20.06 - 20.09.2023
Opowieści Przychodźców
Z jakimi wspomnieniami przybywają nowi mieszkańcy miast? Co oznacza „dom” w czasach globalnej mobilności? W jaki sposób tożsamość splata się z miejscem? „Połączenia przychodzące” to zaproszenie do nowego spojrzenia na Gdynię, miasto, w którym historie z dalekich domów wybrzmią w publicznym parku, na rogu lokalnego baru czy na nabrzeżu portowym. Wybierz numer telefonu i wysłuchaj osobistej historii jednego z siedmiorga przybyszów, którzy znaleźli swój dom w Trójmieście: Daryny, Fattah, Georgiosa, Hani, Jérémiego, Liudmyly i Tasi.
Możesz uczestniczyć w POŁĄCZENIACH PRZYCHODZĄCYCH, spacerując między punktami na wyznaczonej ścieżce. Potrzebujesz do tego telefonu komórkowego, zachęcamy również do korzystania ze słuchawek. Zadzwoń pod numery telefonów, które znajdziesz na naklejkach w każdym oznaczonym na mapie miejscu. Możesz to zrobić w ciągu dnia i w nocy, od teraz do końca września. Tego lata czterokrotnie (16 lipca, 6 i 20 sierpnia, 3 września) będziecie mogli nie tylko wysłuchać nagranych historii, ale połączyć się i porozmawiać na żywo z siedmiorgiem bohaterów projektu.
Twórcy projektu:
Yael Sherill
Jestem kuratorką, menadżerką kultury i dramaturżką. Moi rodzice pochodzą z Rumunii, ja urodziłam się w Tel Awiwie, a od 2011 r. mieszkam w Berlinie. Migracja ukształtowała mnie i mój sposób patrzenia na świat. Moim głównym polem aktywności jest sztuka w przestrzeni publicznej. W 2013 r. założyłam projekt B-Tour, w ramach którego zrealizowałam wiele festiwali i indywidualnych projektów. Skupiały się one na subiektywnym spacerze jako artystycznej strategii bazującej na współczesnym performansie, sztukach wizualnych i projektach dźwiękowych. Jestem współzałożycielką Curatorial Collective for Public Art, gdzie rozwijam kuratorowane formaty produkcji, mediacji i reprezentacji sztuki publicznej oraz sztuki w przestrzeniach publicznych, a także interwencji miejskich.
Tomasz Kaczorowski
Urodziłem się w Gdyni, większość życia mieszkałem w Sopocie, studiowałem w Krakowie, Białymstoku i Warszawie, obecnie mieszkam na Kaszubach. Jestem reżyserem teatralnym i dramatopisarzem. W mój zawód wpisana jest migracja zarobkowa – z miasta do miasta, za pracą, za nowymi opowieściami i spotkaniami z nowymi zespołami. Udział w projekcie to mój sentymentalny powrót do miasta, w którym się urodziłem, a które stało się bezpieczną przystanią i domem dla uczestników naszego projektu.
Bohaterowie projektu:
Hania
Urodziłam się w Ukrainie, mieszkałam w Chinach, a teraz jestem w Polsce. Studiowałam prawo, ale ostatecznie robiłam wszystko oprócz prawa. Byłam tłumaczką, nauczycielką języka angielskiego, wolontariuszką, rekruterką i wreszcie testerką oprogramowania. Kiedyś było tak, że bardzo długo chciałam jakiejś zmiany w swoim życiu, i Gdynia dała mi tę zmianę. Dlatego cieszę się, że mogę podzielić się swoją historią i zainspirować do wytrwałości i odwagi.
Fattah
Nazywam się Fattah. Przez pierwsze dwie trzecie mojego życia wychowywałem się w jednej z malajskich prowincji w południowej części Tajlandii. Później wyjechałem do innego miasta na studia, gdzie spędziłem mniej więcej 10 lat. Po ukończeniu studiów rozpocząłem karierę naukową w Warszawie, a następnie przeniosłem się do Gdańska; nadal jestem w środowisku akademickim. Cieszę się, że mogę podzielić się z wami refleksją na temat tego, co tutaj znalazłem.
Jérémie
Dorastałem w Québecu w Kanadzie. Dzieciństwo i nastoletnie lata spędziłem w małym miasteczku Prévost. Następnie przeniosłem się do Montrealu, aby studiować sztuki piękne, specjalizując się w rzeźbie. Mieszkałem w tym mieście 7 lat, pracując w fabryce kanapek w ciągu dnia, grając koncerty w zespołach punkowych nocą. Przeprowadziłem się do Polski w 2021 i jestem tu do dziś. Przeprowadzka za granicę, z dala od wszystkiego, co znam, była jak dotąd najbardziej transformującym doświadczeniem życiowym. Gdynia jest prawdopodobnie miejscem, w którym czuję się najbardziej jak w domu. Lubię bliskość natury, silne wiatry i modernistyczny układ miasta.
Daryna
Urodziłam się w Żytomierzu w Ukrainie a później mieszkałam w Kijowie. W 2021 przeprowadziłam się do Gdyni na wolontariat Europejskiego Korpusu Solidarności w bibliotece miejskiej. W 2022 mój wolontariat się skończył, ja jednak zostałam, a Żytomierz stał się miastem partnerskim Gdyni. Istnieję pomiędzy kategoriami «zwykła imigrantka» i «uchodźczyni», bo mieszkałam tutaj nieco pół roku przed początkiem wojny. Często więc muszę odrzucać wyrazy współczucia i tłumaczyć, że zostałabym tu, nawet gdyby nie było wojny, a gdybym marzyła, by wrócić, mogłabym to zrobić. Wojna nie wypędziła mnie z domu, po prostu odnalazłam się tutaj.
Tasia
Urodziłam się i dorastałam w Mińsku, na Białorusi. Pod koniec 2020 roku, z powodu represji politycznych, przeniosłam się do Trójmiasta i odnalazłam tu siebie na nowo. Udział w tym projekcie to wyjątkowa możliwość stworzenia z mojego doświadczenia jednego z pryzmatów, przez które możemy poszerzyć granice naszego postrzegania migracji i jej wpływu na percepcję otaczającego nas świata.
Georgios
Dnia 09.10.1957 przyszedłem na świat w miejscowości Bruntal w Czechach. Oboje moi rodzice byli Grekami. Gdy miałem cztery miesiące przyjechałem wraz z rodzicami do Gdyni. Ukończyłem szkołę podstawową nr 14 w Gdyni oraz Technikum Budowy Okrętów „CONRADINUM’ w Gdańsku. Potem zaczęła się moja przygoda z morzem. Nie trwała jednak długo, postanowiłem podjąć pracę na lądzie. W 1989 otworzyłem własną działalność i na stałe związałem się z Gdynią, nie zapominając o swoich greckich korzeniach. Tu do dzisiaj prowadzę swoje firmy i jednocześnie pozostaję przewodniczącym Stowarzyszenia „Hellada” Grecy w Polsce z siedzibą w Gdyni.
Liudmyla
Urodziłam się w Orenburgu. Większość życia mieszkałam i studiowałam w Kijowie. Jestem artystką, członkinią Narodowego Związku Artystów Ukrainy, wykładowczynią rysunku, malarstwa, historii sztuki i nauki o kolorze w wyższej uczelni w Kijowie. Brałam udział w wielu ogólnoukraińskich, zbiorowych i indywidualnych wystawach. Moje obrazy znajdują się w prywatnych kolekcjach w różnych krajach świata. Udział w projekcie jest dla mnie okazją do poznania i komunikacji z ciekawymi ludźmi – kuratorami, zespołem Muzeum Emigracji, a także z uczestnikami projektu, którzy tak jak ja znaleźli w Polsce swój drugi dom.
Spacery na żywo:
16 lipca, 16:00 – 18:00
6 sierpnia, 16:00 – 18:00
20 sierpnia, 16:00 – 18:00
3 września, 16:00 – 18:00
Wstęp wolny, obowiązkowe zapisy.
Więcej informacji znajdziesz na www.polska1.pl lub po zeskanowaniu kodu QR.
Projekt został stworzony przez Yael Sherill (B_Tour/CCPA Berlin) we współpracy z Tomaszem Kaczorowskim dla Muzeum Emigracji w Gdyni.
Koordynacja / Coordination: Paweł Kowalewski
Realizacja nagrań / Sound recording and editing: Łukasz Laskowski
Współpraca / Cooperation: Anna Bagińska, Aleksandra Kwiatkowska
Projekt graficzny / Graphic Design: Full Metal Jacket
Specjalne podziękowania / Special thanks: Port Gdynia, Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni, Portowy Zakład Opieki Zdrowotnej
Codzienna Gościnność
Projekt „Połączenia przychodzące” jest częścią cyklu wydarzeń pod tytułem Projekt został stworzony przez Yael Sherill (B_Tour/CCPA Berlin) we współpracy z Tomaszem Kaczorowskim i jest częścią cyklu wydarzeń pod tytułem „Codzienna Gościnność” realizowanego przez Muzeum Emigracji w Gdyni w 2023. realizowanego przez Muzeum Emigracji w Gdyni w 2023 roku.
Tegoroczny program działań muzeum skupia się na temacie codzienności jako przejawie indywidualnego i kolektywnego doświadczania migracyjnej rzeczywistości. W ciągu dziesięciu lat, Polska, jedno z najbardziej jednorodnych etnicznie i narodowościowo społeczeństw, stała się krajem imigracyjnym. Zmiany tej doświadczają zarówno nowi przybysze jak i polskie społeczeństwo i jest ona głęboko osadzona w codziennym życiu.
Opowieść o codzienności migrantów jest też narracją o społecznościach, które ich przyjmują, o współdzieleniu teraźniejszości i współtworzeniu przyszłości oraz wzajemnej odpowiedzialności za relacje. Charakter tych relacji najpełniej oddaje zjawisko gościnności. Warunki równorzędności prawie nigdy nie są tutaj spełniane. Zawsze ktoś jest gościem, który przychodzi z zewnątrz. Czasem pojawia się nieoczekiwanie, niezapowiedziany i bez zaproszenia. Takie najście rozbija klasyczne ramy tego układu. Staje się wyzwaniem, sprawdzianem dla naszej tożsamości a zarazem rzeczywistym testem naszej gościnności.