Polska – Argentyna

Muzeum Emigracji odwiedzili ambasador Argentyny w Polsce Patricia Beatriz Salas, oraz przyszły ambasador Polski w Argentynie Marek Pernal, obejmujący funkcję na początku przyszłego roku. Rozmowy dotyczyły przyszłej współpracy w celu prezentowania historii emigracji polskiej do Argentyny oraz włączenia się w obecne projekty Polonii argentyńskiej, w tym w obchody Dnia Osadnika Polskiego świętowanego w Argentynie od 1955 roku w dniu 8 czerwca. Omawiane pola współpracy dotyczyły również eksploracji zbiorów instytucji w Argentynie, rejestracji historii polskich osadników oraz współpracy na polu edukacyjnym.

Zorganizowana emigracja do Argentyny z ziem polskich rozpoczęła się w roku 1897. Wśród emigrantów znalazło się wiele znanych osobistości, w tym polski powieściopisarz, nowelista i dramaturg Witold Gombrowicz, który z Dworca Morskiego w Gdyni udał się na emigrację do Argentyny w roku 1938.

Na zdjęciu od prawej: Marek Pernal (Ambasador Polski w Argentynie), Patricia Beatriz Salas (Ambasador Argentyny w Polsce), dr Michalina Petelska (Dział Historyczno-badawczy Muzeum Emigracji w Gdyni), Sebastian Tyrakowski (Z-ca dyrektora Muzeum Emigracji w Gdyni)

Fot. Barbara Ostrowska

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia