Pola Negri w Muzeum Emigracji

8 czerwca zaprosiliśmy trójmiejską publiczność na sztukę poświęconą jednej z najsłynniejszych aktorek Hollywood, Poli Negri. W rolę słynnej Polki-emigrantki wcieli się Agata Pilitowska z Salonu Poezji, Muzyki i Teatru w Toronto. Spektakl największego teatru polskiego na emigracji to zapowiedź wystawy o historii Polaków w Kanadzie, którą Muzeum Emigracji otworzy 1 lipca.

Pola Negri (wł. Apolonia Chałupiec pochodząca z Lipna pod Toruniem) to trzecia wielka Polka-emigrantka, która została bohaterką monodramu Kazimierza Brauna, po Helenie Modrzejewskiej i Marii Skłodowskiej-Curie. Autor „Opowieści Poli Negri” zaprezentował portret nie tylko artystki i bohaterki skandali, ale przede wszystkim nietuzinkowej osobowości.

Sztuka napisana przez reżysera-emigranta o Polce-emigrantce jest grana przez aktorkę-emigrantkę. Agata Pilitowska, odtwórczyni roli Poli Negri to absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie. Od 1986 roku mieszka w Toronto w Kanadzie, a od roku 1992 związana jest z założonym w Toronto przez Marię Nowotarską Salonem Poezji, Muzyki i Teatru, w którym zagrała w ponad 100 produkcjach. Do najważniejszych należą dramaty napisane specjalnie dla niej i Marii Nowotarskiej: „American Dreams”, „Tamara L.”, „Promieniowanie” i właśnie „Opowieści Poli Negri”. Spektakle grane były w wielu miastach Kanady i Stanów Zjednoczonych oraz w Europie.

Teatr Polski w Toronto, czyli w pełnym brzmieniu Salon Poezji, Muzyki i Teatru im. Jerzego Pilitowskiego przy Polsko-Kanadyjskim Towarzystwie Muzycznym powstał w 1990 roku z inicjatywy Jerzego Pilitowskiego i Marii Nowotarskej, aktorki mającej w swoim dorobku współpracę m.in. z Erwinem Axerem i Kazimierzem Dejmkiem. Dzięki zaangażowaniu i wysiłkowi twórców Teatr z roku na rok umacniał swoją pozycję artystyczną, a obecnie jest jedynym teatrem emigracyjnym na świecie, który od ponad 20 lat rokrocznie wystawia kilka premier. Wyprodukował już ponad 100 spektakli i odbył ponad 250 międzynarodowych podróży promując w ten sposób kulturę polską na świecie. Strona teatru: www.teatrpolskitoronto.com.

Wizyta artystów z Kanady zapowiedziała przygotowywaną przez Muzeum Emigracji wystawę pt. „Polacy w kanadyjskiej mozaice. 150 lat historii”. W 150. rocznicę narodzin Kanady Muzeum we współpracy z Ambasadą Kanady w Warszawie przygotowuje ekspozycję ukazującą obecność Polaków w historii i współczesności Kanady. Wernisaż 1 lipca. Więcej informacji o wystawie wkrótce.


Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia