W ramach obchodów 86. Urodzin Dworca Morskiego zapraszamy 7 grudnia na premierę spektaklu performatywno-tanecznego „7 LEKCJI GEOMETRII”. Inspiracją do jego stworzenie jest twórczość Oscara Schlemmera – jednego z Mistrzów Bauhausu, który swoim dziełem „Balet triadyczny” zrewolucjonizował myślenie o ciele aktora/tancerza w przestrzeni. Swoją koncepcję oparł na tworzeniu choreografii dla komunikujących się ze sobą elementów: kostium – muzyka – ruch, przestrzeń – forma – barwa oraz wysokość – szerokość – głębokość.
Sprzedaż biletów na spektakl została zakończona.
„7 lekcji geometrii” to spektakl o relacjach między formami geometrycznymi, będącymi istotą przestrzeni scenicznej, a możliwościami poruszającego się w niej ciała. To nie tylko choreografia i ruch sceniczny. To interdyscyplinarna podróż przez różne rozwiązania przestrzenno-kompozycyjne wzbogacone o animacje i muzykę. Istotą spektaklu są również scenografia, kostiumy oraz rekwizyty, wprawione w ruch przez trójmiejskie tancerki: Magdalenę Laudańską, Joannę Nadrowską, Barbarę Pędzich, Grażynę Słaboń i tancerza Kacpra Matuszewskiego. Wykreowany świat i nastrój dopełnią światła. „7 LEKCJI GEOMETRII” to synteza wielu sztuk i technologii, przybliżająca ducha eksperymentalnej sceny Bauhausu.
Autorem animacji do spektaklu jest Łukasz Boros – artysta wizualny, eksplorujący szeroki zakres dziedzin: od klubowych wizualizacji, po zaawansowane, interaktywne instalacje na potrzeby muzeów, teatrów i specjalnych wydarzeń. Po skończeniu studiów na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej wyjechał do Londynu, gdzie stawiał swoje pierwsze kroki jako VJ. Występował na licznych festiwalach, w tym Glastonbury, Glade i Secret Garden Party, tworząc oryginalne sety i interaktywne instalacje m.in. dla Matta Blacka z zespołu Coldcut, założyciela legendarnej wytwórni Ninja Tune. Od powrotu do Polski w 2010 roku regularnie współpracuje z Sopockim Teatrem Tańca, Trójmiejskim Kolektywem Twórczym, Bałtycką Agencją Artystyczną BART i Operą Nova w Bydgoszczy. Obecnie pracuje nad własnym systemem wizualnym, programując, tworząc animacje 3D i wykorzystując zaawansowane techniki przetwarzania obrazu. Jego twórczość oscyluje wokół tematów takich, jak: sztuka generatywna, animacja w czasie rzeczywistym, mapping, instalacje interaktywne oraz wirtualna rzeczywistość.
Reżyserią światła zajmuje się Bartosz Cybowski. Jest aranżerem przestrzeni teatralnej i producentem scenografii. Działa niezależnie współpracując z wieloma twórcami polskiej sceny teatru tańca. Brał udział w wielu festiwalach teatralnych i tanecznych w Europie, Ameryce Południowej i Azji. Był autorem aranżacji oświetleniowej wystaw w kraju i za granicą. Zajmuje się koordynacją techniczną prestiżowych wydarzeń muzycznych i teatralnych.
Scenografię oraz kostiumy do „7 LEKCJI GEOMETRII” tworzy Aleksandra Józefów – rzeźbiarka, twórczyni instalacji i scenografii. Jest absolwentką Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie w 2018 roku uzyskała z wyróżnieniem dyplom magistra sztuki w pracowni profesora Mariusza Białeckiego. Była także wielokrotną stypendystką Rektora uczelni oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku akademickim 2015/2016. W 2014 roku zdobyła Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska dla najlepszej studentki. Uczestniczyła w wystawach indywidualnych i zbiorowych o szczeblu krajowym oraz międzynarodowym. W 2014 roku była asystentką w pracowni rzeźby Tomasza Radziewicza, pracując m.in. przy projekcie postaci Geralda z Rivii, bohatera sagi „Wiedźmin” Andrzeja Sapkowskiego. Od 2016 roku jest główną projektantką scenografii pokazów mody w ramach Gali Gdansk Amber Look Jewellery&Fashion oraz Ambre Fashion Project, które miały swoje realizacje w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim oraz w Filharmonii Bałtyckiej. Współpracuje z Teatrem im. Aleksandra Seweruka w Elblągu. Na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej stworzyła Aleksandra Józefów Sculpture Studio – przestrzeń otwartą na kolaboracje artystyczne, w tym muzyki ze sztukami wizualnymi. Przy tworzeniu prac na potrzeby spektaklu towarzyszył jej pochodzący z Wilna rzeźbiarz Tauras Kensminas.
Tancerka Joanna Nadrowska jest nie tylko twórczynią choreografii do spektaklu, ale także współautorką całej jego koncepcji. W 2008 roku ukończyła z wyróżnieniem Instruktorski Kurs Kwalifikacyjny w Warszawie na specjalizacji taniec jazzowy pod kierunkiem Piotra Galińskiego. Ukończyła studia pierwszego stopnia na kierunku Animacja społeczno-kulturalna na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2012 roku jest tancerką w Sopockim Teatrze Tańca. W 2015 r. stworzyła solo Co? Pomidor, które zostało zakwalifikowane do konkursu Solo Dance Contest w Gdańsku. Zrealizowała pięć spektakli grupy szkoleniowej przy Sopockim Teatrze Tańca – dwa we współpracy z Magdaleną Wójcik (Sprawiedliwość fałszywa. Subiektywna rozprawa o wątpliwej niewinności, Kawa, papierosy i próby) oraz trzy we współpracy z Grażyną Słaboń (Sys 212, Przypadki niekontrolowane, Punk Kontra Punkt). Jest współzałożycielką Trójmiejskiego Kolektywu Twórczego (Nie mam nic do powiedzenia, Jasno czyli ciemno, Opowieść niepokojąca). Jako stypendystka Prezydenta Miasta Sopotu oraz Marszałka Województwa Pomorskiego w 2016 r. stworzyła wraz z Moniką Górką solo Po tamtej stronie, które w 2017 roku zostało zaprezentowane podczas konkursu w ramach Gdańskiego Festiwalu Tańca oraz „3 2 1 taniec!” w Krakowie. Występowała na wystawie Mariny Abramovic Do Czysta/The Cleaner w CSW w Toruniu. Prowadzi zajęcia taneczne z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi w trójmiejskich szkołach tańca.
Za muzykę do „7 LEKCJI GEOMETRII” odpowiada Maciek Polak – trójmiejski muzyk, dziennikarz, wykładowca z dziedziny podstaw syntezy analogowej. Opublikował dwa tomy z poezją oraz trzy satyryczne. Jest absolwentem Wydziału Zarządzania UG oraz Wydziału Filozofii UG. Mieszka w Sopocie, swoim rodzinnym mieście. Zawodowo, w ramach prowadzonej przez siebie od blisko dwóch dekad firmy analogia.pl, jako jeden z nielicznych w Europie specjalistów zajmuje się renowacją i naprawą syntezatorów analogowych. Współtworzy, wraz z wrocławianinem Maciejem Bączykiem, zespół Pin Park oraz wydaje pod własnym nazwiskiem. Tworzy szeroko pojęta muzykę elektroniczną, bazującą głęboko na starych, ponad 40 letnich syntezatorach i automatach perkusyjnych. W 2017 roku, jako członek Pin Park, wydał płytę „Krautpark”, która odbiła się szerokim echem zarówno wśród sympatyków klasycznej muzyki elektronicznej, jak i tych, którym bliskie są brzmienia „szkoły niemieckiej”, z pogranicza Krautrocka i Motorik. W 2018 roku, pod własnym nazwiskiem, w angielskim wydawnictwie Apekwolf opublikował płytę „Exercises for Synthi AKS solo”, która jest wydawnictwem bezprecedensowym, bowiem do jej stworzenia został użyty jedynie jeden instrument, brytyjski EMS Synthi AKS.
Uwaga – podczas obchodów urodzin Dworca Morskiego będzie można parkować wzdłuż ulicy Polskiej.
——–
Informujemy, że wydarzenie będzie rejestrowane (zapis foto i video) dla celów dokumentacyjnych i promocyjnych Organizatora. Udział w wydarzeniu równoznaczny jest z wyrażaniem przez uczestnika zgody na utrwalanie i rozpowszechnianie jego wizerunku. Jeśli nie wyrażasz zgody na przetwarzanie swojego wizerunku, koniecznie zgłoś się do Organizatora przed rozpoczęciem wydarzenia.