Oddajemy w Państwa ręce katalog, który opowiada historię polskiej emigracji do Kanady na przestrzeni dekad. Inspiracją do jego powstania była wystawa „Polacy w kanadyjskiej mozaice. 150 lat historii” przygotowana we współpracy z Ambasadą Kanady w Polsce.
1 lipca 1867 roku wszedł w życie akt zjednoczenia trzech brytyjskich kolonii w Ameryce Północnej: zjednoczona kolonia Kanady Wschodniej i Zachodniej połączyła się z Nową Szkocją i Nowym Brunszwikiem tworząc Dominium Kanady. Wydarzenie to uznawane jest za początek kanadyjskiej państwowości. Dokładnie w 150. urodziny Kanady odbyło się oficjalne otwarcie ekspozycji „Polacy w kanadyjskiej mozaice. 150 lat historii” w Muzeum Emigracji w Gdyni.
Jak pisze w słowie wstępnym Jeremy Wallace, Charge d’affaires Ambasady Kanady w Polsce Kanadyjczycy polskiego pochodzenia przyczynili się ogromnie do zbudowania naszego kraju w każdej dziedzinie. Są oni integralną częścią naszej historii i będą istotną częścią naszej przyszłości.
Czytelnik sięgając po katalog dowie się, że:
- Opowieść o Polakach na terytorium dzisiejszej Kanady zaczyna się po upadku powstania listopadowego, kiedy inżynier-emigrant Kazimierz Gzowski nadzorował budowę mostu kolejowego na rzece Niagara.
- Masową emigrację z ziem polskich rozpoczęli Kaszubi w 1858 roku, osiedlając się na terenach dzisiejszej prowincji Ontario.
- Najstarszą organizacją polonijną w Kanadzie jest Towarzystwo Bratniej Pomocy Świętego Józefa, założone w 1872 roku przy niemieckiej parafii w Berlin (dziś Kitchener) w prowincji Ontario.
- W okresie międzywojennym do Kanady wyjechało 140 000 osób z polskimi paszportami.
- Polscy emigranci mieli ogromny wkład w historię i współczesność Kraju Klonowego Liścia: budowali drogi, mosty, pierwsze linie kolejowe i domy na preriach. Podczas II wojny światowej przybywali jako uchodźcy, a w czasach Solidarności jako imigranci polityczni.
- Osoby polskiego pochodzenia są też obecne w życiu społecznym i politycznym Kanady, od parlamentu federalnego po rady miejskie. Pierwszym w historii Kanady ministrem stanu ds. wielokulturowości był Polak, Stanley Haidasz.
- W 2011 roku polskie pochodzenie etniczne zadeklarowało ponad 255 000 mieszkańców Kanady, a polskie korzenie rodzinne jako jedne z kilku – 755 500.
W katalogu znajdziemy teksty w polskiej, angielskiej i francuskiej wersji językowej.
Redakcja merytoryczna: Sebastian Tyrakowski i dr Michalina Petelska
Autorzy tekstów: prof. Anna Reczyńska, dr hab. Dagmara Drewniak, dr Michalina Petelska
Projekt graficzny: Anita Wasik
Liczba stron: 160
Projekt zrealizowano we współpracy z Ambasadą Kanady w Polsce.
Katalog do nabycia w cenie 48 zł w księgarni Muzeum Emigracji w Gdyni, ul. Polska 1
Wystawa „Polacy w kanadyjskiej mozaice. 150 lat historii” prezentowana była w Muzeum Emigracji w Gdyni od 1 lipca do 15 grudnia 2017 roku w korytarzu Magazynu Tranzytowego i w sali wystaw czasowych. Wybrane treści wystawy, od 29 czerwca były prezentowane na terenie Ambasady Kanady w Warszawie. Ekspozycję zobaczyli również Kanadyjczycy w Ontario (m. in. w Hamilton Central Library, London Central Library czy na Polskim Festiwalu Roncesvalles w Toronto).