Niektórzy gromadzą na emigracji rzeczy, które przenoszą nas pamięcią do kraju pochodzenia. Są to osobiste archiwa, będące namiastką ojczyzny. Wśród tych przedmiotów możemy znaleźć na przykład fotografie najbliższych, listy od rodziny czy ulubione przedmioty wywołujące wspomnienia.
To rzeczy ważne nie tylko dla kolekcjonujących je migrantów, ale również dla nas. Takie właśnie obiekty zapełniają nasze muzealne magazyny.
Ale nie każdy z nas gromadzi rzeczy, prawda? Czasem zostają nam w pamięci zapachy, smaki ulubionych potraw czy obrazki przyrody. Być może po głowie chodzi nam jakaś piosenka, wracamy do książki, która niezmiennie nas porusza lub do filmu, który wywołuje silne wspomnienia.
Bardzo nas ciekawi, czy Wy również tworzycie takie niematerialne archiwa? Jeśli tak, to podzielcie się nimi z nami.
Wkrótce otworzymy nową stronę www dedykowaną zbiorom Muzeum Emigracji w Gdyni. Będzie ona inspiracją do przyjrzenia się własnym domowym archiwom, pielęgnowania pamiątek po przodkach i poznawania ich historii. Projekt powstaje dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.