Poznaj świat z Anitą Demianowicz

Samotne podróże zaczęła od najbardziej niebezpiecznego regionu świata – Ameryki Środkowej. W środę, 21 września o godz. 17.30 w sali kinowej Muzeum Emigracji dziennikarka Anita Demianowicz opowie m.in. o Bożym Narodzeniu i Wielkanocy w Gwatemali, miłości do czynnych wulkanów i urokach coachsurfingu w egzotycznych krajach.

W 2012 roku porzuciła pracę w korporacji i zaczęła planować samotną podróż. 8 grudnia z gdańskiego lotniska ruszyła do Ameryki Środkowej, żeby po kolei odwiedzić Gwatemalę, Honduras, Salwador i Meksyk. Nie powstrzymał jej fakt, że na corocznej liście najniebezpieczniejszych miast na świecie te z Meksyku, Salwadoru i Hondurasu stale zajmują miejsca w ścisłej czołówce. Ani to, że nie zna hiszpańskiego – postanowiła nauczyć się go po drodze. W Ameryce Środkowej spędziła pięć miesięcy, mieszkając u gościnnych rodzin, podróżując chickenbusami, wspinając się na wulkany i opisując swoje przygody na blogu, który w dwa miesiące od inauguracji zdobył specjalne wyróżnienie w konkursie Blog Roku, a w 2015 nagrodę Blog of Gdańsk. Podczas drugiej podróży w tamte rejony odwiedziła Panamę, Kostarykę i Nikaraguę, gdzie poznała sport narodowy, czyli walki kogutów, pracowała w szpitalu dla zwierząt, zaglądała do wnętrza aktywnego wulkanu, a nawet z jednego zjechała na desce. Odwiedzała również miejsca, w których swój ślad w taki czy inny sposób odcisnęli Polacy, m.in. Kanał Panamski, na którego budowę mieli również wpływ Polacy – podróżnik, przyjaciel Juliusza Słowackiego Aleksander Hołyński oraz Jan Mitkiewicz, działacz gospodarczy i społeczny żyjący w pierwszej połowie XIX wieku.

Dzięki podróżowaniu samej uwierzyła, że ze wszystkim może sobie poradzić. To jej sposób na odkrywanie siebie – poznawanie własnych możliwości i ograniczeń, pasji i talentów. Opisuje odwiedzane miejsca poprzez zmysły i emocje, jej bloga czyta się jak powieść. Kolekcjonuje wspomnienia spotkań z wyjątkowymi ludźmi, na których natknęła się po drodze – zwłaszcza z inspirującymi kobietami. Pomimo że od 2012 roku odwiedziła wiele innych regionów świata, m.in. Wietnam, Iran i Chile, Ameryka Środkowa jest miejscem, o którym najczęściej pisze. Jej poświęciła też swoją pierwszą książkę, która będzie miała premierę 19 września tego roku – „Końca świata nie było”.

Poznaj Świat z…

Co miesiąc gośćmi Muzeum Emigracji są wyjątkowe osoby, które podczas swoich ekspedycji odwiedzały miejsca związane z polską emigracją. Można posłuchać ich opowieści zarówno o ekstremalnych nieraz aspektach egzotycznych podróży, jak i o polskich śladach i historiach związanych z naszymi rodakami, na które goście cyklu trafili w najodleglejszych zakątkach świata.

Anita Demianowicz

Podróżniczka, dziennikarka, fotografka, przewodniczka i organizatorka wypraw. Współpracuje m.in. z magazynami: „Podróże”, „Poznaj Świat”, „Rowertour”. Prowadzi stronę podróżniczą www.banita.travel.pl, za którą dostała wyróżnienie specjalne w prestiżowym konkursie Blog Roku, a w 2015 zdobyła nagrodę Blog of Gdańsk dla najlepszego bloga z Gdańska. Zwykle połowę roku spędza w drodze. Podróżuje przede wszystkim sama, często na rowerze, najchętniej do Ameryki Środkowej. Organizuje unikalny festiwal podróżniczy TRAMPki – Spotkania Podróżujących Kobiet w Gdańsku, prowadzi wyjazdy kobiece. W 2015 roku samotnie okrążyła Polskę dookoła na rowerze i przejechała 3551 kilometrów. We wrześniu 2016 roku wydała pierwszą książkę „Końca świata nie było”, opisującą jej pięciomiesięczną samotną wyprawę po Ameryce Środkowej.

Share

Related posts:

Nadchodzące wydarzenia