Program wydarzeń na czerwiec 2019

1 czerwca | przestrzeń muzeum

Dzień Dziecka w Muzeum Emigracji w Gdyni

Program:

10:00 | online – premiera krótkiego wideo o tym, jak dzieci mogą miło spędzić czas w muzeum oraz co według nich robić wolno, a czego niekoniecznie.

10:00-18:00 | księgarnia – sprzedaż publikacji „Książka otwarta na świat” w promocyjnej cenie – 15%

10:30, 13:30 | Rodzinne zwiedzanie magazynów zbiorów

Podczas specjalnego zwiedzania najmłodsi goście wraz z opiekunami odwiedzą zamknięte na co dzień magazyny. Ich opiekun zaprezentuje skrywane w nich tajemnicze przedmioty, których żaden zwiedzający nie widział jeszcze na własne oczy…

Czas zwiedzania: 30 min. Obowiązują zapisy w dniu wydarzenia w kasie muzeum.

11:00-13:00 | Spotkanie wokół książki „Koronkowa parasolka z Gdyni” + warsztaty

Tytułowa parasolka nie jest zwyczajnym przedmiotem, lecz przewodniczką czytelnika w podróży do przeszłości. Szybuje nad miastem i z jej perspektywy oglądamy Gdynię sprzed stu lat. O tym, tym jak wyglądało miasto za czasów budowy portu z lotu ptaka, a raczej parasolki oraz jak przełożyć to na wyobraźnię dziecka porozmawiamy z autorką Natalią Fiedorczuk-Cieślak – kompozytorką, pisarką, laureatką Paszportu Polityki.

Po spotkaniu zapraszamy na warsztaty, podczas których dzieci dowiedzą się, co to jest modernizm i jak wyglądały wnętrza polskich transatlantyków oraz wspólnie z materiałów z recyklingu stworzą wielkoformatową makietę miasta.

Obowiązują zapisy na warsztaty: warsztaty@muzeumemigracji.pl. Prosimy podać: imię i nazwisko dziecka, jego wiek oraz numer telefonu opiekuna. Wstęp bezpłatny.


8, 22 i 29 czerwca | 14:00 | sala kinowa

Wielojęzyczne warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży T e a t r +

Warsztaty dla młodzieży w wieku 10 – 18 lat

Warsztaty Studia Teatralnego „T e a t r +” dla młodzieży posługującej się językiem rosyjskim, ukraińskim, polskim oraz angielskim.

Приглашаем Вас в мастерскую Театральной студии «Т е а т р +» для подростков, которые говорят на русском, украинском, польском и английском языках. Вход свободный. Регистрация не проводится.

Запрошуємо Вас в майстерню Театральній студії «Т е а т р +» для підлітків, які говорять російською, українською, польською та англійською мовами. Вхід вільний. Реєстрація не проводиться.

Theater Studio „T h e a t r e +” workshops for teenagers who speak Russian, Ukrainian, Polish or English. Free entrance. Registration is not required.

Wstęp wolny.


4, 11, 18, 25 czerwca | 17:30 – 19:30 | sala multimedialna

Warsztaty genealogiczne. Łączymy historie

Interesujesz się genealogią? Podczas kolejnej edycji naszych warsztatów dowiesz się m.in. jak rozpocząć poszukiwania genealogiczne, prowadzić domowe archiwum, odczytywać stare dokumenty i odnajdywać informacje o krewnych, którzy wyemigrowali.

Wstęp wolny. Obowiązują zapisy: genealogia@muzeumemigracji.pl. Prosimy o podanie numeru telefonu oraz daty wybranych zajęć.


5 i 19 czerwca | 15:00 – 18:00 | magazyn tranzytowy

Konsultacje genealogiczne

Szukasz informacji o swoim pochodzeniu, krewnych i przodkach? Odwiedź stanowiska z otwartym dostępem do portalu Ancestry.com i skorzystaj z pomocy specjalistów od poszukiwań genealogicznych. Poznaj możliwości, jakie daje największa baza na świecie!

Wstęp wolny.


6, 13 i 27 czerwca | 10:30 – 11:30 | sala multimedialna

Brzdące 1, 2, 3 wkraczają do gry!

Warsztaty sensoryczne dla rodziców z dziećmi w wieku 0 – 3 lat

Mamo, tato – poszukujesz kreatywnych sposobów spędzania czasu z brzdącem? Zapraszamy na angażujące zmysły warsztaty dla dzieci do 3 lat. Spotkajmy się w przyjaznej przestrzeni, odpowiadającej na potrzeby najmłodszych.

Tematy: 6.06 – Dalekie podróże | 13.06 – Ruchome pojazdy | 27.06 – Wysokie wieżowce

Zapisy: warsztaty@muzeumemigracji.pl. Prosimy podać: imię i nazwisko dziecka, jego wiek, numer telefonu opiekuna oraz termin warsztatów. Koszt: 10 zł za jedne zajęcia, rodzeństwo +5 zł. Opiekunowie uczestniczą bezpłatnie.


8 i 29 czerwca | 12:00 – 13:30 | sala multimedialna

Gdynia Language Swap

Punkt wymiany językowej

Chcesz poćwiczyć języki obce, a przy okazji poznać nowych ludzi podczas pogawędki przy kawie? Dołącz do naszego punktu wymiany językowej! Zapraszamy zarówno obcojęzycznych mieszkańców Trójmiasta, jak i osoby, które w zamian za konwersacje w wybranym języku, mogą pomóc w ćwiczeniu języka polskiego. Stwarzamy przestrzeń do spotkań, wymiany doświadczeń i nauki języka obcego zupełnie za darmo. Co powiesz na to, aby wcielić się w rolę nauczyciela i ucznia tego samego dnia?

Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy: http://bit.ly/GdnLandSwap


28 czerwca | 19:00 | przestrzeń muzeum

Kryminalny Piątek
Gra detektywistyczna dla dorosłych

Lubisz rozwiązywać zagadki i w aktywny sposób odkrywać nowe miejsca? Jesteś wielbicielem kryminałów lub gier fabularnych? A może dobrze bawisz się w escape roomie? Jeśli tak, to cykl gier detektywistycznych w Muzeum Emigracji w Gdyni jest właśnie dla Ciebie! Tropienie oszustw agentów emigracyjnych, szukanie sprawców kradzieży cennych zabytków, odkrywanie mrożących krew w żyłach zagadek z przeszłości – wszystko może się zdarzyć. Przygotujcie stalowe nerwy i umysły jak brzytwa – to nie przypadek, że największy przeciwnik Jamesa Bonda pochodził z Gdyni!

Gra adresowana jest do osób dorosłych i młodzieży od 16 lat.

Zapisy: warsztaty@muzeumemigracji.pl. Prosimy podać: imię i nazwisko oraz numer telefonu. Koszt uczestnictwa to 10 zł.


29 czerwca | 16:00-18:00 | przestrzeń muzeum

Jurata. Cały ten szpas

Spotkanie autorskie z Anną Tomiak

Dziewięćdziesiąt lat temu zauroczeni swoim morzem Polacy zamarzyli o kurorcie z prawdziwego zdarzenia. Jurata natychmiast stała się ulubionym miejscem wakacyjnych pobytów ówczesnych elit. Krótka przedwojenna historia zakończyła się we wrześniu 1939 roku. Letnicy wyjechali, a Niemcy skwapliwie korzystali z jurackiej infrastruktury. Po wojnie władza ludowa usiłowała zmienić elitarny charakter kurortu na egalitarny. Anna Tomiak opowiada o nadmorskim kurorcie od jego początków w 1928 roku, przez zmianę w centrum wczasów pracowniczych, aż po powrót do elitarności w latach 90. i czasy współczesne.


30 czerwca | 13:00 | magazyn tranzytowy

Oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie czasowej „Love Boat. Rozkosze rejsów <<Stefanem Batorym>> na fotografiach Hipolita Śmierzchalskiego”

Tysiące portretów podróżnych i załogi, zdjęcia z balów przebierańców, toastów i uścisków, życie pod pokładem i w kajutach… Wystawa kuratorowana przez Adama Mazura i Nicolasa Grosspierre’a stanowi wybór spośród 10 tyś. klatek negatywowych i fotografii z lat 1978-1988, znajdujących się z zbiorach muzeum, nadając im nową ramę interpretacyjną.

Wystawa czynna do 1 września 2019. Wstęp wolny.


MULTIMEDIALNA WYSTAWA STAŁA

MUZEUM EMIGRACJI W GDYNI

Zapraszamy do zwiedzania multimedialnej wystawy stałej, która przybliża dzieje emigracji z ziem polskich od wieku XIX do czasów współczesnych. Opowiada o Polakach, którzy wyjeżdżali w różnych czasach, z różnych powodów, do rozmaitych miejsc na świecie. Jej narracja prowadzi zwiedzających od Wielkiej Emigracji, przez rewolucje przemysłową, masowe wyjazdy do Ameryki, życie w brazylijskiej dżungli, społeczność Chicago, dramatyczne ludzkie losy w czasie i po II Wojnie Światowej, trudne lata PRL-u, aż po najnowszą historię – po wstąpieniu przez Polskę do Unii Europejskiej.


RZECZ Z HISTORIĄ

Rzeczy mają swoją historię. Dzięki nimi – razem z Wami – opowiadamy o przeszłości.

Każdego tygodnia jeden z tych przedmiotów prezentujemy w specjalnej gablocie w Magazynie Tranzytowym. Nowa rzecz z historią w każdy piątek.

Osoby, które chciałyby współtworzyć kolekcję Muzeum Emigracji w Gdyni i przekazać swoją emigracyjną pamiątkę, prosimy o kontakt: +48 58 670 41 85 lub g.labuda@muzeumemigracji.pl


ARCHIWUM EMIGRANTA

Osoby chcące opowiedzieć o swoich doświadczeniach badaczom Archiwum Historii Mówionej, prosimy o kontakt: +48 58 670 41 75 lub archiwum@muzeumemigracji.pl


OPROWADZANIE PO WYSTAWIE PRZEZ WOLONTARIUSZY

KAŻDA SOBOTA | 13.00

Chcecie lepiej zrozumieć historię emigracji i poznać naszą wystawę? Zachęcamy do zwiedzania z wykwalifikowanym wolontariuszem-przewodnikiem, który poprowadzi Was przez kolejne sale ekspozycji i przybliży ich zawartość. W każdą sobotę o 13.00 wolontariusz czeka na Was przed kasą muzeum.
Oprowadzania są bezpłatne, należy jednak kupić bilet wstępu na wystawę. Z racji ograniczonej ilości miejsc zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji: kasa@muzeumemigracji.pl, tel. 58 670 41 61.


WALK WITH VOLUNTEER

Want to learn more about our institution and explore our exhibitions? Join free guided tour with our volounteer in English!
Every third Saturday of the month at 11.00 am. The walk takes about 1.5 hours.
The tour is free of charge but every visitor needs to obtain an entrance ticket first.
Since the number of participants is limited, registration is required via: kasa@muzeumemigracji.pl.

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia