Poznaj Świat z Tomaszem Grzywaczewskim

Z Syberii do Indii trasą polskich uciekinierów z gułagu albo szlakiem syberyjskiej kolei widmo – dziennikarz Tomasz Grzywaczewski znany jest z wyjątkowych pomysłów podróżniczych. 15 czerwca o 17.30 w Muzeum Emigracji podróżnik opowie o wyprawie śladami XIX-wiecznego polskiego odkrywcy Afryki, Stefana Szolc-Rogozińskiego.

Historia krótkiego, bo zaledwie 35-letniego, życia Szolc-Rogozińskiego to materiał na pasjonującą książkę. Pełen zapału młody chłopak, od dzieciństwa marzący o dalekich podróżach, na przekór wszystkiemu dopiął swego. Mając zaledwie 21 lat, w 1882 roku, wyruszył w nieznane jeszcze rejony Afryki Równikowej, wspierany m.in. przez takie osobistości jak Bolesław Prus czy Henryk Sienkiewicz. Podczas niespełna dwuletniej ekspedycji zbadał dużą część Kamerunu, sporządził doskonałe mapy i nadając polskie nazwy odkrywanym okolicom, wysłał też skrzynie pełne etnograficznych skarbów do muzeum w Warszawie. Był o krok od założenia polskiej kolonii w Afryce – plany przekreśliła jednak wielka polityka i tragiczna, przedwczesna śmierć.

Ponad sto lat później Tomasz Grzywaczewski wyruszył śladami Rogozińskiego. W styczniu tego roku wziął udział w wyprawie do Kamerunu, Nigerii, Liberii i Wybrzeża Kości Słoniowej, która odbyła się pod nazwą Expédition Africaine Rogoziński „Vivat Polonia 2016″.

Wyprawa została wyróżniona flagą prestiżowego The Explorers Club przyznawaną najciekawszym przedsięwzięciom podróżniczo-badawczym z całego świata.

Tomasz Grzywczewski -najmłodszy polski członek amerykańskiego klubu odkrywców – podczas spotkania w Muzeum Emigracji opowie o swojej fascynacji postacią i osobowością Rogozińskiego, który potrafił eksplorować Kamerun w pokojowy sposób. Podzieli się również opowieściami o niełatwym zadaniu odkrywania świata na podstawie XIX wiecznych map.

Tomasz Grzywaczewski

Dziennikarz, podróżnik i doktorant prawa międzynarodowego specjalizujący się w problematyce quasi-państw. Najmłodszy w Polsce członek prestiżowego amerykańskiego The Explorers Club. Pomysłodawca przedsięwzięć reportersko-podróżniczych, m.in. Long Walk Plus Expedition – wyprawy z Syberii do Indii śladami polskich uciekinierów z gułagu i Dead Road 1953–2013 – wyprawy wzdłuż Transpolarnej Magistrali Kolejowej zwanej Drogą Umarłych. Jako dziennikarz współpracował m.in. z „Wprost” i „Dziennikiem Gazetą Prawną”, publikował w „National Geographic Traveler” i „Reader’s Digest”, regularnie pisze dla magazynu „Podróże”. Jest autorem książki „Przez dziki Wschód” nagrodzonej nagrodą Magellana dla najlepszego reportażu podróżniczego 2012 roku oraz „Życie i śmierć na Drodze Umarłych” wydanej jesienią 2015. Nie znosi rutyny, a najlepiej czuje się w drodze, kiedy każdy kolejny dzień stanowi nową przygodę i wyzwanie. Zgodnie ze słowami Roberta Frosta: „Z dwóch dróg wybiera zawsze tę mniej uczęszczaną”.

Poznaj Świat z…

Co miesiąc gośćmi Muzeum Emigracji są wyjątkowe osoby, które podczas swoich ekspedycji odwiedzały miejsca związane z polską emigracją. Można posłuchać ich opowieści zarówno o ekstremalnych nieraz aspektach egzotycznych podróży, jak i o polskich śladach i historiach związanych z naszymi rodakami, na które goście cyklu trafili w najodleglejszych zakątkach świata.

Istnieje możliwość tłumaczenia spotkania na Polski Język Migowy. Zapotrzebowanie na tę bezpłatną usługę należy zgłosić najpóźniej trzy dni przed wykładem do Działu Edukacji Muzeum Emigracji w Gdyni telefonicznie (58 670 41 60, 58 670 41 89), bądź mailowo: a.posluszna@muzeumemigracji.pl

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia