Poznaj Świat z Arkadiuszem Ziembą

POZNAJ ŚWIAT Z ARKADIUSZEM ZIEMBĄ: Czerwona Wyspa

16 listopada 2016, środa | godz. 17.30 | sala multimedialna MEG, ul. Polska 1 | wstęp wolny

Jest jedynym w Polsce specjalistą zajmującym się Madagaskarem, płynnie mówi po malgasku. 16 listopada o 17.30 w Muzeum Emigracji Arkadiusz Ziemba opowie o niesamowitej przyrodzie Czerwonej Wyspy i kulturze zamieszkujących ją Malgaszów.

Madagaskar jest czwartą co do wielkości wyspą na świecie, bywa nazywany siódmym, najmniejszym kontynentem. Około 90% wszystkich roślin i zwierząt wyspy to organizmy endemiczne, które nie występują na żadnym innym kontynencie, w tym kilkadziesiąt gatunków lemurów. Mieszka tam 18 plemion, których większość nadal kultywuje wierzenia powstałe w obrębie ich kultury. Ogromne znaczenie ma kult zmarłych, którzy pełnią rolę pośredników między Bogiem a ludźmi. Malgasze wierzą, że mają oni bezpośredni wpływ na ich życie.

U podróżnika i fotografa Arkadiusza Ziemby fascynacja Czerwoną Wyspą wynikła bezpośrednio z lektury książki „Gorąca wieś Ambinanitelo” Arkadego Fiedlera, który spędził na wyspie niemal dwa lata. Wyjechał tam w 1937 roku na prośbę Ministerstwa Spraw Zagranicznych, aby sprawdzić, jakie są możliwości ewentualnej kolonizacji i polskiego osadnictwa na wyspie. Przed II wojną światową Polska, jak większość krajów europejskich, poważnie zastanawiała się nad posiadaniem kolonii. „Polacy na Madagaskar” było hasłem Ligi Morskiej i Kolonialnej w tym czasie. Fiedler nie był pierwszym Polakiem na Madagaskarze – pod koniec XVIII wieku Maurycy Beniowski, konfederata barski, żołnierz i podróżnik polskiego pochodzenia na szczycie Ambihimitsingo, jednej z gór otaczających Ambinanitelo, wybudował Fort Augusta, a u ujścia rzeki Antanambalana do zatoki Antongila założył osiedle Louisbourg.

Dla Arkadiusza Ziemby Czerwona Wyspa jest obecnie drugim domem, podróżuje tam kilkakrotnie w ciągu roku. W 2008 roku wraz z Piotrem Sudołem i Zbigniewem Sasem odbył miesięczną wyprawę rowerową śladami Arkadego Fiedlera, za którą zdobył wyróżnienie Kolosów, a w 2012 roku ze Zbigniewem Sasem ruszył od źródeł do ujścia rzeki Antanambalana, odwiedzając tereny, na których dotychczas nie postawił stopy żaden biały. Wyprawa zdobyła tytuł „Podróży roku” w plebiscycie „National Geographic Traveler”.

Podczas spotkania w Muzeum Emigracji oprócz znakomitych fotografii będzie również okazja do obejrzenia unikalnych przedmiotów, posłuchania dźwięków Madagaskaru, a także obejrzenia materiału filmowego dokumentującego obrzędy związane z kultem zmarłych na wyspie.

Poznaj Świat z…

Co miesiąc gośćmi Muzeum Emigracji są wyjątkowe osoby, które podczas swoich ekspedycji odwiedzały miejsca związane z polską emigracją. Można posłuchać ich opowieści zarówno o ekstremalnych nieraz aspektach egzotycznych podróży, jak i o polskich śladach i historiach związanych z naszymi rodakami, na które goście cyklu trafili w najodleglejszych zakątkach świata.

Arkadiusz Ziemba

Jedyny Polak, który nie jest misjonarzem, władający językiem malgaskim, jedyny specjalista zajmujący się Madagaskarem w Polsce. Fotograf, organizator wycieczek na Madagaskar. Mieszka w Szczecinie i w Antananarivo. W 2012 roku wspólnie ze Zbigniewem Sasem pokonał od źródeł aż po ujście niezdobytą dotychczas rzekę Antanambalana. Wyprawa zdobyła tytuł „Podróży roku” w plebiscycie „National Geographic Traveler”. W 2008 roku wraz z Piotrem Sudołem i Zbigniewem Sasem otrzymał wyróżnienie w kategorii „podróże” w ramach najważniejszych nagród podróżniczych w Polsce Kolosów, za podróż rowerami przez dżungle i góry Madagaskaru do wsi Ambinanitelo, śladami Arkadego Fiedlera.

www.ziembazmadagaskaru.pl

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia