Poznaj świat z Romualdem Koperskim

Niestraszne mu najdłuższe trasy ani kilkudziesięciostopniowe mrozy. Od 20 lat przemierza Syberię wszerz i wzdłuż, najczęściej samochodem, ale również… pontonem. Za samotny spływ najdłuższą syberyjską rzeką Leną otrzymał prestiżową nagrodę Kolos oraz tytuł Podróżnika Roku 1999. 13 kwietnia o godz. 17.30 w sali multimedialnej MEG opowie o polskim skrawku Syberii – wiosce Wierszynie i akcji „Okulary dla Wierszyny”. Wstęp wolny.

Romuald Koperski to człowiek niebywale wszechstronny i barwny – podróżnik, pilot, pisarz, fotograf i pianista. Nie potrafi usiedzieć na jednym miejscu, za to uwielbia wyzwania. Mawia, że życie powinno być pasją, a nie wegetacją i swoim życiem tego zdecydowanie dowodzi. Jest pionierem wypraw samochodowych, m.in. pomysłodawcą oraz organizatorem trzech edycji rajdu samochodowego „Transsyberia”, w tym najdłuższego, liczącego 30 tysięcy kilometrów „Transsyberia Gigant 2004″, z Gdańska do Magadanu i z powrotem.

Ma za sobą dziesiątki wypraw badawczych, m.in. do Jakucji, Chakasji, Ałtaju, Buriacji, na Czukotkę, Kołymę, nad jezioro Bajkał, w góry Ural, Wierchojańskie, Sajany, Chamar-Daban, Suntar-Chajata i Czerskiego. Dzieli się swoimi przeżyciami, pisząc bestsellery i prowadząc pasjonujące spotkania. O przygodach na Syberii – krainie, którą przemierza od 20 lat – ze swadą opowiada w książkach „Pojedynek z Syberią”, „Przez Syberię na gapę”, „1001 obrazów Syberii” i „Syberia: zimowa odyseja”. Za samotny spływ pontonem najdłuższą syberyjską rzeką Leną otrzymał nagrodę Kolos oraz tytuł Podróżnika Roku 1999. Jakby tego było mało, jest również rekordzistą Guinessa w grze na fortepianie – w styczniu 2010 roku wykonał najdłuższy koncert fortepianowy na świecie, który trwał 103 godziny i 8 sekund!

Poznaj świat z…

Co miesiąc gośćmi Muzeum Emigracji są wyjątkowe osoby, które podczas swoich wypraw odwiedzały miejsca związane z polską emigracją. Można posłuchać ich opowieści zarówno o ekstremalnych nieraz aspektach egzotycznych podróży, jak i o polskich śladach i historiach związanych z naszymi rodakami, na które goście cyklu trafili w najodleglejszych zakątkach świata.

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia