Premiera 6. numeru „Polskiego Przeglądu Migracyjnego”

Muzeum Emigracji w Gdyni zabiera głos w sprawie zmian klimatu – premiera 6. numeru „Polskiego Przeglądu Migracyjnego”.

W lutym 2020 roku cały świat żył falą potężnych pożarów, która dewastowała środowisko naturalne Australii. Ogień strawił wówczas 103 tysiące km kwadratowych buszu, a w płomieniach lub pośrednio na skutek katastrofy zginęło 450 mln zwierząt. Dziś o wpływie i skutkach działalności człowieka na klimat mówią już nie tylko aktywiści. Jak podaje raport iDMC, w pierwszej połowie 2020 roku na całym świecie z powodu katastrof klimatycznych musiało migrować 9,8 mln ludzi. Kolejny numer „Polskiego Przeglądu Migracyjnego” poświęciliśmy właśnie temu tematowi. W ramach premiery zapraszamy na spotkanie z profesorem Szymonem Malinowskim, które poprowadzi Filip Springer, autor jednego z artykułów w nowym numerze.

fot. hardziej.com

„Polski Przegląd Migracyjny” to interdyscyplinarny, dwujęzyczny magazyn popularno-naukowy wydawany od 2017 roku przez Muzeum Emigracji w Gdyni. Pragniemy, aby stał się on platformą do analizy i dialogu na temat zagadnień związanych z migracjami, narzędziem do komentowania bieżących spraw społecznych, jak i polem do prezentacji doświadczeń migracyjnych.

Najnowszy numer czasopisma poświęciliśmy szeroko rozumianym migracjom klimatycznym i środowiskowym – tym międzynarodowym i tym wewnątrz krajów. Na przestrzeni ostatnich lat mogliśmy zaobserwować wiele nasilonych zjawisk zmian klimatycznych, takich jak wspomniane gigantyczne pożary w Australii czy powodzie w państwach Środkowej i Wschodniej Afryki. Jak prognozują eksperci, globalne ocieplenie i jego skutki będą przyczyniać się do migracji ludzi i zwierząt w wielu rejonach świata.

Autorami tekstów 6. numeru „Polskiego Przeglądu Migracyjnego” są zarówno antropolodzy, oceanografowie, jak i prawnicy badający zmiany prawa międzynarodowego, a także popularyzatorzy wiedzy o zmianach klimatu. Zagadnieniu uchodźców klimatycznych przyglądają się Hans A. Baer z Uniwersytetu w Melbourne i Merill Singer z Uniwersytetu Connecticut. Na przykładzie sprawy Ioane’a Teitioty przeciwko Nowej Zelandii zmiany legislacyjne związane z migracjami klimatycznymi opisują znawcy prawa – Avidan Kent i Simon Behrman. Rozmawiamy też z Henrym McGhiem, założycielem firmy Curating Tomorrow, o tym, dlaczego muzea powinny podejmować tematykę zmian klimatu i zrównoważonego rozwoju.

W ramach premiery magazynu zapraszamy na spotkanie online z profesorem Szymonem Malinowskim, profesorem nauk o Ziemi, dyrektorem instytutu Geofizyki UW, jednym z założycieli portalu Nauka o klimacie, które poprowadzi Filip Springer, reportażysta, autor jednego z artykułów 6. numeru „Polskiego Przeglądu Migracyjnego”. Spotkanie odbędzie się w piątek, 12 lutego, o 18:00 na kanale YouTube Muzeum Emigracji w Gdyni.

Chcąc zwiększyć dostępność online naszego czasopisma, 6. numer „Polskiego Przeglądu Migracyjnego” udostępniamy w trzech wersjach.

Magazyn jest dostępny do pobrania w formacie: PDF, EPUB i MOBI.

Dla pierwszych 10 osób, które zgłoszą się do nas mailowo, przygotowaliśmy także bezpłatną wersję papierową czasopisma.

Prosimy o kontakt pod adresem: marketing@muzeumemigracji.pl. Informujemy, że wysłanie maila równoznaczne jest z wyrażeniem zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych przez Muzeum Emigracji w Gdyni wyłącznie w celu jednorazowej wysyłki 6. numeru „Polskiego Przeglądu Migracyjnego”. Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych przez Muzeum pod linkiem: Przetwarzanie danych osobowych.

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia