów zrewolucjonizował granie na perkusji w amerykańskim jazzie? A czy słyszeliście, że dla dwójki Polaków swego czasu nagrywali Aretha Franklin i The Rolling Stones?

Muzyczna strona emigracji do USA dziś w drugim odcinku podcastu Stacja Emigracja z udziałem dr Grzegorza Welizarowicza.

Podcast Stacja Emigracja to nowy projekt realizowany przez Muzeum Emigracji w Gdyni. W pierwszym sezonie usłyszysz 8 wywiadów ze specjalistami zajmującymi się zagadnieniem migracji na różnych płaszczyznach. Porozmawiamy zarówno o sztuce, kulturze i projektowaniu, jak i o społecznym oraz ekonomicznym wymiarze migracji, a także przyjrzymy się procesom zachodzącym w środowisku naturalnym, wysoko nad naszymi głowami i pod powierzchnią wody.

Słuchaj podcastu na YouTube i Spotify. Korzystaj z rzetelnego źródła wiedzy o migracjach w dowolnym miejscu i czasie.

Prowadzący: Maciej Bąk
Koordynacja i opieka merytoryczna: zespół Muzeum Emigracji w Gdyni
Projekt graficzny: Patryk Hardziej
Muzyka: Bartosz Hervy

Słuchaj na Spotify

oraz na YouTube

Transkrypcja otworzy się po kliknięciu w ten tekst.

W podcaście wykorzystano fragmenty utworów:

  1. The Steve Okonski Band „”Stop the Fighting Boys Polka (Nie bijcie się chlopcy)” (Traditional, arr. Steve Okonski), Pulaski of Texas Records, San Antonio, nr. 78224, brak daty
  2. Marisha Data „Mother’s Garden Polka”, z płyty Songs And Music Of Marisha Data And Steve Adamczyk And His Orchestra, wyd. Chicago Polkas, nr. LP—5200, brak daty
  3. Benny Goodman and His Orchestra „Sing, Sing, Sing”, wyd. Victor Rec, nr. 25796, 1938
  4. Muddy Waters „I Can’t Be Satisfied”, wyd. The Aristocrat of Records, nr. 1305, 1948
  5. Eddy Bell and the Bel-Aires „The Great Great Pumpkin”, wyd. Lucky Four, nr. 45-LF-1012, 1961

dr Grzegorz Welizarowicz – doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Adiunkt Instytutu Anglistyki i Amerykanistyki Uniwersytety Gdańskiego. W swoich badaniach skupia się na kulturze amerykańskiej i zmianach, jakie zachodzą w niej na tle wydarzeń historycznych. Kompozytor i muzyk. Od roku 1994 związany z zespołem MORDY. Od roku 1999 tworzy muzykę do spektakli i filmów teatru tańca, dla min.: Dada von Bzudlow, Teatr Okazjonalny, Good Girl Killer, Anny Steller i innych. Członek założyciel kolektywu Good Girl Killer (2005).

Maciej Bąk – dziennikarz radiowy. Od 2016 roku reporter Radia ZET w Trójmieście, wcześniej dziennikarz Radia Gdańsk. Absolwent Prawa na Uniwersytecie Gdańskim. O prawie pisze na co dzień w serwisie Bezprawnik.pl. W swojej radiowej pracy zajmuje się głównie sprawami społecznymi, samorządami i środowiskiem.

Share

Related posts:

Nadchodzące wydarzenia